Zakupy

Wszystko gra!

Chyba nie ma nic przyjemniejszego niż słuchanie muzyki podczas biegania lub jazdy na rowerze. Ostatnio do łask wracają odtwarzacze mp3, z powodzeniem zastępując smartfony. Nawet jeśli się rozładuje, nie tracimy kontaktu ze światem, który zapewnia telefon.

Odtwarzacze mp3 to intuicyjne kompaktowe urządzenia zaprojektowane przede wszystkim do odtwarzania muzyki. Odeszły nieco do lamusa, przegrywając z coraz to nowszymi i bardziej zaawansowanymi aplikacjami do słuchania muzyki w telefonach. Powoli jednak odtwarzacze znów zaczynają cieszyć się popularnością. Urządzenie to jest małe i lekkie. Swobodnie mieści się w kieszeni. Wyposażone jest w dodatkowe funkcje: radio, dyktafon i pamięć przenośną USB.

Co wybrać?

Wzrastająca popularność odtwarzaczy przekłada się na szeroki wybór na rynku: https://www.euro.com.pl/ipod-odtwarzacze-mp3-mp4.bhtml.

Kupując taki odtwarzacz, warto zwrócić uwagę na rozmiar pamięci wewnętrznej. Większość urządzeń ma ją wbudowaną. Jeśli jest niewielka, dobrze by urządzenie miało możliwość jej rozszerzenia dzięki karcie pamięci (czytnik do kart micro-SD). Jeśli tak, najlepiej od razu dokupić stosowną kartę.

Istotne jest także zasilanie. Pojemność akumulatora przełoży się bezpośrednio na czas pracy odtwarzacza. Im będzie większa, tym rzadziej będziemy zmuszeni ładować urządzenie. Wciąż zdarzają się także modele na baterie, szczególnie wśród tańszych urządzeń. Jednak dla własnej wygody i ekologii lepiej jest zainwestować w model z akumulatorem.

Choć nazwa wskazuje na format mp3, urządzenie to może odtwarzać także pliki zapisane w innych formatach. Nowoczesne modele mogą obsługiwać pliki WAV, AAC, FLAC, OGG, WMA. Komunikacja odbywa się poprzez USB lub mikro/mini USB, choć liczne modele wyposażone są także w Bluetooth.

Niektóre odtwarzacze mają wyświetlacz. Może być on obsługiwany za pomocą przycisków lub mieć formę kolorowego ekranu OLED. Taki model pozwoli również na wyświetlanie filmów, dlatego jeśli jesteśmy zainteresowani także taką opcją, należy wybrać odtwarzacz audio-wideo. Odtwarzacz MP4 pozwoli na obsługę nie tylko muzyki, ale i filmów. Takie większe zaawansowanie urządzenia przekłada się również na jego odpowiednio wyższą cenę. Te zaś na ogół zależą od producenta i dodatkowych funkcji urządzenia. Zakres cenowy odtwarzaczy waha się w przedziale od 100 nawet do 1500 zł.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na wielkość i obudowę danego modelu. Im mniejszy, tym łatwiejsze jego przenoszenie. Im większy natomiast – tym prostsza jego obsługa. Obudowa może być wykonana z plastiku (bardziej podatna na uszkodzenia) lub z metalu (odporniejsza i wytrzymalsza, choć oczywiście nieco cięższa). Wybór rozmiaru i wagi odtwarzacza mp3 powinien zatem być zdeterminowany rodzajem aktywności, w czasie której chcemy z niego korzystać.

By słuchanie muzyki było komfortowe, istotną kwestią będzie także dobór odpowiednich słuchawek. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, jakie słuchawki są dołączone do zestawu, by uniknąć potem zaskoczenia i zamiast dokanałowych mieć douszne lub na odwrót. Nie powinny też ograniczać ruchu podczas uprawiania aktywności.

Dobrej jakości sprzęt w przystępnych cenach oferuje firma Sony (https://www.euro.com.pl/ipod-odtwarzacze-mp3-mp4,_Sony.bhtml) oraz Lenco (https://www.euro.com.pl/ipod-odtwarzacze-mp3-mp4,_Lenco.bhtml). Dodatkowo ten drugi producent w swojej ofercie posiada urządzenia obsługujące płyty CD.

Jakość dźwięku

To jedna z najważniejszych funkcji, w którą odtwarzacz mp3 jest wyposażony. Dobry odtwarzacz pozwoli nie tylko na standardową regulację głośności, ale także na sterowanie głębią niskich tonów i tworzenie efektu przestrzenności. Equalizer pozwoli automatycznie lub ręcznie zmieniać częstotliwość dźwięków, co z kolei umożliwi dopasowanie brzmienia do określonego utworu. Opcja Smart Volume, dzięki zastosowaniu inteligentnej technologii, dopasuje głośność do danego utworu – to ważne, gdyż każdy z nich często jest nagrany na różnym poziomie głośności. To wspaniała opcja dodatkowa nie tylko dla melomanów.

Na koniec należy sobie jeszcze odpowiedzieć na pytanie, do jakiego rodzaju aktywności będzie nam potrzebny taki odtwarzacz mp3.

Do biegania

W tym przypadku odtwarzacz mp 3 musi być przede wszystkim mały. Ma zmieścić się w ciasnej kieszonce spodenek lub legginsów. Jeśli będzie wyposażony w specjalny zaczep, wówczas można go przyczepić do paska biodrowego, plecaka lub kurtki.

Biegaczom z pewnością najbardziej spodoba się model odtwarzacza bezprzewodowego, wbudowany w słuchawki sportowe. Raz na zawsze zniknie kłopot z plątającymi się kablami i niewygodnym trzymaniem urządzenia w ręce albo w kieszeni.

Ciekawym dodatkiem dla biegaczy może być odtwarzacz mp3 z radiem – gdy znudzi się nam nasza playlista, można się przestawić na słuchanie hitów z radia.

Jeśli lubisz długie, kilkugodzinne wybiegania, zwróć koniecznie uwagę na czas pracy urządzenia. Niezwykle istotnym parametrem dla biegacza będzie także wodoodporność urządzenia. Odtwarzaczy w pełni wodoodpornych można używać w łazience lub nawet na basenie.

Do domu

Tu sprawdzi się odtwarzacz mp3 z Bluetooth. Możliwość podłączenia go do zewnętrznego głośnika sprawi z powodzeniem zastąpi tradycyjny odtwarzacz muzyki. Mało tego, niektóre modele mają możliwość odtwarzania audiobooków, co z pewnością spodoba się dorosłym, ale i dzieciom. W takiej formie urządzenie sprawdzi się również podczas podróży samochodem.

Odtwarzacz do domowego wykorzystania może posiadać moduł sieci bezprzewodowej. Dzięki temu muzyki będziemy mogli słuchać również bezpośrednio z serwera.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *