Dom i ogród Podróże

Czym jest tańczący dom i w jakim mieście można go podziwiać?

W Pradze znajduje się Tańczący Dom, który jest usytuowany w handlowej dzielnicy Nowe Miasto, na brzegu Wełtawy. Projekt powstał w 1992 roku – stworzył go czeski architekt Vlado Milunica wraz z Frankiem Gehrym. Frank był Amerykaninem i polsko-żydowskich korzeniach i laureatem Nagrody Pritzkera z 1989 roku. Budynek robi wrażenie nie tylko na mieszkańcach, lecz także na turystach. Czym wyróżnia się ta budowla? O czym warto wiedzieć? Jak prezentuje się budynek? Czym się odznacza na tle innych?

Niezwykły dom

Tańczący Dom został ukończony w 1996 roku. Pierwotnie był nazywany domem Freda i Ginger, gdyż ma ciekawy wygląd. To słynna para hollywoodzkich tancerzy, jednak to określenie nie przyjęło się w Pradze. Okazuje się, że przed zbudowaniem Domu Tańczącego, Gehry pragnął zaprojektować unikalny budynek w stolicy Polski. Władze stolicy jednakże przestraszyły się stylu dekonstruktywistycznego, jaki prezentował architekt.

Warto zauważyć, że ten niezwykły dom powstał w miejscu, gdzie dawniej znajdowała się kamienica. Została ona zniszczona podczas bombardowania Pragi w 1945. Dopiero kilkanaście lat później teren został dokładnie oczyszczony, jednak przez długi czas nie był zagospodarowany. Działanie prezydenta Vaclava Havla sprawiły, że powstał pomysł stworzenia ośrodka kulturalnego. Firma ubezpieczeniowa Nationale-Nederlanden postanowiła zasponsorować budowę unikalnego domu. Świetna kondycja finansowa banku sprawiła, że fundusze na budowę były praktycznie nieograniczone. Głównym projektantem stał się Vlado Milunica, który poprosił o wsparcie Franka Gehry’ego.

Unikalny projekt domu

Panowie spotkali się pierwszy raz w Genewie. W tamtym miejscu zdecydowali o stworzeniu oryginalnego budynku, który miał składać się z części dynamicznej i statycznej. Aspekt ten miał za zadanie symbolizować transformację ustrojową w kraju. Frank i Vlado postanowili postawić na styl dekonstruktywistyczny. Użycie 99 betonowych panelu o różnych wymiarach sprawiło, że powstał dynamiczny obiekt, który: pozostaje w ruchu”. Tańczący Dom robi ogromne wrażenie. Budowla składa się z dwóch połączonych ze sobą wież. Jedna wieża jest zbudowana z kamienia (jest to statyczna wieża, nazywana Fredem), a dryga ze szkła (wieża dynamiczna, nazywana początkowo Ginger). Aktualnie obiekt pełni rolę biurowca. W tym miejscu znajdują się kancelaria prawne i cenione firmy. Na najwyższym piętrze z kolei można skorzystać z tarasu widokowego i smacznego jedzenia w restauracji. Budynek każdego roku przyciąga wzrok wielu osób.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *