Dom i ogród

Jakie wazony na kwiaty można kupić do swojego domu?

Wazony na kwiaty to świetna dekoracja do każdego domu. Potrafią ładnie podkreślić wygląd każdej rośliny i znacznie ożywają wnętrze. Sprawdzają się zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz, gdzie mogą uzupełnić ogród. Przydają się również przy okazji ważnych świąt czy na uroczystościach rodzinnych. Jakie są rodzaje wazonów i jak dopasować je do wybranych kwiatów? 

Wazony w zależności od materiału 

Istnieje mnóstwo różnych rodzajów wazonów na kwiaty. Część z nich jest bardziej lub mniej wytrzymała. Jeśli komuś zależy na długowieczności danego modelu to powinien postawić na wazon metalowy. Pod żadnym wypadkiem nie grozi mu stłuczenie przy spadku z wysokości. Warto postawić na wersję nierdzewną, która będzie odporna na korozję. Podobne właściwości mają wazony z tworzyw sztucznych, które mogą przyjmować wiele geometrycznych wzorów, dzięki czemu łatwo dopasowują się do różnych pomieszczeń. Są odporne na zarysowania, a przy okazji są najtańsze.

Wazony na kwiaty mogą też przyjmować znacznie bardziej stylową formę. Najpopularniejszą odmianą domową są wersje szklane. Dzięki swojej przezroczystości pozwolą docenić kwiat jako całość. Szkło przy okazji świetnie dopasowuje się do każdego stołu, szafki i innego mebla. Ciekawa ich odmianą są wersje kolorowe, które można dobrać do konkretnej barwy ściany lub przedmiotów sąsiadujących. Bardzo cenione są również wazony ceramiczne, które posiadają najdłuższą historię i dodają wnętrzu dużo ciepła oraz charakteru.

Wazony w zależności od rodzaju kwiatu 

Wazony na kwiaty najczęściej dobiera się w zależności od rośliny, którą chce się w nim umieścić. Średniej wielkości modele najlepiej sprawdzą się przy kwiatach ciętych, takich jak tulipany, goździki, róże czy żonkile. Górna część musi tutaj stać na wprost i być wąska, żeby pąki stykały się ze sobą. Przy tego typu kwiatach świetnie nadają się naczynia okrągłe lub zbliżone do kwadratu. W przypadku pojedynczego kwiatu świetnie sprawdzają się specjalne wazony zwane flakonami, które często są asymetryczne, przez co od razu zwracają uwagę gości.

W przypadku większych bukietów trzeba już użyć innych wazonów na kwiaty. Najlepiej, gdy stoją one na podłodze, przez co muszą być bardzo stabilne. Jego kształt nie może być udziwniony, bo może odwrócić uwagę od samych kwiatów. W przypadku wesel i radośniejszych świąt można sobie pozwolić na bardziej niestandardowe odmiany wazonów. Dobrze, kiedy mają płaskie dno i grubsze ścianki. Modele, które rozszerzają się przy górze są znacznie stabilniejsze, co sprawdzi się przy kwiatach z dłuższymi łodygami.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *