Dom i ogród

Okapy kuchenne – kiedy warto wybrać model do zabudowy?

Okapy do zabudowy sprawdzają się między innymi w kuchniach, w których właściciele doceniają efekt ich działania – pochłanianie oparów i zapachów, ale jednocześnie nie chcą, żeby urządzenie stało się elementem dominującym w wystroju wnętrza. Kiedy warto zdecydować się na okap do zabudowy? Czym się kierować przy wyborze konkretnego modelu?

Profesjonalne okapy kuchenne to nie tylko dużych rozmiarów urządzenia umieszczane nad wyspą czy nowoczesne wersje montowane przy płycie grzewczej, lecz także okapy do zabudowy, które na pierwszy rzut oka są dosłownie niewidoczne. Te niewielkie sprzęty mogą działać równie wydajnie jak ich wielkogabarytowe odpowiedniki. Kiedy warto zdecydować się na zakup okapu do zabudowy?

Ograniczona przestrzeń lub budżet

Przede wszystkim wtedy, gdy ma się niewielką kuchnię i tym samym bardzo ograniczoną przestrzeń do przechowywania. Wówczas okap umieszczony pod szafką – a najmniejsze modele spokojnie da się zamontować w szafkach o szerokości 50 cm i 30 cm głębokości – nie zajmuje niepotrzebnie miejsca, które potencjalnie da się wykorzystać w lepszy sposób, np. do ułożenia rzadziej wykorzystywanych akcesoriów czy drobnego sprzętu.

Okapy kuchenne do zabudowy sprawdzają się także w sytuacjach, kiedy ma się niewielki budżet, ale mimo to chciałoby się zainwestować w urządzenie, które będzie skutecznie oczyszczało powietrze z niechcianych zapachów i tłustych osadów. Okapy podszafkowe należą bowiem do stosunkowo tanich modeli. Już za kilkaset złotych można mieć efektywnie działający sprzęt z kilkoma trybami pracy i dodatkowym oświetleniem.

Okap kuchenny, którego nie widać

Okapy do zabudowy wybierają również ci, którym zależy na kuchni utrzymanej np. w stylu minimalistycznym albo ci, którym tego typu urządzenia zwyczajnie się nie podobają. Mimo to mają oni świadomość, że okap jest niezbędny, dlatego decydują się na zakup modelu łatwo dającego się schować. Okapów podszafkowych przeważnie nie widać, szczególnie, gdy sterowanie odbywa się za pomocą pilota. Wówczas nie jest potrzebny nawet panel z przodu, który umożliwiałby ręczną obsługę. Ciekawe okapy do kuchni ma między innymi https://comitor.pl/katalog/okapy-kuchenne/

Brak możliwości montażu okapu przyściennego

A co wtedy, gdy chętnie kupiłoby się duży okap przyścienny pasujący stylem do wnętrza, ale nie pozwalają na to warunki bezpieczeństwa? Warto pamiętać, że modele przyścienne wymagają montażu na ścianie z cegieł, pustaków albo betonu, która nie ma skosów oraz okien dachowych w pobliżu. Jeżeli zatem ma się w kuchni ściankę wykonaną np. z regipsów, lepiej zdecydować się na okap do zabudowy niż większą wersję urządzenia.

Jak wybrać okap do zabudowy?

Pozostaje jeszcze pytanie, czym się kierować przy wyborze okapów do zabudowy. Po pierwsze, należy rozmiar modelu dostosować do wymiaru mebla, pod którym będzie zamontowany. Wersje tego typu wymagają wycięcia otworu do osadzenia, dlatego okap musi być węższy od szafki. Po drugie, zweryfikować wydajność okapu. Wydajność podaje się w metrach sześciennych na godzinę, a dobry okap jest w stanie przefiltrować powietrze w kuchni minimum sześć razy w ciągu 60 minut na pierwszym biegu. Po trzecie, ocenić głośność pracy. Najlepiej, żeby urządzenie było jak najcichsze i nie wydawało buczących dźwięków. Po czwarte, zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, które mogą być przydatne. Mowa np. o oświetleniu, sensorze zapachów dostosowującym moc pracy albo wspomnianym już zdalnym sterowaniu.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *