Dom i ogród

Jak udrożnić rury kanalizacyjne na własną rękę?

Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z zatorem w domu, w instalacji odpływowej z punktów sanitarnych. Dotyczy to zlewozmywaków, wanien i brodzików prysznicowych. I chociaż w większości przypadków zalecamy skontaktowanie się z profesjonalnym fachowcem, nie zawsze jest to konieczne. Niedrożność kanalizacji mogła wystąpić na skutek gromadzenia się w rurach rozmaitych tłuszczy i włosów. A wtedy, można poradzić sobie samodzielnie.

Najprostsze zatory kanalizacyjne można zlikwidować za pomocą kilku domowych i bardzo prostych sposobów. Aby samodzielnie przepchać zatkany odpływ, zapoznaj się z poniższym artykułem i wybierz sprawdzony patent.

Samodzielne udrażnianie rur kanalizacyjnych

W pierwszej kolejności musisz pamiętać o profilaktyce, a oznacza to, aby nie umożliwiać zbyt dużej ilości włosów i resztek jedzenia przedostawanie się do rur. Kanalizacja nie jest koszem na śmieci, gdzie możesz wrzucić resztki z obiadu, które nie tylko zapychają rury, ale także są doskonałą pożywką dla szczurów, żyjących w kanalizacji.

Aby zabezpieczyć odpływ należy wykorzystać w tym celu specjalne sitko, umieszczając je w odpływie. Zabezpieczy ono rury kanalizacyjne przed większością niechcianych odpadów. Jeżeli jednak spotkaliśmy się już z przykrym zatorem – oto sprawdzone sposoby:

  • gumowy przepychacz – jest to niezwykle przydatne urządzenie, wykonane z gumy przyczepionej do drewnianej lub plastikowej rączki. Wystarczy docisnąć przepychaczkę szczelnie do odpływu i rytmicznie poruszać góra-dół. Po kilkukrotnym użyciu dolewamy wody, zyskując szansę, że zator się rozbił;
  • soda oczyszczona i ocet – ¾ szklanki kuchennej sody oczyszczonej należy wsypać do odpływu, a następnie zalać ½ szklanki octu spirytusowego. Odpływ należy zatkać korkiem i pozostawić na 20-30 minut. Po upłynięciu podanego czasu dolej pełen czajnik gorącej (nie wrzącej) wody i gotowe;
  • okresowe przeczyszczenie syfonu – do podstawowych zadań syfonu należy blokada nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji do wnętrza pomieszczenia. Służy również do zatrzymywania nieczystości. Jednak wraz z upływem czasu może dojść do odłożenia się w syfonie sporej liczby odpadów, tłuszczy i włosów. Należy wówczas samodzielne odkręcenie dolnej części syfonu i usunięcie zalegających tam zanieczyszczeń. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem tego procesu, podłożyć miednicę pod syfon oraz aby założyć gumowe rękawice.
  • środki chemiczne w granulkach – jeżeli soda oczyszczona nie poradziła sobie z zatorem, możesz wykorzystać nieco silniejsze produkty chemiczne, które służą do udrażniania rur kanalizacyjnych. Należy ich używać według instrukcji na etykiecie, przestrzegając wszystkich procedur. Należy również zachować wszelkie zasady BHP. Pamiętajmy jednak, żeby nie stosować tego rozwiązania zbyt często, ponieważ jest to nieekologiczne. Mało tego, jeżeli powyższa metoda nie przyniesie rezultatu, kolejna ingerencja w rury może być o wiele trudniejsza. Rury pokryte są żrącym środkiem, który utrudnia pracę i niszczy narzędzia hydrauliczne. A jeżeli użyjesz zbyt dużej ilości środka udrażniającego, ryzykujesz że zator zwiększy się jeszcze bardziej, a na skutek wysokiej temperatury dalsze rury kanalizacyjne mogą ulec zdeformowaniu i zniszczeniu.
  • ręczna spiralka – to dość długi odcinek sprężystego i nawiniętego gęsto drutu, który z jednej strony kończy się korbką. Powinno się go używać przy pomocy drugiej osoby – pierwsza wprowadzi spiralkę do instalacji, a druga będzie kręciła korbką. To metoda pomocna przy drobnym zapchaniu się rur, która nie gwarantuje całkowitego ich przeczyszczenia.

Zachęcamy również do przeczytania profesjonalnego opisu udrażniania kanalizacji pod tym linkiem: https://jotka-hydraulik.pl/udraznianie-kanalizacji/.

Pomoc hydraulika

Jeżeli wszystkie powyższe metody zawiodły i woda nadal nie spływa prawidłowo, z pewnością pomoże tu profesjonalny specjalista. Wystarczy, że klikniesz w następujący link: https://jotka-hydraulik.pl/hydraulik-wroclaw-srodmiescie/, a doświadczony hydraulik rozwiąże Twój problem. Być może zator powstał o wiele dalej, niż sięgają Twoje możliwości. Wówczas potrzebne będą fachowe narzędzia i doświadczenie.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *