Styl życia

Mowa pogrzebowa – Cztery wskazówki jak napisać dobrą mowę pogrzebową

Pogrzeby są trudnym okresem dla każdego, ale mogą być szczególnie trudne dla przyjaciół i krewnych, których poproszono o przygotowanie mowy pogrzebowej. Nawet dla tych, którzy uważają, że publiczne wypowiadanie się jest łatwe, wygłaszanie przemówienia upamiętniającego bliskiego przyjaciela lub członka rodziny może wiązać się z poczuciem ogromnej odpowiedzialności.

Aby pomóc Ci przygotować się na tę chwilę, przygotowaliśmy krótki przewodnik, w jaki sposób napisać i złożyć naprawdę pasujący hołd.

Jaki jest cel mowy pogrzebowej?

Były laureat poetycki napisał mowę pogrzebową dla Królowej Matki i Księżniczki Diany. Wierzy, że siła takiej mowy polega na tym, że stawia ona nasze straty w perspektywie i pomaga nam zrozumieć, że radzimy sobie z tym najlepiej nie zapominając, ale ucząc się, jak o tym pamiętać. Dla niego mowa pogrzebowa może nas popchnąć do łez, ale i nas uzdrowi.

Jak rozwinęły się mowy pogrzebowe?

Tradycyjnie, mowa taka była formalnym oratorium pogrzebowym na cześć osoby znanej w społeczeństwie, ale ostatnio zaczęły one odgrywać ważną rolę w codziennych pogrzebach, w tym w niereligijnych i humanistycznych nabożeństwach pogrzebowych.

Mówiąc prosto, są to krótkie przemówienia na temat życia zmarłych, które pomogą zgromadzonym żałobnikom skupić się na własnych wspomnieniach o osobie, która minęła.

Dobra mowa pogrzebowa to osobisty hołd złożony zmarłemu, podsumowujący kluczowe wydarzenia z jego życia, ale co ważniejsze, opisujący jego osobowość i to, co uczyniło go wyjątkowym dla ludzi biorących udział w pogrzebie.

Jaki jest właściwy ton dla mowy pogrzebowej?

Nie ma idealnego tonu dla takiej mowy. Twoim zadaniem jako piszącego jest zwrócenie uwagi na zmarłego i pomóc o nim pamiętać, więc ton Twoich słów musi odzwierciedlać cechy i osobliwości osoby, którą pamiętasz.

Jeśli mówisz o osobie, która uwielbiała się śmiać i rozbawiać innych, to idealna jest lekka, serdeczna mowa, która ma świetnie zachwycające koleżeństwo. Jeśli były bardziej roztropny, to ton powinien być bardziej poważny i refleksyjny.

Weź pod uwagę uczucia słuchaczy.

Wielu ludzi uważa pogrzeby za niezwykle zasmucające i zbyt wiele humoru wydaje im się niestosowne. Najlepsze mowy pogrzebowe zachowują równowagę między łagodnym humorem a przemyślaną refleksją.

Porady dotyczące opowiadania

Może się wydawać, że oczywistym jest, że twoja mowa pogrzebowa powinna dotyczyć osoby, która przeminęła. Ale zbyt łatwo jest oprawić swoje wspomnienia w odniesieniu do siebie i chcesz być jak najbardziej zaangażowany w opowiadaną historię.

Unikaj list – Unikaj tworzenia listy wydarzeń życiowych od szkoły podstawowej do emerytury. Listy nie są szczególnie interesujące, historie są. Nie sposób też w pięciominutową mowę włożyć doświadczeń z całego życia, co grozi utratą uwagi publiczności.

Jakość, a nie ilość – Skoncentruj się na kilku pamiętnych anegdotach, które podkreślają osobowość wspominanej osoby – serii momentów, które razem malują znajomy obraz.

Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną – pomoże Ci to znaleźć historie, o których być może inni ludzie zapomnieli. Co sprawiło, że osoba, o której piszesz, była tym, kim była? Co sprawiło, że byli różni, wyjątkowi? Kim byli dla ludzi, którzy będą uczestniczyć w pogrzebie?

Bądźmy szczerzy – Wychowujemy się, aby nie mówić źle o zmarłych i nikt nie doceni negatywnej mowy pogrzebowej. Ale ważne jest również, aby być szczerym; słowa zbyt sentymentalne lub romantyczne mogą sprawić, że ludzie będą czuć się bardzo niezręcznie. Użyj doświetlenia tematu, aby pomóc widzom zapamiętać, kim tak naprawdę byli.

W jaki sposób powinna być dostarczana mowa pogrzebowa?

Bez względu na to, jak bardzo jesteś doświadczony podczas publicznych wystąpień, wstanie i zabranie głosu na pogrzebie ukochanej osoby jest inne. W smutku i żalu, twoje emocje będą się pogłębiać, podobnie jak emocje twojej widowni. Ale na pogrzebie nikt nie szuka gwieździstych przemów, aby odwrócić uwagę od osoby, która jest pamiętana. Wystarczy mówić otwarcie i szczerze.

Ćwicz czytanie słów na głos przed nabożeństwem – to pomoże Ci wygładzić nierówności i da Ci szansę, abyś czuł się komfortowo z płynącymi słowami, które czytasz. Pomaga to również uniknąć sytuacji, w której dźwięk mowy będzie brzmiał nieprawidłowo.

Mów powoli – w ten sposób twoje wystąpienie jest bardziej zrozumiałe i pomaga być zrozumianym przez publiczność, dając ludziom czas na zastanowienie się nad tym, co mówisz.

Zakończ na wysokim poziomie – Pamiętaj, że jest to dla Ciebie okazja, aby przekazać publiczności jeden ostatni prezent od zmarłego. Zakończenie swojej mowy pogrzebowej ulubionym powiedzeniem lub specjalnym podejściem do życia może dać Twoim współmałżonkom wyjątkowe wspomnienie, które pozwoli im wyjść z pogrzebu i lepiej pamiętać o zmarłych podczas ich powrotu do normalnego życia.

Chociaż prośba o dostarczenie mowy pogrzebowej dla bliskiej osoby może wydawać się ogromną odpowiedzialnością, jest to również niesamowity zaszczyt móc złożyć ostateczny hołd swojemu przyjacielowi lub krewnemu.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

  1. Byłem chyba na 20 pogrzebach i jeszcze się nie spotkałem, aby ktoś przemawiał. Może ta moda z zachodu kiedyś do nas dotrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *