Dom i ogród

Jak wykonać osuszanie fundamentów i dlaczego jest to tak ważne?

Wilgoć to prawdziwy wróg murów. Dlatego też, o ile to tylko możliwe, nie można pozwolić, aby się w nich pojawiła. Poniżej przedstawiamy główne przyczyny, dla których wilgoć to zagrożenie. Wyjaśniamy również, jak przeprowadzić skuteczne osuszanie fundamentów, zapobiegające pojawieniu się wilgoci w ścianach.

Dlaczego osuszanie fundamentów jest ważne?

Zacznijmy od tego, dlaczego osuszanie fundamentów jest tak ważne. Otóż chodzi o to, że jeśli woda pojawi się w fundamentach, istnieje duże ryzyko, że zacznie podciągać również do górnych partii budynku. Poza tym stanowi pewne zagrożenie również dla struktury samych fundamentów. Natomiast wilgoć w murach stanowiących ściany budynku to bardzo duże zagrożenie. Dlaczego? Czym grozi pojawienie się wilgoci w ścianach?

Otóż wilgoć sprawa, że w ścianach zaczyna się rozwijać grzyb. Początkowo może on być trudny do zauważenia i nie powodować żadnych realnych szkód. Jednak z czasem, gdy zaczyna wypuszczać zarodniki, zagrożenie staje się poważne. Chodzi o to, że zarodniki przedostają się do powietrza znajdującego się w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Zarodniki grzybów wywołują szereg groźnych chorób. Przyczyniają się do powstawania schorzeń układu oddechowego i krwionośnego. Wywołują poważne reakcje alergiczne oraz są rakotwórcze.

Jakby tego było mało, wilgoć może również uszkodzić ściany budynku. Zwyczajnie materiały, z których zbudowane są ściany, ulegają degradacji. W efekcie tracą one swoje właściwości, a budynek powoli staje się bezużyteczny. Oczywiście osuszanie ścian też jest możliwe. Jednak przeważnie jest to zadanie trudniejsze niż osuszanie fundamentów.

Jak przebiega osuszanie fundamentów?

Przejdźmy do meritum, czyli do wyjaśnienia, czym tak właściwie jest osuszanie fundamentów. Otóż okazuje się, że dzisiaj stosuje się rozmaite metody. Dzieli się je zwykle na grawomagnetyczne, chemiczne i mechaniczne. Poszczególne typy metod mają zastosowanie w różnych okolicznościach. Niemniej jednak za najskuteczniejsze powszechnie uważa się metody mechaniczne, na czele z metodą podcinania.

Metoda podcinania polega na przecięciu fundamentów w poziomie. Cięcie wykonuje się w celu umieszczenia w szczelinie płyty izolacyjnej. Jest ona wykonana z tworzywa sztucznego, które nie przepuszcza wody. Czasami płyta może zostać wzmocniona włóknem węglowym, aby wzmocnić fundamenty budynku. Robi się tak przede wszystkim w przypadku starszych budynków, których fundamenty nie są już tak solidne jak kiedyś lub nigdy nie były wzmacniane.

Kiedy płyta zostanie umieszczona w fundamentach, wystarczy tak naprawdę wykonać prace wykończeniowe. Wszystko to zabiera stosunkowo niewiele czasu i dla wprawionych specjalistów nie jest wcale szczególnie trudnym zadaniem. Jednocześnie osuszanie fundamentów ten sposób daje gwarancję braku wilgoci w murach na dziesiątki lat. Tym samym nie ma potrzeby powtarzania zabiegu. Osuszanie fundamentów warto zlecić profesjonalistom z wieloletnim doświadczeniem, aby mieć pewność, że zadanie zostanie wykonane prawidłowo i wilgoć rzeczywiście zostanie usunięta raz na zawsze.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *