Dom i ogród

Co jest potrzebne do wykonania zbrojenia betonu?

Zastosowanie zbrojonego betonu odmieniło budownictwo. Dzięki nowej technologii powstała możliwość budowy wieżowców, estakad, wiaduktów i mostów. Zmieniło się również budownictwo mieszkaniowe. Miejsce ceglanych budynków zaczęły zajmować konstrukcje bazujące na zbrojonym betonie, materiale wygodniejszym w użyciu, pozwalającym budować wyżej i więcej. Czym jest zbrojony beton? Czy beton, w którym nie zostały zatopione pręty stalowe, jest słabszy? Po co w ogóle używa się zbrojenia?

Co to jest zbrojenie do betonu?

Beton jest materiałem charakteryzującym się dużą odpornością na ściskanie, ale jednocześnie dość kruchym i nierozciągliwym. Zastosowanie dodatkowych elementów w postaci prętów stalowych lub specjalnych siatek zbrojeniowych nadaje mu dodatkowe właściwości. Dzięki nim beton staje się bardziej wytrzymały, nie pęka pod obciążeniem i tak łatwo się nie kruszy. Zbrojeniem nazwiemy zatem wszelkiego rodzaju materiały, które są zatopione w betonie, w celu nadania mu większej wytrzymałości konstrukcyjnej. Gdy grubość betonu jest niewielka, wystarczy zastosowanie siatki zbrojeniowej stalowej, wykonanej z włókna szklanego lub innego materiału kompozytowego. Jednak w przypadku większości konstrukcji stosuje się tradycyjne pręty stalowe, żebrowane lub gładkie, które łączy się drutem lub specjalnymi strzemionami, a następnie zalewa betonem.

Materiały do zbrojenia betonu

W sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe typy materiałów do zbrojenia betonu. Są to gotowe siatki zbrojeniowe, dawniej produkowane wyłącznie z drutu stalowego, współcześnie coraz częściej z materiałów kompozytowych, czyli różnego rodzaju tworzyw, które są wytrzymałe, lekkie, elastyczne i bardzo łatwe w kształtowaniu. Drugim rodzajem materiału do zbrojenia betonu są pręty stalowe żebrowane i gładkie. Pręty występują w dużej różnorodności średnic i produkuje się je z łatwej w kształtowaniu, a przy tym taniej stali węglowej (czarnej). Zastosowanie tego typu stali sprawia, że z gięciem, cięciem czy spawaniem prętów stalowych nie ma najmniejszego problemu. Dzięki temu jest to materiał idealny do wykonania zbrojenia o niemal dowolnym kształcie. Siatek używa się przede wszystkim do betonowych wylewek o małej grubości.

Do wykonania zbrojenia pod kilkucentymetrową wylewkę wystarczy tania siatka zbrojeniowa stalowa lub kompozytowa. W przypadku stropów, fundamentów, ścian nośnych i słupów betonowych zwykle stosuje się materiały mocniejsze. Są nimi różne rodzaje prętów stalowych, najczęściej żebrowanych, które mają większą powierzchnię i dzięki temu lepiej wiążą z betonem niż pręty gładkie.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *