Podróże

Pamukkale w Turcji – Ciekawostki i opinie

Przepiękne wzgórze, na które składają się gorące źródła i tarasy z trawertynami, wspaniały fenomen przyrody w Pamukkale jest postrzegany  jako uzdrowisko od tysięcy lat.

Około 400 000 lat temu współczesna Azja Mniejsza doświadczyła serii niszczycielskich trzęsień ziemi. Spowodowało to przemieszczenie się w dolinie rzeki Menderes (historycznie Maeander ) i spowodowało wypłynięcie na powierzchnię wód termalnych.

Powstałe w wyniku tego zjawiska gorące źródła zaczęły spływać na powierzchnię płaskowyżu z niewiarygodną prędkością (setki litrów na sekundę). Podczas ich przepływu, jednocześnie zaczęły one odparowywać w słońcu, powodując formowanie tarasów trawertynowych i wymyślnych stoków, jakie wypełnione były turkusową wodą. Ponieważ woda była nasycona wapniem węglowym, osady po zestaleniu tworzyły białe krystaliczne powierzchnie, tarasy, stalaktyty i baseny.

Pamukkale, czyli Zamek bawełniany

Pamukkale  jest nazywany zamkiem bawełnianym przez dosłowne tłumaczenie słowa “Pamukkale” w języku tureckim. Turcy nazywają go bawełnianym zamkiem ze względu na podobieństwo tych białych górskich zboczy do plantacji bawełny uprawianych w środkowej Turcji.

Na tym obszarze znajduje się 17 gorących źródeł wody o temperaturze od 35 °C do 100 °C . Woda wypływająca ze źródła jest transportowana 320 metrów na szczyt tarasów  i osadza węglan wapnia na odcinku o długości od 60 do 70 metrów, obejmując powierzchnię od 24 do 30 metrów.

Zobacz również:  Audio Guide – lepsza(?) alternatywa dla klasycznego przewodnika

Pamukkale jest atrakcją turystyczną. Wraz z Hierapolisem została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Hierapolis-Pamukkale został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1988 roku.

Historia Pamukkale

Na początku II w. p.n.e. na szczycie wzgórza założono miasto, a źródła termalne zyskały sławę dzięki swoim właściwościom leczniczym. Powstało wiele świątyń, dzięki którym miasto stało się znane jako Hierapolis, co przekłada się na “święte miasto”. Ciężkie trzęsienia ziemi zniszczyły miasto w 133 roku p.n.e., oraz ponownie w 60 roku n.e. Po tej ostatniej Hierapolis został przebudowany przez Rzymian. Kolejne trzęsienie ziemi na początku VII wieku spowodowało znaczne szkody, ale miasto zostało opuszczone na stałe dopiero po trzęsieniu ziemi w 1354 roku. Do dziś zachowały się przede wszystkim ruiny rzymskiego miasta.

Pamukkale – dane liczbowe

Pamukkale ma ponad 100 metrów wysokości i jest widoczne z miasta Denizli, które znajduje się na równinach rzeki Menderes, około 20 kilometrów od hotelu.

Wiosną w basenach można znaleźć kijanki. Fascynujące do oglądania, wyglądają one uderzająco w bieli trawertynu, a w czystych wodach ich każdy ruch jest wyraźnie widoczny.

Zobacz również:  7 najlepszych rzeczy do rozważenia przed wyjazdem rodziny z dziećmi

Brama Plutona, znana również jako “Ploutonion“, jest jaskinią niedaleko Hierapolis, która powstała dzięki temu samemu ruchowi tektonicznemu, który umożliwił powstanie gorących źródeł Pamukkale. Jaskinia jest wypełniona toksycznym dwutlenkiem węgla i była uważana za przejście do podziemi. W starożytności, rytualne ofiary zwierzęce były powszechne i kapłani wchodzili do jaskini i przetrwali poprzez potajemne znalezienie obszarów tlenu, aby zademonstrować, że mają boską ochronę.

Mówi się, że Pamukkale odwiedza rocznie ponad milion osób. Położone blisko Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego, Pamukkale szczyci się przez cały rok ciepłymi temperaturami. Mimo, że turyści odwiedzają to miejsce przez cały rok, najlepszym czasem na podróż jest zazwyczaj wiosna kwiecień-czerwiec.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *