Nauka

Uzyskiwanie gwintów zewnętrznych jak to zrobić?

Gwinty są elementem większości maszyn składających się w wielu elementów i służą do połączeń dwóch lu więcej elementów. Posiadają budowę śrubową i można je najprościej opisać jako nawiniętą nić na walec ale przy ruchu obrotowym walca a nici ruchu wzdłużnym.

Jakie połączenia gwintowe zewnętrzne są stosowane

Gwinty zewnętrzne stosowane są na powierzchniach zewnętrznych walcowych bądź stożkowych. Do ich uzyskania może doprowadzić gwintowanie narzynkami, toczenie gwintu nożem tokarskim do tego przystosowanym lub wygniatanie gwintu.

Narzynki są to narzędzia wieloostrzowe przeznaczone do gwintowania rur, walców oraz innym elementów okrągłych.Należą do grupy narzędzi ręcznych, które stosowane w profesjonalnej obróbce skrawaniem w narzędziowniach jak i codziennej pracy majsterkowicza. Do ich użycia potrzebują pokrętła do narzynek, które posiadają dwa ramiona oraz część chwytową, która obejmuje narzynkę oraz mocują specjalnymi 4 śrubami.

Budowa narzynki do rur

Budowa narzynki do rur

Sama narzynka posiada budowę okrągłą ( bardzo rzadko kwadratową ) i wyposażona jest w wiele ostrzy a pomiędzy nimi rozmieszczone są rowki wiórowe. W trakcie gwintowania zbierają się wióry poprzez wykrawanie gwintu w materiale, dzięki temu wióry nie przeszkadzają w obróbce gwintu. Gdyby wióry się dostały pomiędzy materiał obrabiany a ostrza narzynki mogłoby dojść do uszkodzenia gwintu lub samego narzędzia.

Narzynka na swoim obwodzie posiada jedno nacięcie i 4 nawiercenia, rozmieszczone co 45 stopni. Służą one wraz z nacięciem do mocowania w oprawce do narzynek aby narzynka nie obracała się oprawce. Nacięcie w narzynce służy do tego aby w momencie kiedy narzynka ulegnie już zużyciu i nie będzie nacinała gwintu w wymaganej tolerancji, przeciąć ją. Po przecięciu narzynki będziemy mogli ją ścisnąć do środka przy pomocy dwóch śrub w oprawce do narzynek o śruba wchodząca w przecięcie będzie służyła nam za regulację.

Narzynka do rur posiada wiele ostrzy rozmieszczony w wewnętrznej jej części, ostrza te posiadają one kąt wzniosu 27,5 stopni oraz nakrój w wersji HSS 1,75*P czyli 1,75*skok gwintu. Produkowane są ze stali szybkotnącej HSS bądź ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE Inox. Narzynki HSS przeznaczone są do gwintowania w stali, staliwie oraz stalach konstrukcyjnych do max. wytrzymałości na rozciąganie 800 MPa i twardości 35 HRC. Narzynki HSSE to narzędzia wykonane ze stali kobaltowej ( 5% kobaltu ) i przeznaczone do gwintowania stali, stali nierdzewnej, żeliwa. Aby wydłużyć ich żywotność zastosowano nakrój gwintu 2,25*P oraz zmniejszono kąt ostrz do 20 stopni.

Jakie są inne sposoby gwintowania zewnętrznego?

Jak już wyżej wspomniałem gwinty zewnętrzne możemy uzyskać również innymi sposobami lecz już wymagają one użycia profesjonalnych maszyn do tego przeznaczonych.

Toczenie gwintów przy pomocy noży tokarskich jest jednym z najbardziej wydajnych rozwiązań a przy tym możemy uzyskiwać tanim sposobem prawie nieograniczoną liczbę gwintów w dowolnej tolerancji. Posiadając jedną płytkę o określonym skoku gwintu możemy nacinać gwinty o dowolnej wielkości przy skoku jaki posiadamy np. posiadając płytkę do gwintów o skoku P=1 mm możemy gwintować wałki M10x1, M20x1 ale również M52x1 itd. Tolerancję również możemy kontrolować poprzez głębokość cięcia w materiale.

Stosowanym na masową skalę natomiast jest wygniatanie gwintu specjalnymi rolkami. Uzyskuje się tak elementy jak śruby, wkręty itp przedmioty, które muszą spełniać przede wszystkim elementy ekonomiczne.

Do dyspozycji mamy noże tokarskie z płytką lutowaną przeznaczoną do gwintów o kącie wierzchołkowym 60 stopni jak również noże tokarskie z płytkami wymiennymi gdzie dowolnie możemy dobierać płytki do swojego gwintu.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *