Rozrywka

Pan Tadeusz i inne ekranizacje polskich powieści, które warto znać

Ekranizacje znanych powieści w polskim kinie to nadzwyczaj duże przedsięwzięcia. Większość z nich zostaje prawdziwymi hitami i zapisuje się na stałe na kartach polskiej kinematografii. Poznaj najpopularniejsze adaptacje filmowe polskich powieści, które warto obejrzeć.

Ekranizacje polskich powieści, które warto poznać

Poniżej znajdziesz listę klasyków, które mają już swoje lata, lecz wciąż pozostają aktualne i potrafią poruszyć widzów.

1. Faraon

„Faraon” (1966) to jak na realia Polski lat 60. XX w. bardzo kosztowna produkcja. Dzięki doskonałym kostiumom oraz scenografii można przenieść się do starożytnego Egiptu. Właśnie w tych czasach rozgrywa się akcja powieści Bolesława Prusa o tym samym tytule. Opowiada ona o młodym faraonie, który chce zrozumieć mechanizmy rządzenia państwem oraz stać się niezależnym od kasty kapłańskiej.

2. Trylogia Henryka Sienkiewicza

W skład trylogii Henryka Sienkiewicza wchodzą trzy powieści: „Ogniem i mieczem”, „Potop” oraz „Pan Wołodyjowski”. Seria ta doczekała się wielu ekranizacji zarówno polskich, jak i zagranicznych. Jeśli chodzi o rodzime adaptacje, najpopularniejsze są te w reżyserii Jerzego Hoffmana. Miały one swoje premiery kolejno w latach: 1968 („Pan Wołodyjowski”), 1974 („Potop”) oraz 1999 („Ogniem i mieczem”).

Co ciekawe, Włosi zekranizowali „Ogniem i mieczem” o wiele wcześniej niż Polacy, bo w 1962 r. Tak samo było z „Potopem”, który Rosjanie zaadaptowali już w 1915 r.

3. Noce i dnie

W 1975 roku do kin weszła ekranizacja powieści Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie” w reżyserii Jerzego Antczaka. Jerzy Kawalerowicz stwierdził kiedyś, że jest to tak nudna książka, iż nie da jej się przełożyć na język filmowy. Jak widać, mylił się, ponieważ ta opowieść o losach dwóch pokoleń rodziny Niechciców na długo zapadła Polakom w pamięć.

4. Wesele

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego gościło nieraz na deskach różnych teatrów w licznych interpretacjach. Dramat ten został również zekranizowany przez wybitnego Andrzeja Wajdę w 1973 r. Genialna gra aktorska Daniela Olbrychskiego, Bożeny Dykiel czy Wojciecha Pszoniaka została dopełniona genialną muzyką Czesława Niemena, sprawiając, że film ten jest bardzo dobrą pozycją.

INEA – telewizja dla fanów dobrego kina

Za nami najpopularniejsze, a zarazem jedne z najlepszych ekranizacji polskich powieści, z którymi każdy powinien się zapoznać. Gdzie je obejrzeć? Idealnie sprawdzi się tutaj telewizja HIWAY od dostawcy INEA.

Telewizja HIWAY to telewizja światłowodowa, która charakteryzuje się doskonałą jakością obrazu i dźwięku. To jednak niejedyne zalety tego rozwiązania. Proponowana przez firmę INEA telewizja umożliwia samodzielny wybór paczek kanałów, które rzeczywiście chcesz oglądać. Trzeba tylko wybrać preferowane paczki tematyczne, które, co ważne, można włączać i wyłączać dowolnie w ciągu trwania umowy. INEA telewizja to atrakcyjna opcja dla wszystkich miłośników filmów, seriali oraz innych programów, które emitowane są w telewizji. Ponadto w ramach tej usługi możesz skorzystać z bogatej wypożyczalni VOD i wielu innych wartych uwagi funkcji.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *