Dom i ogród

Jak odkamienić pralkę?

Każdy z nas chce, żeby jego sprzęty domowe służyły mu jak najdłużej. Nie inaczej jest w przypadku pralki. Jedną z najistotniejszych rzeczy, o które należy zadbać, aby ta działała bezproblemowo przez wiele lat, jest jej regularne odkamienianie. Jak powstaje osad nazywany potocznie kamieniem i co należy robić, aby skutecznie się go pozbyć? Mamy dla ciebie parę przydatnych wskazówek!

Tzw. kamień, który możesz zaobserwować na elementach twojej pralki to nic innego jak osady wapienne, które powstają pod wpływem wysokiej temperatury. W wyniku nagrzewania się magnezu oraz wodorowęglanu wapnia jony wodorowęglanowe rozkładają się na jony węglanowe, które finalnie wytrącają się, tworząc osad potocznie nazywany „kamieniem”. Przeważnie jest to przykra konsekwencja używania do prania nieuzdatnionej wody.

Dlaczego kamień trzeba usuwać?

Jeżeli nie będziemy regularnie pozbywać się kamienia z naszej pralki, osad będzie się stale nawarstwiać. Jeśli w porę go nie usuniemy, możemy narazić się na szereg nieprzyjemnych konsekwencji związanych z nieprawidłowym działaniem urządzenia. Do najczęstszych problemów wynikających z nieodkamieniania pralki należą: jej głośna praca, ryzyko uszkodzenia jej podzespołów, zwiększenie się poboru energii elektrycznej, a także częstsze zacinanie się urządzenia. Aby uniknąć tych oraz wielu innych uciążliwych konsekwencji, warto pamiętać o regularnym odkamienianiu swojej pralki.

Jak prawidłowo odkamienić pralkę?

Aby szybko i skutecznie odkamienić swoją pralkę, najlepiej zaopatrz się w służący do tego preparat. Obecnie na rynku możesz znaleźć różne rodzaje odkamieniaczy, m.in. odkamieniacze w płynie, granulkach, żelu, a także w proszku. Ich niezaprzeczalnymi zaletami jest prostota użycia i szybkość działania. Poszczególne rodzaje odkamieniaczy delikatnie różnią się między sobą sposobem aplikacji, dlatego pamiętaj, aby przed użyciem zapoznać się ze szczegółową instrukcją podaną przez producenta.

Przeważnie jednak środek ten aplikuje się do pustego bębna pralki, następnie ustawia program prania – najlepiej wybrać ten najdłuższy i piorący w najwyższej temperaturze. Po skończeniu prania zaleca się uruchomienie dodatkowego cyklu płukania – dzięki temu będziesz miał pewność, że wnętrze pralki zostało dokładnie oczyszczone zarówno z kamienia, jak i z odkamieniacza.

Artykuł powstał przy współpracy z https://laboratoriumpanidomu.pl

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.