Zdrowie i uroda

Jak długo rozwija się zapalenie wyrostka robaczkowego

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego stanowi najczęstszą przyczynę bólu brzucha i wymaga natychmiastowej operacji, która może uratować choremu życie. Może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej spotykana jest u osób młodych przed 35. rokiem życia, a u dzieci i osób w podeszłym wieku należy do rzadkości. U większości chorych zapalenie wyrostka robaczkowego objawia się nagle, gdy jesteśmy w pracy lub w sklepie na zakupach.

Zapalenie wyrostka – gdzie boli?

Nie ma badań diagnostycznych w zapaleniu wyrostka robaczkowego, a po badania pomocnicze sięga się zwykle tylko w razie wątpliwości co do rozpoznania. Rozpoznanie choroby opiera się najczęściej na wywiadzie i przebiegu klinicznym. Typowy obraz ostrego zapalenia wyrostka rozwija się bardzo szybko, na ogół przed upływem doby. Gdy objawy nie narastają przez ponad 48 godzin, rozpoznanie choroby jest mało prawdopodobne. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: http://medycyna360.pl/zapalenie-wyrostka-robaczkowego-objawy-rozpoznanie-operacja/

Rozpoznanie zapalenia wyrostka

Lekarz z dużym doświadczeniem rozpozna zapalenie wyrostka robaczkowego dość szybko na podstawie wywiadu i obrazu klinicznego, jednak wiele operacji wykonywanych z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego przyczyna okazuje się inna. Dla potwierdzenia rozpoznania wyrostka robaczkowego lekarz może się posłużyć laparoskopia , która pozwala obejrzeć chirurgowi wnętrze jamy brzusznej.

Objawy zapalenia wyrostka

Objawy które można też zauważyć podczas ataku wyrostka robaczkowego to wymioty i nudności oraz znacznie podwyższona temperatura ciała w granicach od 38 – 40 stopni Celsjusza. Opóźnienie rozpoznania zapalenia wyrostka robaczkowego, może doprowadzić do zgorzeli wyrostka. Życie chorego zależy od szybkości podjęcia leczenia. Ból pojawia się w dole brzucha w okolicach linii pępkowej, a potem przemieszcza się do prawego podbrzusza. Obserwuje się, także u chorych utratę apetytu i podwyższone tętno. Jednak te objawy stwierdza się tylko u mniej niż połowy pacjentów, u pozostałych objawy mogą sugerować inne schorzenia jamy brzusznej. U dzieci, jak i osób starszych objawy są często nietypowe i występują dopiero w późniejszej fazie choroby, co zwiększa ryzyko powikłań.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zaczyna się zwykle od stanu zapalnego jego błony śluzowej, który następnie szerzy się na całą grubość ściany aż do pokrywającej wyrostek otrzewnej. Zatkanie wyrostka podwyższa ciśnienie w jego wnętrzu i uszkadza błonę śluzową. Wskutek tego bakterie zwykle bytujące w jelitach zaatakują ściany wyrostka, wzbudzając stan zapalny. Nieprzerwane wydzielanie śluzu dodatkowo wzmaga ciśnienie wewnętrzne, aż wreszcie następuje zaciśnięcie naczyń krwionośnych i zostaje odcięty dopływ krwi. Gwałtownie mnożą się bakterie beztlenowe powodujące zgorzel ( gangrenę ) i wyrostek może w pewnej chwili pęknąć. Zebrano dużo dowodów na to że początkowym czynnikiem przyczynowym może być owrzodzenie błony śluzowej spowodowane przez bakterie Yersinia.

Przyczyny zapalenia wyrostka

Przyczyną zatkania wyrostka robaczkowego jest utkwienie w nim kamieni kałowych. Innymi bezpośrednimi przyczynami zatkania wyrostka są liczne pasożyty, które bytują w jelicie np. owsiki i tasiemce, a także guzy łagodne lub złośliwe, obrzęki w ścianie wyrostka w następstwie zakażenia wirusowego. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego bardzo szybko się nasila . Błąd w szybkim rozpoznaniu tej choroby może oznaczać że wyrostek robaczkowy pęknie i rozleje się w jamie brzusznej.

Leczenie wyrostka

Jedynym sposobem leczenia ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest jego usunięcie operacyjne, które następuje przez otwarcie jamy brzusznej. Zwiększa się jednak liczbę operacji wykonywanych laparoskopowo. Pacjenci po operacji szybko wracają do zdrowia , a ryzyko infekcji zmniejsza zastosowanie przed i po zabiegu antybiotyków dożylnie.
Jeśli dojdzie do powstania ropnia konieczne będzie jego zdrenowanie.
Gdy ropień jest rozległy, obejmujący jelito ślepe i cienkie, zachodzi potrzeba usunięcia go w całości, co oznacza konieczność okresowego wytworzenia stomii – czyli sztucznego odbytu. W trakcie operacji chirurg musi obejrzeć wszystkie narządy jamy brzusznej, by wykluczyć inną przyczynę choroby.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *