Dom i ogród

Blaty kuchenne na wymiar z kamienia – jakie materiały warto wybrać?

Blaty kuchenne to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni. To na nich przygotowujemy posiłki, kroimy produkty spożywcze oraz przechowujemy podstawowy sprzęt kuchenny i drobne akcesoria. Aby blaty kuchenne prawidłowo wywiązały się ze swojego zadania, muszą być wykonane z trwałych, dobrej jakości materiałów. Jednym z najchętniej wybieranych w ostatnich latach budulców na blaty jest kamień naturalny, którego właściwości świetnie sprawdzają się w kuchni.

Kamienne blaty kuchenne na wymiar z klasycznego granitu

Kamień naturalny polecany na blaty kuchenne na wymiar musi być nie tylko piękny, ale przede wszystkim trwały i wytrzymały. Powierzchnia robocza jest codziennie narażona na kontakt z różnymi czynnikami – ostrymi nożami i sztućcami, wodą i wilgocią, wysokimi temperaturami oraz środkami chemicznymi przeznaczonymi do czyszczenia i dezynfekcji kuchni. Na blaty kuchenne na wymiar najlepiej sprawdzają się więc te kamienie naturalne, które są odporne na oddziaływanie takich czynników. Należą do nich m. in. granit, kwarcyt oraz konglomerat kwarcowy.

Blaty kuchenne z granitu są swoistym synonimem wytrzymałości, odporności na różnego rodzaju czynniki oraz ponadczasowej estetyki. Granit to jeden z najtwardszych kamieni naturalnych, którego integralności i estetyce nie zagrażają ostre kuchenne noże, ciężkie sprzęty kuchenne ani wysokie temperatury. Co więcej, jego użytkowanie nie wymaga stosowania podkładek – możemy kroić bezpośrednio na jego powierzchni produkty spożywcze, rozbijać mięso oraz ustawiać rozgrzane naczynia i garnki. Klasyczny design oraz szeroki wybór kolorów pozwala zainwestować w perfekcyjnie dopasowany do estetyki kuchni blat.

Blaty kuchenne na wymiar z kwarcytu i konglomeratu kwarcowego

Granit nie jest jedynym kamieniem naturalnym, który idealnie sprawdza się w roli kuchennej powierzchni roboczej. Profesjonalne zakłady kamieniarskie równie często wykonują także blaty kuchenne na wymiar z kwarcytu i konglomeratu kwarcowego, które również świetnie wywiązują się z tego zadania. Kwarcyt naturalny jest kamieniem, który pod względem twardości przewyższa sam granit, jest odporny na działanie tłuszczów i kwasów oraz czynniki mechaniczne. Co istotne, blaty kuchenne na wymiar z kwarcytu nie zmieniają swojego koloru pod wpływem promieniowania UV oraz dobrze znoszą wysokie temperatury.

Konglomerat kwarcowy to natomiast swoiste połączenie siły natury oraz nowoczesnych technologii stworzonych przez człowieka. Charakteryzuje się wysoką żywotnością oraz idealną powtarzalnością surowca, co pozwala uzyskać blaty kuchenne na wymiar o dokładnie takiej samej, pożądanej kolorystyce i wzornictwie. Warto jednak mieć świadomość, że konglomerat nie jest tak odporny na działanie wysokich temperatur, co granit i kwarcyt naturalny – wykonane z niego blaty kuchenne na wymiar warto użytkować wraz z dedykowanymi podkładkami pod garnki i gorące naczynia. Blaty z konglomeratu są odporne na zarysowania, powstawanie zacieków i plam oraz dostępne w nowoczesnych kolorach, które nie występują w przyrodzie, co czyni z nich idealny wybór do nowoczesnych wnętrz.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *