Dziecko

Niepokojące objawy u dziecka – na co zwracać uwagę?

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo. Wynika to naturalnej z troski o jego zdrowie. Nic więc dziwnego, że przede wszystkim mama bacznie obserwuje jego rozwój psychofizyczny, a najmniejszą wątpliwość konsultuje z lekarzem. Oczywiście nie ma w tym nic złego, co jednak nie zmienia faktu, że nie wszystkie objawy, nawet jeśli wyglądają niepokojąco, są groźne. Na które warto zwrócić uwagę?

Krzywe nogi u dziecka, czyli kolana szpotawe

Szpotawość kolan to wada postawy związana z kończynami dolnymi. Bardzo łatwo ją rozpoznać, ponieważ nogi od kolan układają się w literę „O”. Oznacza to, że nawet jeśli dziecko złączy kostki, to kolana się nie stykają i są zdecydowanie za bardzo wygięte na zewnątrz. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że takie ustawienie kończyn dolnych jest charakterystyczne dla wielu dzieci do ukończenia drugiego roku życia i jest to całkowicie naturalne pod względem fizjologicznym zjawisko. Co możemy zrobić, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój? Przede wszystkim warto postawić na swobodę ruchu i możliwość chodzenia pod różnych podłożach. Kiedy wada ta powinna niepokoić? Gdy dziecko ukończy drugi rok życia, a szpotawość nie ustępuje, a nawet się pogłębia.

Kolana koślawe

Krzywe nogi u dziecka związane są także z wadą postawy o nazwie  kolana koślawe. Jakie są jej objawy? W przeciwieństwie do wyżej wspomnianej wady, kolana koślawe po złączeniu nóg stykają się ze sobą, ale to kostki i stopy są od siebie oddalone, co wizualnie daje efekt przypominający literę „X”. Również w tym przypadku jest to cecha charakterystyczna dla wielu dzieci z przedziału wiekowego szczególnie od 3 – 4 roku życia i nie powinna ona w tym czasie wzbudzać naszych obaw. Jeśli jednak nie ustępuje ona wraz z wiekiem, a nawet się pogłębia, to warto zasięgnąć opinii lekarza.

Inne objawy, które powinny wzbudzić niepokój rodzica

Wnikliwa obserwacja rozwoju psychofizycznego dziecka pozwoli na wyłapanie niepokojących objawów, co zawsze warto skonsultować z lekarzem – im wcześniej zastosowane właściwe leczenie, tym nie tylko wada się nie rozwinie, ale zostanie także cofnięta. Jakie jeszcze objawy powinny wzbudzić niepokój? Na pewno warto zwrócić uwagę na wszystkie nieasymetryczne nieprawidłowości. Jeśli zauważymy, że dziecko jedną nogę ustawia inaczej niż drugą, to zdecydowanie warto przyjrzeć się temu bliżej. Nieprawidłowości w asymetrii nóg mogą być widoczne między innymi w przypadku kolan czy stóp.

Innymi objawami, które mogą wzbudzić obawy, są widoczne nieprawidłowości w ruchu. Dziecko może poruszać się chwiejnie lub może mieć trudności w wykonaniu pewnych fizycznych ćwiczeń, z którymi inne dzieci w tym samym wieku nie mają problemu. Jego sprawność odbiegająca od normy powinna więc być skonsultowana.

Niepokój rodzica musi wzbudzić także uskarżanie się dziecka na ból w czasie wykonywania ruchów. Może to mieć różne przyczyny, w tym także być związane z wadami postawy. Tak więc krzywe nogi u dziecka nie zawsze muszą budzić niepokój, a wszelkie nieprawidłowości najlepiej skonsultować z lekarzem ortopedą.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *