Zdrowie i uroda

Leki homeopatyczne – wszystko, co powinieneś wiedzieć

W V w. p.n.e. Hipokrates odkrył dwa sposoby leczenia chorób: podobieństwami i przeciwieństwami. W pierwszym przypadku proces zdrowienia pobudza się poprzez podanie leku naśladującego objawy choroby. W drugim natomiast atakuje się samą chorobę – lek przyjmowany jest w celu przeciwdziałania jej objawom. Te dwa podejścia przetrwały przez kilka stuleci, aż do czasów Galena (II w. n.e.). Wykazał on przewagę leczenia przeciwieństwami. Okazuje się jednak, że metoda ta nie zawsze jest skuteczna. Aż do końca XVIII wieku medycyną rządziły przesądy i ignorancja – stosowano okrutne metody kuracji, jak choćby upusty krwi, lewatywy czy mikstury zawierające toksyczne substancje. Leczenie homeopatyczne rozpropagował niemiecki lekarz, Samuel Hahnemann, który w XVIII w. odkrył zapomnianą zasadę Hipokratesa o leczeniu chorób przez podobieństwo.

Czym są leki homeopatyczne?

Leczenie homeopatyczne nie usuwa pojedynczych objawów chorobowych, ale działa holistycznie, uzdrawiając całościowo. Leki stosowane w homeopatii mają głównie pochodzenie naturalne (minerały, substancje roślinne lub zwierzęce). Co najważniejsze, przy odpowiednim stosowaniu nie wywołują skutków ubocznych, czego nie można powiedzieć o wielu preparatach farmakologicznych. Zawierają one śladowe ilości substancji czynnej – powstają w złożonym procesie wielokrotnego rozcieńczania i wstrząsania, a mechanizm ich działania nie został jeszcze do końca wyjaśniony. Surowce lecznicze miesza się z ciekłymi lub stałymi substancjami nośnymi, takimi, jak woda, alkohol lub cukier mleczny, w stosunku:

  • 1:10, czyli skali dziesiętnej D (na jedną część substancji czynnej przypada 9 części rozpuszczalnika),
  • 1:100, czyli skali setnej C (na jedną część substancji czynnej przypada 99 części rozpuszczalnika).

Proces rozcieńczania przeprowadza się stopniowo, aż do uzyskania koniecznej potencji (mocy) leku. Na przykład D6 oznacza, że proces rozcieńczania i wstrząsania został powtórzony sześciokrotnie, a C12 – dwunastokrotnie. Niektórzy homeopaci wykorzystują potencje LM (pięćdziesięciotysięczne) – produkty tego typu stosowane są w przewlekłych chorobach i nie nadają się do samodzielnego stosowania. Leki homeopatyczne dostępne są w aptekach w postaci kropli, granulek lub tabletek. Do samodzielnego użycia najlepiej nadają się potencje D6 i D12.

Na jakiej zasadzie działają leki homeopatyczne?

Leki homeopatyczne pobudzają naturalną zdolność organizmu do samoleczenia. Podstawową zasadą, na jakiej opiera się homeopatia, jest leczenie „podobnego – podobnym”, czyli dany lek leczy dolegliwość, którą sam wywołuje. Stanowi to całkowite odwrócenie podejścia medycyny konwencjonalnej, która działa na zasadzie przeciwieństwa – w tym przypadku stosuje leki przeciwdziałające objawom i oznakom choroby.

Aby lek homeopatyczny był skuteczny, musi pasować do całości objawów obserwowanych u pacjenta. Najlepiej, jeśli jego wybór i dawkowanie zostanie skonsultowane z lekarzem. Na stronie https://www.apo-discounter.pl/leki-homeopatyczne-c-412 można znaleźć leki homeopatyczne, mogące skutecznie pomóc w wielu dolegliwościach.

Medycyna konwencjonalna a homeopatia

Badania kliniczne potwierdzają wysoką skuteczność leków homeopatycznych. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że dostosowane są one do indywidualnych reakcji pacjentów na infekcję. Na przykład, podczas leczenia grypy wywołanej przez ten sam wirus, medycyna konwencjonalna zastosuje takie same leki. Natomiast homeopata uzależni sposób leczenia od objawów każdego pacjenta z osobna:

  • Jeśli chory odczuwa zimno, jest niespokojny, ma wodnisty katar, wymiotuje i ewentualnie cierpi biegunkę, homeopata poda mu Arsenicum album.
  • Jeśli chory odczuwa zmęczenie, senność, dreszcze, zimno na plecach, tępy ból głowy w okolicach skroni, homeopata poda mu Gelsemium.
  • Jeśli chory odczuwa bóle całego ciała i „łamanie w kościach”, homeopata poda mu Eupatorium perfoliatum.

Co ciekawe, leczenie homeopatyczne nie wyklucza kuracji konwencjonalnej – można je stosować jednocześnie z innymi metodami leczenia, aby szybciej uzyskać trwały efekt.

Możliwe obszary zastosowania leków homeopatycznych

Chociaż lekarz homeopata dysponuje pełną wiedzą medyczną, nie musi stawiać diagnozy przed rozpoczęciem leczenia, ponieważ przepisuje lek nie na daną chorobę, ale konkretne dolegliwości, które dokuczają danemu pacjentowi. Jeśli dokładnie przestrzega się zasad, homeopatia działa skutecznie w przypadku wielu dolegliwości, między innymi:

  • w przewlekłych chorobach serca, płuc, żołądka, jelit, pęcherza moczowego i dróg moczowych,
  • w infekcjach górnych dróg oddechowych,
  • w zapaleniu stawów i reumatyzmie,
  • w chorobach skóry (łuszczycy, wypryskach, stanach zapalnych skóry),
  • przy migrenach i przewlekłych bólach mięśniowych, kostnych, stawowych,
  • w niektórych zaburzeniach neurologicznych (stanach lękowych, depresji, bezsenności, nadpobudliwości),
  • w chorobach psychosomatycznych,
  • w alergii.

Przyjmowanie właściwie dobranego leku homeopatycznego odpowiednio wcześniej pozwala na uniknięcie operacji. Jeśli jednak u kogoś musi być wykonany zabieg chirurgiczny, leki homeopatyczne można stosować zarówno przed, jak i po operacji, aby przyspieszyć gojenie się rany i przeciwdziałać skutkom lęku, wstrząsu i znieczulenia. Większość osób przyjmujących te preparaty zdrowieje szybciej od pozostałych pacjentów.

Zobacz też inną publikację: „Jak wspierać odporność w okresie jesienno-zimowym?”.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *