Inne

“Tkanina plamoodporna” – co to oznacza w praktyce?

Przed wyborem kanapy tapicerowanej powstrzymuje Cię obawa przed jej późniejszym praniem i usuwaniem uporczywych plam? Niepotrzebnie. W sprzedaży coraz częściej można spotkać meble obite tkaniną plamoodporną. Co takie określenie oznacza w praktyce? I czy rzeczywiście jest obietnicą przyjemnej i bezproblemowej eksploatacji narożnika? Wyjaśniamy.

Czym jest tkanina plamoodporna?

To materiał o przyjemnej strukturze, miękki jak tkanina, lecz odpychający wodę i inne ciecze. Zachowuje się podobnie do skóry ekologicznej, a więc nie chłonie płynów, lecz zatrzymuje je na powierzchni. Tym samym masz dłuższy czas na reakcję w razie zalania kanapy czy fotela i możesz szybko przetrzeć siedzisko z użyciem ścierki z mikrofibry lub pieluchy tetrowej. Ze względu na swoje właściwości tkaniny plamoodporne w technologii Cleanaboo przez długi czas zachowują swój oryginalny odcień, nie przecierają się i nie płowieją, co mogłoby mieć miejsce przy częstym wywabianiu plam. Tutaj  ten problem nie występuje.

Hydrofobowość tkanin

W kontekście tkanin plamoodpornych często mówi się także o ich hydrofobowości. To cecha, która sprawia, że ciecze, rozlane płyny, jogurty, napoje nie są wchłaniane przez materiał, lecz pozostają na jej powierzchni i spływają. Jednym precyzyjnym ruchem można je zetrzeć i usunąć – nie zostanie żaden ślad na siedzisku.

Właściwości tkanin plamoodpornych

Tkaniny plamoodporne, które posiadają takie właściwości są zazwyczaj elastyczne, mocne, mają grube, silnie przylegające do siebie sploty, co uniemożliwia przenikanie zabrudzeń do głębszych warstw materiału czy pianki wypełniającej siedzisko. Powyższe wymogi spełnia np. welwet czy szenil zawierające w składzie także mieszanki PES, wiskozy i bawełny. To sprawia, że pozostają przyjemnie miękkie w dotyku, a zarazem są podatne na odkształcenia czy przetarcia. Ważne, aby zewnętrzna ich warstwa była hydrofobowa. Technologia WATER REPELLENT jest obecnie coraz powszechniej stosowana i stanowi odpowiedź na potrzeby wymagających klientów, szczególnie rodziców.

Popularyzacja tkanin plamoodpornych doprowadziła do tego, że producenci materiałów obiciowych zaczęli proponować je w wielu kolorach i strukturach do wyboru. W kolekcjach znajdują się więc głębokie czernie i granaty, jak również klasyczne szarości czy pastelowe róże oraz mięta. Teraz możesz swobodnie wybrać odcień, jaki Ci się podoba, nie martwiąc się zabrudzeniami, które mu zagrażają. To uprzyjemnia także codzienną eksploatację mebla, pozwala na swobodne spożywanie przekąsek oraz napojów np. podczas rodzinnego seansu bajek.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *