Zdrowie i uroda

Zobacz, jak otrzymać dofinansowanie na aparat słuchowy

Zmysł słuchu odgrywa niebywale ważną rolę w naszym życiu, a jego utrata jest dla większości z nas czymś niewyobrażalnym. Codzienna praca, przemieszczanie się czy uczestnictwo w życiu społecznym zazwyczaj wiąże się z tym, że nieustannie go używamy. Jest to również ten zmysł, który funkcjonuje nawet w momencie kiedy śpimy. Rozwój cywilizacyjny i postęp techniczny spowodował, że dociera do nas ogromna ilość dźwięków, tym samym sprawiając, że niedosłuch czy ubytki słuchu coraz częściej dotykają osoby młode. Diagnoza tego schorzenia najczęściej wiąże się z koniecznością zakupienia i użytkowania aparatu słuchowego. Jest to właściwie jedyna możliwość, aby osoby borykające się z tym problemem mogły normalnie funkcjonować. Pomimo tego, że są to urządzenia charakteryzujące się dość niewielkimi rozmiarami, cena może niektórych z nas skutecznie zaniepokoić i powstrzymać od decyzji o jego zakupie, ponieważ nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek. Jednak, w Polsce osoby z ubytkami słuchu mają szansę skorzystać z dofinansowania na aparaty słuchowe nfz. Warto wcześniej zapoznać się z wymaganiami, które należy spełnić, aby móc się o nie ubiegać.

Wymagania

W celu otrzymania dofinansowania na aparaty słuchowe należy spełnić konkretnie określone i wyszczególnione wymagania. Zostały one sprecyzowane w wydanym w 2014 roku rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Jednak wraz z dniem 1 stycznia 2020 zostały dodatkowo nieco  uproszczone. Aparaty słuchowe NFZ dofinansowuje biorąc pod uwagę różny stopień ubytku słuchu, co uzależnione jest od wieku ubiegającej się osoby. Do dwudziestego szóstego roku życia można o nie zabiegać w sytuacji, gdy ubytek nie przekracza średnio 30 dB. W przypadku osób, które ukończyły wspomniany rok życia próg ten wynosi 40 dB. Analogiczna wartość upoważnia również inwalidów wojennych, a także osoby represjonowane do zabiegania o dofinansowanie.

Jak wygląda cały proces?

W sytuacji, gdy zostały spełnione wyżej wymienione warunki dotyczące średniej wartości stopnia niedosłuchu, można przystąpić do kolejnego etapu, czyli ubiegania się o dofinansowanie. Wymagane są w tym celu odpowiednie dokumenty i wykonanie niezbędnych czynności. Po pierwsze, powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie do laryngologa. Po drugie, gdy otrzymaliśmy już stosowny dokument i umówiliśmy się na wizytę, po przeprowadzeniu badania słuchu zostanie wystawione nam zlecenie, które automatycznie jest przekazywane do oddziału NFZ. Stanowi to podstawę do ubiegania się o refundację wkładki usznej, bądź aparatu słuchowego. W kolejnym kroku trwa weryfikacja dokumentów i wystosowanie odpowiedzi. Co więcej, laryngolog przekazuje nam także dokument w formie wydruku, z którym możemy udać się do protetyka słuchu i dzięki temu zostanie nam odliczona kwota refundacji.

Jaką kwotę możemy otrzymać?

Pierwszym czynnikiem decydującym o wysokości dofinansowania jest wiek. W przypadku osób, które nie ukończyły dwudziestego szóstego roku życia refundacja na aparat słuchowy wynosi 2000 złotych raz na trzy lata. Co więcej, jeśli zaistniała potrzeba na wymianę wkładki usznej osoby te uzyskują pełną refundację w wysokości 60 złotych za każdym razem, kiedy będzie to konieczne. W przypadku osób, które ukończyły już dwudziesty szósty rok życia kwota, o którą mogą się ubiegać jest nieco niższa i wynosi 700 zł raz na pięć lat. Natomiast starając się o dofinansowanie na wkładkę uszną otrzymają oni 50 zł. Wszystkie kwoty zostały podane dla jednego aparatu słuchowego, stąd jeżeli istnieje konieczność użytkowania dwóch, wartość zostaje podwojona.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *