Zakupy

D sub – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

D sub to rodzaj złączy najczęściej wykorzystywanych w monitorach komputerowych. Zakres ich zastosowania jest oczywiście szerszy. Czym są i jak prawidłowo je dobierać? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań przyniesie Ci poniższy artykuł.

Czym są złącza d sub?

Nazwa tego rodzaju złączy i wtyczek pochodzi od ich kształtu przypominającego literę D. Niejednokrotnie wielu z nas mogło mieć z nimi do czynienia przy okazji podłączania komputera do monitora, TV czy wyświetlacza. Niekiedy stosuje się dla nich zamiennie termin VGA wskazujący, że przesyła sygnał analogowy. Obecnie d sub wypierane są coraz prężniej przez złącza HDMI czy USB, nie oznacza to jednak, że kompletnie zniknęły z rynku.

Jak wygląda złączę d sub?

Jak już wspomnieliśmy, kształtem przypomina literę D. To w jej obwodzie znajdują się dwa lub więcej równoległych rzędów wyprowadzeń. Mogą mieć one formę pinów lub gniazd (otworów).

Obudowa złącza d sub posiada również metalowy ekran, dzięki któremu staje się ono odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne czy zakłócenia fal elektromagnetycznych. W niektórych typach spotkasz również śruby mocujące (często w złączach do monitorów komputerowych)

Jak rozpoznać typ złącza?

Typa złącza d sub zależy głównie od liczby wyprowadzeń oraz wielkości gniazd lub wtyków. Określa się go prostym wzorem:

  • D – stałą pierwsza litera typu,
  • A, B, C, D lub E – druga litera wskazująca jedną z pięciu znormalizowanych wielkości,
  • Liczba po myślniku – może to być 9, 15, 25, 37, 50 albo 60, ponieważ tyle pinów lub otworów mogą mieć złącza lub wtyki.

Niekiedy na końcu, obok liczby, dodaje się także literę M czy F, są to jednak stare i niestosowane już raczej warianty. Typowe wzory dla d sub to m.in. DE-9, DA-15, DE-15 czy DB-25.

D sub dzieli się również na żeńskie i męskie. Pierwszy typ dotyczy tych, które posiadają styki w postaci bolców lub pinów, drugi – mających styki w otworach.

D sub – na co zwracać uwagę przy wyborze złącza?

Złącza tego typu służą do przesyłania sygnału analogowego, stąd stosowane są raczej w starszych sprzętach. Przed ich wyborem warto zwróć uwagę na kilka istotnych rzeczy, dzięki którym unikniesz niepotrzebnych wydatków lub wędrówek do sklepu.

Po pierwsze, przed zakupem upewnij się, jakie wejścia posiadają Twój monitor czy telewizor oraz komputer bądź laptop. Jeśli masz starszy sprzęt, prawdopodobnie będą to VGA (D sub). W nowych urządzeniach spotkasz już raczej wejścia HDMI lub DVI. Wówczas (po drugie) powinieneś zaopatrzyć się w odpowiedni adapter.

Zanim kupisz adapter, upewnij się, że dobrze konwertuje sygnał. Kluczowe mogą okazać się jego marka, wielkość czy rodzaj konwersji. Na zakupach pomyśl także o odpowiedniej długości okablowaniu. Wybierając przewody, zwróć uwagę, jaki jest deklarowany kierunek konwersji i połączenia. Zweryfikujesz go, patrząc na specyfikację (np. HDMI-VGA lub VGA-HDMI).

Istotną podczas zakupów będzie niewątpliwie cena poszczególnych elementów. Nie sugeruj się jednak wyłącznie nią, ale porównaj parametry poszczególnych konwerterów czy kabli, a także sprzętu, który zamierzasz połączyć. Czasami wydawanie kilkuset złotych mija się z celem.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *