Zdrowie i uroda

Jak we własnym zakresie wyleczyć przeziębienie?

W zakażeniu dróg oddechowych bardzo duże znaczenie ma nebulizator. Urządzenie to znane jest nam już od dłuższego czasu, jednak niewiele osób jest świadomych jego działania. Na rynku jest kilka rodzajów nebulizatorów, z czego każdy z nich ma tylko jedno zadanie – leczyć choroby i infekcje układu oddechowego. Czy jednak nebulizatory nadają się do leczenia przeziębienia i towarzyszących mu objawów we własnym zakresie w domu? W tym materiale weźmiemy pod lupę kilka najważniejszych aspektów odnośnie do działania i zastosowania tych urządzeń.

Nebulizator – niezastąpiony w walce z cieknącą wydzieliną

Infekcje i schorzenia dróg oddechowych należą do częstych i dotyczą dosłownie każdej grupy wiekowej. Z przeziębieniem walczą zarówno dzieci, dorośli, jak i osoby starsze. Ten stan powoduje u nas ogólne przygnębienie i niechęć do wykonywania prostych czynności, takich jak, np. sprzątanie we własnym mieszkaniu.

Ludzie znaleźli naprawdę wiele sposobów na leczenie uporczywych dolegliwości w obrębie układu dróg oddechowych. Najczęściej jednak korzystają z leków doustnych, co może negatywnie przekładać się na pracę układu trawiennego. Nebulizator jest tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ oddziałuje bezpośrednio na górne i dolne drogi oddechowe.

Po nebulizator możemy sięgać zarówno w przypadku pierwszych objawów, jak i choroby właściwej – wspomaga on proces leczenia. Bardzo dobrze nawilża nasze drogi oddechowe, rozrzedza zalegającą w nich wydzielinę (tnie ją na kawałki niczym nożyczki papier) oraz wspomaga proces wykrztuszania.

Kto może korzystać z nebulizatorów we własnym domu?

Nebulizatory to urządzenia, które stosujemy zarówno w leczeniu szpitalnym, jak i we własnym zakresie w domu. Ich pracę można porównać do pary unoszącej się nad wodą z gorącą miską – domowym sposobem na nawilżenie przesuszonych dróg oddechowych i szybsze wyzdrowienie, jest „parówka”, czyli gorąca woda w głębokim naczyniu z dodatkiem ulubionych ziół bądź olejków eterycznych. Ta metoda nie nadaje się jednak dla każdego, z uwagi na to, że może doprowadzić do wystąpienia poparzeń skóry (nie nadaje się dla dzieci do 6 roku życia).

Nebulizator – w zależności od działania, a wyróżniamy ich kilka – pomaga zarówno dorosłym, jak i małym dzieciom, szczególnie tym najmniejszym. Jest to bezpieczna i bezinwazyjna metoda na leczenie kataru i kaszlu u niemowlaków. Wyróżnić możemy nebulizatory ciśnieniowe, ultradźwiękowe oraz membranowe. Wszystkie te urządzenia na swój indywidualny sposób przetwarzają płynny lek w aerozol, czyli tak zwaną mgiełkę, która poprzez nasze wdechy trafia bezpośrednio do zmienionych chorobowo miejsc w układzie dróg oddechowych.

W czym mogą pomóc nam nebulizatory?

Nebulizacja jest skuteczna w wielu przypadkach, pomaga przede wszystkim nawilżyć i udrożnić drogi oddechowe. Specjaliści zalecają stosowanie nebulizacji nawet w celach profilaktycznych, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy mamy dość mocno zanieczyszczone powietrze. No, w czym jeszcze może pomóc?

Inhalacje parowe z wykorzystaniem substancji leczniczych przy pomocy nebulizacji są odpowiednie przede wszystkim, gdy:

  • mamy alergię lub astmę,
  • zmagamy się z mukowiscydozą z objawami płucnymi,
  • chorujemy na nadciśnienie płucne, zapalenie płuc, zapalenie oskrzelików, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP),
  • mamy ostre zapalenie nagłośni.

Terapia inhalacyjna jest szczególnie pomocna w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, gdy występuje wysokie ryzyko zachorowania na infekcje układu dróg oddechowych, w związku z niestabilnościami w temperaturach i pogodzie.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *