Dom i ogród

Wiosenne porządki w ogrodzie – o czym należy pamiętać?

Wiosna jest porą roku, w której pracy w ogrodzie jest zdecydowanie najwięcej. Mimo to, większość posiadaczy ogrodów najbardziej lubi właśnie ten czas, z uwagi na imponujące efekty, jakie później przynosi wykonana wtedy praca. Dla zachowania pięknego ogrodu kluczowe są gruntowne, wiosenne porządki. Jak je przeprowadzić, by o niczym nie zapomnieć i cieszyć się zadbanymi roślinami i trawnikami?

Oczyszczanie

Absolutną podstawą i pierwszym krokiem, jaki należy wykonać przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac w ogrodzie, jest dokładne czyszczenie potrzebnych narzędzi. Ma to na celu:

  • sprawdzenie ich stanu,
  • ich konserwację,
  • przedłużenie żywotności

Przede wszystkim w ten sposób zapobiega się przeniesieniu na rośliny czynników chorobotwórczych, takich jak bakterie czy zarodniki grzybów.

Wzmacnianie drzew i krzewów

  1. Wzmocnić rośliny pomoże usunięcie obumarłych liści i pędów. Większość z nich dobrze znosi przycinanie i reaguje na nie intensywniejszym wzrostem, dzięki czemu będą cieszyły okno bujnym ulistnieniem lub kwiatami.
  2. Pozbycie się martwych części pozwala również chronić rośliny przed przenoszeniem infekcji i szkodników. Ułatwia również dotarcie większej ilości światła słonecznego w głębiej położone partie, co również korzystnie wpływa na ich kondycję.
  3. Przycinanie drzew, szczególnie owocowych, powinno odbywać się przed ich kwitnieniem. Warto zaopatrzyć się w dobrą piłę, a do późniejszej obróbki drewna również w pilarkę, tutaj możemy polecić: Makita pilarka tarczowa.
  4. Wydanie kwiatów jest znacznym wysiłkiem dla rośliny, więc zachowanie tej zasady pozwala zaoszczędzić jej energię niezbędną do obfitego kwitnienia i owocowania.
  5. Przyciąć należy również wszystkie pędy obumarłe oraz wykazujące oznaki jakiejkolwiek infekcji. Jeżeli krzewy mają mieć nadany określony kształt, wczesna wiosna jest również najlepszą porą na ich cięcie.

Zadbany trawnik

Bardzo istotnym krokiem w wiosennych porządkach jest zadbanie o trawnik. Przede wszystkim należy go oczyścić oraz skosić. Dzięki temu będzie estetyczny i zadbany, a po koszeniu łatwiej będzie dostrzec ewentualne ubytki wymagające przekopania i obsiania nową trawą.
Wiosenne koszenie trawnika przynosi najlepsze efekty przy ustawieniu kosiarki na najwyższy poziom, a następnie przycięciu samych końcówek. Trawa po zimie zazwyczaj nie jest na tyle bujna, by potrzebne było bardziej gruntowne cięcie. Koszenie trawników jest czynnością, którą powtarzany co kilka dni. Warto zaopatrzyć się w dobry sprzęt, sprawdzając wcześniej dostępne na rynku kosiarki do trawy.

Profilaktyka

Wiosna to także okres, w który pojawiają się pierwsze chwasty. Walkę z nimi poprzez pielenie należy rozpocząć już teraz – dzięki temu nie rozrosną się nadmiernie i będą znacznie mniejszym problemem w kolejnych miesiącach.
Istotną kwestią jest również zapobieganie inwazjom szkodników. Tego rodzaju profilaktykę można przeprowadzić na różne sposoby, w zależności od potrzeb. Właściwości odstraszające insekty mają niektóre gatunki roślin.
Pomocne są też fungicydy i inne środki ochrony roślin. Należy jednak zwrócić uwagę, by wybierany preparat nie był szkodliwy dla pożytecznych owadów, takich jak pszczoły czy biedronki.

Jeżeli w ogrodzie znajduje się oczko wodne, jego gruntowne czyszczenie należy przeprowadzić właśnie wiosną, by zapobiec namnożeniu się glonów, jak również szkodliwych insektów i pasożytów, które potrzebują wody w swoim cyklu rozwojowym.

Przygotowanie do sezonu wegetacyjnego

Niektóre rośliny na wiosnę mogą wymagać przesadzania. Najlepiej dokonać tego na przedwiośniu, gdy znajdują się jeszcze w stanie spoczynku. Przystępując do przesadzania, warto pamiętać o posiadaniu dojrzałego, gotowego do użycia kompostu, który dostarczy roślinom niezbędnych składników odżywczych, uwalniając je w trakcie całego okresu wegetacyjnego.

Warto także pamiętać o wyłożeniu kwietników i rabat ściółką, która pomaga utrzymać wilgoć w podłożu, umożliwiając tym samym rzadsze podlewanie bez szkody dla roślin. Istotne jest tylko to, by ściółkę wyłożyć starannie, w taki sposób, by nie dotykała pni ani gałęzi – zapobiegnie to między innymi rozwojowy grzybów.

Prac, które należy wykonać wiosną w ogrodzie jest dużo, jednak ich staranne przeprowadzenie pozwoli ograniczyć ilość pracy w kolejnych miesiącach, przy jednoczesnym pięknym i zadbanym ogrodzie.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *