Podróże

Pamukkale w Turcji – Ciekawostki i opinie

Przepiękne wzgórze, na które składają się gorące źródła i tarasy z trawertynami, wspaniały fenomen przyrody w Pamukkale jest postrzegany  jako uzdrowisko od tysięcy lat.

Około 400 000 lat temu współczesna Azja Mniejsza doświadczyła serii niszczycielskich trzęsień ziemi. Spowodowało to przemieszczenie się w dolinie rzeki Menderes (historycznie Maeander ) i spowodowało wypłynięcie na powierzchnię wód termalnych.

Powstałe w wyniku tego zjawiska gorące źródła zaczęły spływać na powierzchnię płaskowyżu z niewiarygodną prędkością (setki litrów na sekundę). Podczas ich przepływu, jednocześnie zaczęły one odparowywać w słońcu, powodując formowanie tarasów trawertynowych i wymyślnych stoków, jakie wypełnione były turkusową wodą. Ponieważ woda była nasycona wapniem węglowym, osady po zestaleniu tworzyły białe krystaliczne powierzchnie, tarasy, stalaktyty i baseny.

Pamukkale, czyli Zamek bawełniany

Pamukkale  jest nazywany zamkiem bawełnianym przez dosłowne tłumaczenie słowa „Pamukkale” w języku tureckim. Turcy nazywają go bawełnianym zamkiem ze względu na podobieństwo tych białych górskich zboczy do plantacji bawełny uprawianych w środkowej Turcji.

Na tym obszarze znajduje się 17 gorących źródeł wody o temperaturze od 35 °C do 100 °C . Woda wypływająca ze źródła jest transportowana 320 metrów na szczyt tarasów  i osadza węglan wapnia na odcinku o długości od 60 do 70 metrów, obejmując powierzchnię od 24 do 30 metrów.

Pamukkale jest atrakcją turystyczną. Wraz z Hierapolisem została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Hierapolis-Pamukkale został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1988 roku.

Historia Pamukkale

Na początku II w. p.n.e. na szczycie wzgórza założono miasto, a źródła termalne zyskały sławę dzięki swoim właściwościom leczniczym. Powstało wiele świątyń, dzięki którym miasto stało się znane jako Hierapolis, co przekłada się na „święte miasto”. Ciężkie trzęsienia ziemi zniszczyły miasto w 133 roku p.n.e., oraz ponownie w 60 roku n.e. Po tej ostatniej Hierapolis został przebudowany przez Rzymian. Kolejne trzęsienie ziemi na początku VII wieku spowodowało znaczne szkody, ale miasto zostało opuszczone na stałe dopiero po trzęsieniu ziemi w 1354 roku. Do dziś zachowały się przede wszystkim ruiny rzymskiego miasta.

Pamukkale – dane liczbowe

Pamukkale ma ponad 100 metrów wysokości i jest widoczne z miasta Denizli, które znajduje się na równinach rzeki Menderes, około 20 kilometrów od hotelu.

Wiosną w basenach można znaleźć kijanki. Fascynujące do oglądania, wyglądają one uderzająco w bieli trawertynu, a w czystych wodach ich każdy ruch jest wyraźnie widoczny.

Brama Plutona, znana również jako „Ploutonion„, jest jaskinią niedaleko Hierapolis, która powstała dzięki temu samemu ruchowi tektonicznemu, który umożliwił powstanie gorących źródeł Pamukkale. Jaskinia jest wypełniona toksycznym dwutlenkiem węgla i była uważana za przejście do podziemi. W starożytności, rytualne ofiary zwierzęce były powszechne i kapłani wchodzili do jaskini i przetrwali poprzez potajemne znalezienie obszarów tlenu, aby zademonstrować, że mają boską ochronę.

Mówi się, że Pamukkale odwiedza rocznie ponad milion osób. Położone blisko Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego, Pamukkale szczyci się przez cały rok ciepłymi temperaturami. Mimo, że turyści odwiedzają to miejsce przez cały rok, najlepszym czasem na podróż jest zazwyczaj wiosna kwiecień-czerwiec.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *