Inne

Najedzony i zdrowy pies to szczęśliwy pies!

Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują zdrowej diety, aby cieszyć się pełnym zdrowiem i energią. Jakie karmy dla psów są dostępne na rynku? Lepiej podawać suchą czy mokrą karmę? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jak dobrać właściwą karmę dla psa?

Dobór odpowiedniej karmy dla psiaka zależny między innymi od wieku naszego czworonoga. Innej diety wymagać będzie młody psiak, a innej dorosły osobnik. I tak przykładowo szczenięta potrzebują odpowiedniej podaży kalorii oraz pokarmu bogatego w cenne składniki odżywcze, tak istotne w fazie wzrostu zwierząt. Z kolei dorosłe i starsze psy, zwłaszcza te żyjące w miastach i często bez wystarczającej aktywności fizycznej, potrzebują mniejszej podaży kalorii, a także karmy bogatej w błonnik. W żywieniu psów można zaobserwować również swoiste trendy żywieniowe, jak choćby dieta BARF czy Whole Pray. Z pewnością jednak rynek karmy dla psów jest na tyle bogaty, że każdy właściciel psa znajdzie coś dla swojego czworonożnego towarzysza.

Karma sucha czy mokra?

Cieszący się dużym uznaniem angielski instytut naukowy – Centrum Żywienia Zwierząt Waltham™ zaleca stosowanie u zwierząt domowych diety mieszanej, w której połowa kalorii pochodzi z karmy suchej i połowa z karmy mokrej. Karmy suche to przede wszystkim wygoda w przechowywaniu oraz podawaniu. Współczesne suche karmy dla psów bogate są przy tym w niezbędne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju czworonogów. Podawanie suchej karmy jest bardzo istotne z punktu widzenia uzębienia psów. Z kolei karma mokra uzupełnia dietę psiaka o składniki miękkie i stanowi przy tym dodatkowe źródło nawodnienia organizmu czworonoga. Dodatkowo dietę psiaka można uzupełnić o przekąski, które nie powinny jednak dostarczać więcej niż ok. 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Warto pamiętać, że podaż przysmaków pomaga także w budowaniu więzi emocjonalnej z czworonogiem.

Pokarm specjalnego przeznaczenia

Może się zdarzyć, że psy, podobnie jak ludzie będą wymagać produktów spożywczych specjalnego przeznaczenia. Czworonogom mogą bowiem dokuczać choćby dolegliwości żołądkowe czy też inne problemy zdrowotne. W odpowiedzi na wcale nierzadkie dolegliwości zdrowotne psiaków, niektórzy producenci karmy dla psów oferują specjalne linie produktów pomagających zwierzętom powrócić do zdrowia. Zdarzają się też psy zmagające się z alergiami czy nietolerancją niektórych grup pokarmów, np. zbóż. W takim przypadku warto zastosować specjalną karmę bezzbożową, która dostępna jest zarówno w formie suchej jak i mokrej. Na rynku znajdziemy także bezzbożowe przysmaki dla naszych czworonożnych przyjaciół. Odpowiedni dobór karmy dla psów to klucz do szczęścia naszego pupila!

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *