Dom i ogród

Jak odświeżyć kuchnię? Praktyczne porady!

Kuchnia w Twoim mieszkaniu straciła dawny blask i chcesz nadać go jej na nowo? Przygotuj się zatem do prac renowacyjnych. Wystarczy odświeżyć ściany, zadbać o meble i efekt końcowy może prawdziwie Cię zaskoczyć. Spójrz jak się do tego zadbać i poczuj się znów dobrze we własnej kuchni.

Odświeżenie kuchni krok po kroku

Zanim wybierzesz idealną farbę do kuchni, należy rozpocząć od oczyszczenia ścian. Powierzchnia ścian kuchennych zazwyczaj pokryta jest grubą warstwą tłuszczu i innych zabrudzeń. Nim pomalujesz ściany na nowo, musisz pozbyć się brudu. To nie tylko kwestia estetyki, ale i sprawienie, że nowo zaaplikowana farba utrzyma się dłużej na powierzchni. Do oczyszczenia ścian można użyć mydła alkalicznego, ale i każdego innego środka o wysokich właściwościach czyszczących. Kolejnym krokiem jest spłukanie środka wraz z zabrudzeniami przy użyciu ciepłej wody.

Po oczyszczeniu ściany, można przystąpić do przygotowania kuchni do malowania. Obejmuje to zabezpieczenie płytek, elementów wykończeniowych, blatów kuchennych oraz sprzętu za pomocą taśmy malarskiej. Ten sposób pozwoli uzyskać wyraźne krawędzie malowanych powierzchni. By uniknąć zachlapania, warto użyć także folii malarskiej.

Malowanie kuchni rozpocznij od sufitu. Zmieniając kolejność możesz zachlapać świeżo malowane ściany farbą z sufitu. Do malowania użyj wałka, a w trudno dostępnych miejscach sprawdzi się pędzel. Te narzędzia przydadzą się również przy samym malowaniu ścian. Tę czynność rozpocznij od pokrycia farbą najtrudniej dostępnych miejsc, takich jak przestrzeń przy grzejniku, parapecie czy ramie okiennej. Następnie przejdź do malowania większej powierzchni, do czego przyda Ci się już wałek. Pamiętaj, że drugą warstwę farby możesz nakładać dopiero, gdy całe ściany zostaną pokryte pierwszą warstwą i zdążą wyschnąć.

Jaką farbę do kuchni wybrać?

Kuchnia to pomieszczenie eksploatowane w wyjątkowy sposób – nie brakuje tu wody, tłuszczu i innych zabrudzeń. Dlatego tak ważne jest, by farba stosowana w tym pomieszczeniu tworzyła plamoodporną powłokę, która nie będzie absorbować tych substancji. Do takich zadań sprawdzi się na przykład farba Magnat Ceramic Kitchen&Bathroom lub też Magnat Creative Kitchen&Bathroom. Oba specyfiki wykazują się zwiększoną odpornością na trudne plamy, wilgoć, pleśń oraz rozwój grzybów. Uzyskane dzięki tym produktom powłoki są odporne na zmywanie i szorowanie, a szeroki wybór barw pozwoli dopasować odpowiedni odcień do różnych preferencji. Więcej informacji na temat tych i innych produktów można znaleźć na stronie: https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-pomieszczenia/Kuchnia/c/b2c-kuchnia.

Jakie kolory wybrać do kuchni?

Wybór koloru do kuchni zależy oczywiście od indywidualnych preferencji, ale warto wziąć pod uwagę także rozmiar pomieszczenia. W przypadku niewielkiej kuchni lepiej zdecydować się na jasny odcień, niekoniecznie biały, ale ecru, beż czy jasne pastele. Jeśli posiadasz dużą kuchnię, również możesz pobawić się kolorami i w ten sposób oddzielić strefę gotowania od strefy jadalnej. Jeśli natomiast lubisz kontrastujące i odważne połączenia, zdecyduj się na mocne odcienie i wyróżnij w ten sposób wybraną część kuchni. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni!

 

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *