Dom i ogród

Jak uzyskać dotacje na fotowoltaike dla Twojego domu

Czy wiesz, że oprócz możliwości skorzystania z zachęt podatkowych do korzystania z energii słonecznej, możesz otrzymać pieniądze od rządu na instalację domowego systemu fotowoltaicznego? Tak jest – właściciele domów mogą uzyskać dotacje, jak również kredyty na instalację systemu PV. Bez względu na to, gdzie mieszkasz, prawdopodobnie istnieją dofinansowania, które pomogą Ci sfinansować koszty instalacji domowego systemu fotowoltaicznego. Ale znalezienie i ubieganie się o nie może być trudne. Istnieją różne rodzaje dotacji, w tym państwowe, z zakładów energetycznych, a nawet lokalne. W zależności od sytuacji, jeden rodzaj dotacji może być bardziej korzystny niż inny. Jeśli badasz swoje opcje w odniesieniu do finansowania systemu PV poprzez dotację, ten artykuł jest dla Ciebie.

Fotowoltaika dofinansowania – co to jest?

Dotacja fotowoltaiczna to każdy rodzaj pomocy rządowej, która pomaga sfinansować instalację paneli słonecznych na Twoim domu. Istnieje wiele różnych rodzajów fotowoltaika dofinansowania, każda z nich ma swój własny zestaw wymagań i korzyści. Niektóre rodzaje dotacji fotowoltaicznych obejmują:

  • Dotacje finansowane przez państwo. Są one dostępne w wielu stanach jako część większego nacisku na promowanie czystej energii. W niektórych przypadkach dotacja będzie dostarczona przez rząd stanowy, a w innych przypadkach może być dostarczona przez Twój zakład energetyczny.
  • Rabaty na energię słoneczną finansowane przez zakład energetyczny. Jeśli mieszkasz w obszarze obsługiwanym przez państwowe przedsiębiorstwo energetyczne, możesz kwalifikować się do otrzymania rabatu na energię słoneczną.
  • Dotacje na kolektory słoneczne finansowane przez zakłady użyteczności publicznej. W niektórych przypadkach, państwowa komisja ds. użyteczności publicznej może zapewnić dotacje dla klientów, aby pomóc im zainstalować energię słoneczną.

Rodzaje dotacji na instalacje fotowoltaiczne

Istnieją dwa główne rodzaje dotacji PV: dotacje gotówkowe i bezkosztowe pożyczki solarne. Dotacje gotówkowe są dostępne z wielu różnych źródeł, jak https://hymon.pl . Mogą być wykorzystane do sfinansowania pełnego kosztu instalacji solarnej, jak również kosztów instalacji energooszczędnych ulepszeń (takich jak nowe oświetlenie LED) w Twoim domu.

W zależności od miejsca zamieszkania, dotacja pieniężna może być zapewniona przez rząd, przedsiębiorstwo użyteczności publicznej lub lokalną organizację non-profit. Mogą istnieć dodatkowe warunki otrzymania dotacji gotówkowej, takie jak udział w programie poprawy efektywności energetycznej domu lub posiadanie certyfikatu „zielonego” domu.

  • Czyste Powietrze – w ramach programu Czyste Powietrze dofinansowywane są osoby, które przed tą datą usunęły stary piec i zamontowały mikroinstalację fotowoltaiczną. Fotowoltaika jest udzielana tylko osobom, które zmieniły stary piec na mikroinstalację fotowoltaiczną. Osoby te mogą uzyskać dotację w wysokości od 5 000 do 9 000 zł, przechodząc na mniej korzystny finansowo system rozliczeń netto. Kluczowe jest złożenie wniosku o dotację w ciągu sześciu miesięcy od poniesienia pierwszego wydatku inwestycyjnego. Celem programu Czyste Powietrze jest eliminacja paliw kopalnych i zwiększenie liczby termomodernizowanych domów, a fotowoltaika to tylko dodatkowy atut.
  • Czyste Powietrze PLUS – to nowa inicjatywa, która uzupełnia program Czyste Powietrze, zapewniając środki na zmianę źródła ciepła lub termomodernizację obiektu w celu uczynienia go bardziej zrównoważonym. Czyste Powietrze Plus różni się od dotychczasowych regulacji Czystego Powietrza przede wszystkim tym, że pozwoli na przedpłatę do 50% kwoty objętej programem w krótkim czasie. Aby otrzymać przedpłatę należy złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Okres składania wniosków trwa od 15 lipca do 27 lipca.
  • Mój Prąd 4.0 – dopłaty do fotowoltaiki będą dostępne w ramach programu Mój Prąd 4.0 w 2022 roku. Z dopłat mogą skorzystać osoby, które mają zainstalowaną fotowoltaikę po 1 kwietnia 2022 roku. Osoby, które zainstalowały fotowoltaikę przed 1 kwietnia 2022 roku i były rozliczane według systemu net-metering, muszą przejść na system net-billing, jeśli chcą uczestniczyć w programie Mój Prąd 4.0.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *