Dom i ogród

Kuchnia – zabudowana czy otwarta? Poznaj zalety i wady

Kuchnia to serce domu – to tutaj parzy się poranną kawę, gotuje obiad oraz przygotowuje przekąski na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi. Właśnie dlatego podczas wyboru mieszkania lub domu trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy preferujemy kuchnię otwartą, czy zabudowaną? Aby ułatwić decyzję, poniżej przedstawiamy wady oraz zalety obydwu rozwiązań.

Przestrzeń i porządek – co wziąć pod uwagę, podczas wyboru kuchni?

Naturalnie w pierwszej kolejności warto określić, który rodzaj zabudowy bardziej odpowiada naszym preferencjom. Niektóre osoby gustują w wizualnej swobodzie otwartych kuchni, podczas gdy do innych przemawiają tradycyjne, zamknięte wnętrza. Jeżeli jednak chcemy porównać bardziej obiektywne argumenty, należy zwrócić uwagę na:

Przestrzeń – w tej kategorii kuchnie otwarte zdecydowanie górują nad zamkniętymi. W przypadku niewielkich wnętrz pozwalają one optycznie powiększyć mieszkanie, a także zapewnić więcej miejsca podczas urządzania salonu, który zazwyczaj jest połączony z aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie daje możliwość kreatywnego wykorzystania wysp, lekkich ścianek z lameli oraz mebli w celu rozdzielenia salonu od kuchni. Taki układ pozwala rozmawiać lub oglądać telewizję podczas przyrządzania posiłków oraz przynosić potrawy bez konieczności otwierania drzwi lub przechodzenia przez korytarz. Z drugiej strony brak ścian oznacza również brak możliwości odizolowania siedzących w salonie osób od hałasów lub zapachów gotowania. O ile te ostatnie przeważnie są przyjemne, to pracujący okap, mikser, czy inne sprzęty kuchenne mogą już stanowić większą niedogodność.

Porządek – gotowanie nie zawsze pozwala na zachowanie idealnej czystości w kuchni. Bardziej złożone przepisy wymagają wcześniejszego odmierzenia lub przygotowania składników, które oczekują na swoją kolej na blacie, a po skończonym gotowaniu pozostają brudne naczynia. Jeżeli chcemy podać dania od razu na stół, możemy nie mieć dość czasu, aby uprzątnąć bałagan. To nie stanowi problemu, jeżeli dysponujemy zamkniętą kuchnią. Ściany skutecznie oddzielą wzrok gości od brudnych naczyń lub nieporządku, który pozostał na blatach. Z kolei otwarta kuchnia wymusza od nas zachowania wysokiej dyscypliny pod względem czystości. Brudne naczynia w zlewie można zamaskować odpowiednio wysoką wyspą, ale nie będzie to rozwiązanie w stu procentach skuteczne. Jednocześnie wszystkie przedmioty niezbędne w kuchni, takie jak noże, ścierki, gąbki czy przyprawy muszą być utrzymane w nienagannym porządku, gdyż będą stale na widoku gości oraz domowników.

Nowobudowane mieszkania w Oławie na sprzedaż w zabudowie szeregowej na osiedlu Nowy Otok Apartments oferują kuchnię otwartą na salon. Jeśli interesuje Cię te rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z ofertą.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *