Inne Nauka

Dlaczego kursy ogrodnicze online są popularne

Bez wychodzenia z domu, chyba, że do ogrodu, by wcielić w życie nabytą wiedzę – tak można zaliczyć kursy ogrodnicze firmy szkoleniowej Kar-Group. Porozmawialiśmy z jej właścicielem, Rafałem Karaś.

Redakcja: Czego dowie się uczestnik kursów ogrodniczych oferowanych przez Pana firmę?

Rafał Karaś, Kar-Group (firma szkoleniowa): To zależy od wyboru programu, choć – rzecz jasna – zapraszam do zapisania się na wszystkie trzy: kurs ogrodniczy, projektowania ogrodów oraz stylizowania ogrodów. Pewien zakres tematyczny jest zbieżny, ale dokładamy wszelkich starań, by tworzyć różnorodną ofertę, możliwie jak najbliższą indywidualnym oczekiwaniom naszych kursantów.

Dlaczego zatem warto zapisać się na kurs ogrodniczy?

Nasz podstawowy kurs ogrodniczy jest wypełniony praktycznymi poradami na temat uprawy ogrodu oraz sadu. Podzieliliśmy go na trzy moduły. W pierwszym przedstawiamy między innymi zasady zakładania sadu, typowe choroby drzew owocowych wraz ze sposobami na ich zwalczanie czy kalendarz wszystkich niezbędnych prac. Rozwijając ten wątek, w drugim module opisujemy poszczególne pory roku w ogrodzie, aby było wiadomo, co robić wiosną, co latem, a co jesienią. Trzeci moduł też ma formę poradnika, na przykład o metodach przycinania, sąsiedztwa stanowisk czy chorób roślin doniczkowych.

To popularny kurs?

Tak, ponieważ jego tematyka odpowiada na zainteresowania pasjonatów oraz profesjonalistów – osób zawodowo pracujących w sadach i ogrodach, przy pielęgnacji terenów zielonych. W Internecie czy książkach nie brakuje wskazówek, ale nasz kurs jest swoistym kompendium wiedzy. W jednym materiale dydaktycznym zgromadziliśmy naprawdę sporo praktycznych informacji i stąd – dobre recenzje dotychczasowych kursantów.

A co z projektowaniem ogrodów?

Tutaj podobnie – tematyka i forma kursu przyciąga uczestników zainteresowanych własnym ogrodem lub zawodową pracą dla innych. Zgodnie z tematem pierwszej lekcji kursu, chcemy podpowiedzieć, jak stworzyć ogród marzeń. Nie narzucamy przy tym jednej, ogólnej wizji, ale pokazujemy dostępne możliwości. Inspirujemy, podprowadzamy, uczymy. Zaczynamy od wskazania prostej, ale sprawdzonej drogi do uzyskania pożądanych efektów: po pierwsze planowanie, po drugie projektowanie, po trzecie realizacja.

Polacy chcą się szkolić w tym zakresie? Przecież wystarczy zasiać trawnik, posadzić kilka roślin, pamiętać o podlewaniu…

Chyba rozumiem, co mają państwo na myśli – wiele przydomowych ogrodów czy działek rzeczywiście nie wyróżnia się spektakularnym wyglądem. Rozumiem jednak, z czego to wynika. Brakuje czasu na pielęgnację roślin, panuje deficyt wiedzy ogrodniczej. Rozwijając ofertę szkoleniową Kar-Group, pragniemy to zmienić i robimy to. Certyfikaty ukończenia kursu trafiają zarówno do profesjonalnych projektantów, jak i pasjonatów, którzy chcą wykorzystać porady dla siebie. W każdym razie, szkolimy o ogrodach reprezentujących różne style – japoński, francuski, wiejski czy naturalistyczny. Każdy z nich ma wyjątkowy charakter, każdy z nich może się podobać z innego względu. Dostrzegam jednak, że Polacy z roku na rok są coraz odważniejsi w stylizacji ogrodów. Zlecają projekty lub zajmują się tym samodzielnie. W obu przypadkach przygotowanie teoretyczne ma bardzo duży wpływ na końcowy efekt.

A o czym warto pamiętać podczas stylizacji ogrodu?

W ramach naszego kursu projektowania przypominamy, że punktem wyjścia powinny być marzenia. Naszą rolą jest jedynie podpowiedzieć, co jest warte rozważenia, na przykład założenie skalniaka, wykopanie stawu czy przycięcie żywopłotu. Trzymamy się praktycznego charakteru szkolenia, wskazując które drzewa sprawdzają się w małych ogrodach czy jak dobrać rośliny do zacienionych stanowisk. Przedstawiamy też najważniejsze zagadnienia prawne, które determinują możliwości zaprojektowania ciekawego ogrodu.

Trzecim z wymienionych kursów jest szkolenie dotyczące stylizacji ogrodów. Czy uczestnik dowie się z niego równie praktycznych rzeczy?

Tworząc jego program, skupiliśmy się na zawarciu w materiale dydaktycznym jak największej dawki wartościowej wiedzy. Kursant ma więc do przyswojenia aż trzynaście modułów, między innymi o stylach ogrodu, formach oświetlenia czy doborze mebli zewnętrznych. Tłumaczymy, czym jest dobra kompozycja i jak uzyskać właściwe proporcje. Wskazujemy na elementy tworzące charakter miejsca, na przykład zioła, skalniaki czy róże. Odkrywamy przed uczestnikami tajniki doboru roślin na podstawie warunków glebowych, opowiadamy o rzeźbach, podpowiadamy, jak podejść do tematu utwardzenia ścieżek czy wytyczenia strefy grilla lub altanki. W zasadzie trudno jest mi zmieścić w jednej odpowiedzi wszystkie wątki związane z kursem stylizacji ogrodów. Zainteresowanych zapraszam na naszą stronę internetową szkolenia-kargroup.eu, gdzie znajduje się szczegółowy program wraz z cennikiem i regulaminem.

Wiemy, że szkolenia Kar-Group są dostępne w formule internetowej, na platformie e-learningowej. Skąd taki pomysł i dlaczego cieszy się popularnością?

Przez lata byliśmy przyzwyczajeni do kursów stacjonarnych, odbywających się w konkretnym miejscu i czasie. To wciąż bardzo wartościowy wybór, na przykład dla początkujących ogrodników, którzy chcą zdobyć elementarną wiedzę, a wszelkie wątpliwości skonsultować „na żywo” z prowadzącym szkolenie. Jednak dla osób bardziej zaawansowanych, a przede wszystkim ograniczonych logistycznie i czasowo formuła internetowa okazuje się strzałem w dziesiątkę. Nasi klienci nie muszą zastanawiać się, jak znaleźć czas na dojazd i fizyczne uczestnictwo w kursie. Po opłaceniu uczestnictwa, mają dostęp do platformy e-learningowej i uczą się we własnym zakresie. Czytają, oglądają, powtarzają – wtedy, kiedy chcą i mogą. Podobnie z egzaminem, test zalicza się w dogodnym momencie.

Czyli kursy ogrodnicze są dla każdego?

Tak, każdego, kto pasjonuje się ogrodnictwem, sadownictwem lub projektowaniem i aranżacją. A może uczestnika, który odkryje pasję dopiero w trakcie nauki? To już otwarta kwestia. Szkolenia przygotowujemy w ten sposób, by każdy uczestnik znalazł w nich coś wartościowego, co może wykorzystać w życiu prywatnym i zawodowym.

E-learning to dobra forma nauczania o ogrodnictwie?

Odpowiem pytaniem, a dlaczego miałaby być zła? Przecież z e-learningu korzysta się nawet na uniwersytetach. Certyfikat ukończenia naszego kursu online jest identyczny, jak dla uczestników szkolenia stacjonarnego. Niczym się nie różni, ma taką samą moc w CV czy Urzędzie Pracy, gdzie na przykład składasz wniosek o dotację na otwarcie ogrodniczej działalności.

Zainteresowanie będzie rosło?

Prognozuję, że tak. Polacy coraz świadomiej inwestują nie tylko w nieruchomości, ale również ich otoczenie. To generuje popyt na usługi projektantów czy firm ogrodniczych. Sadownicy też muszą się rozwijać, by pozostawać konkurencyjnymi. Inna rzecz, że my – jako społeczeństwo – też coraz chętniej korzystamy z ogrodów. Spoglądamy przez okno na nudny ogródek i kilka przypadkowo zasadzonych roślin, a to skłania do planowania zmian. Chcemy sadzić rośliny ozdobne, krzewy czy warzywa i zioła. Zastanawiamy się, gdzie postawić grilla, a gdzie altanę. Nadajemy ogrodom różne funkcje. Dlatego kursy o tematyce ogrodniczej są coraz popularniejsze, a przez Internet jest jeszcze łatwiej je ukończyć.

Dziękujemy za wiele ciekawych spostrzeżeń w tej rozmowie.

Również dziękuję za rozmowę. Dbajmy o nasze ogrody! Zapraszam na stronę mojej firmy: Kar-Group.

 

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *