Dom i ogród Zakupy

Pralka – jaki model wybrać?

Pralka to sprzęt, bez którego mały kto wyobraża sobie życie. Jest to jedno z najniezbędniejszych urządzeń gospodarstwa domowego.

Planując zakup pralki warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które pozwolą wybrać urządzenie najlepiej odpowiadające naszym potrzebom. Optymalny wybór powinien uwzględniać m.in. dostępną przestrzeń, najczęściej prane rodzaje tkanin oraz częstotliwość prań.

Sklepy oferują bardzo duży wybór pralek, nie jest łatwo zdecydować się na określony model. Jest wiele parametrów, które musimy wziąć pod uwagę, wybierając model dla siebie. Warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale również pojemność bębna, klasę energetyczną, poziom hałasu, czy ilość programów. Inna pralka będzie dobra dla singla, inna dla wielodzietnej rodziny. Pralki mogą być wolnostojące lub do zabudowy.

Jaki są rodzaje pralek?

Na rynku mamy duży wybór pralek. Trzy najbardziej popularne rodzaje to:

Pralka wirnikowa – to typ pralek, które powoli odchodzą w zapomnienie. Dobrze sprawdzą się u osób, które piorą rzadko, mają mało miejsca. Ich zalety to niska cena, wytrzymałość, Można je stosować tam, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji i podłączenia wody na stałe. Główne wady to długotrwałe pranie, koniczność ręcznego wpuszczania i wypuszczania wody, brak możliwość odwirowywania, mała oszczędność wody.

Zobacz również:  Jakie wybrać etui do telefonu iPhone SE 2020?

Pralka automatyczna – to najpopularniejszy rodzaj pralek. Mamy multum modeli do wyboru. Zalety pralek automatycznych to to, że wszystkie czynności są zautomatyzowane. Pralki tego tupu posiadają dodatkowe funkcje ułatwiające pranie, różnorodne programy prania, dużą ładowność oraz możliwość odwirowania prania. Podstawowe wady to wysoka cena i awaryjność.  Pralki automatyczne mogą być otwierane z przodu lub od góry. Zaletą pralek ładowanych od frontu jest to, że ich górną powierzchnię możemy wykorzystać jako blat roboczy, co pozwoli zaoszczędzić nam dużo miejsca. Są też pralki slim, idealne do mieszkań niewielkich rozmiarów. Są płytkie i niewielkie, zmieszczą się nawet do bardzo małej łazienki.
Więcej informacji o pralkach automatycznych w artykule: Wybór pralki – jaka ładowność i wielkość?

Pralkosuszarki to urządzania łączące dwie funkcje tzn. pranie i suszenie. Bardzo przydatne i funkcjonalne. Eliminuje problem z brakiem miejsca do suszenia. Wady pralkosuszarek to duży pobór prądu, zajmują sporo miejsca, mogą uszkodzić delikatną odzież.

Jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę kupując pralkę ?

  • ładowność i wielość pralki – podstawowe kryterium przy wyborze odpowiedniego modelu. Ważne jak często będziemy używać sprzętu, ile mamy miejsca. Pralki mają ładowność od 4 do nawet 9-10 kg
  • koszty eksploatacji– czyli klasa energetyczna i zużycie wody. Obecnie wszystkie dostępne modele mają klasę A i wyżej. Klasa A z większą liczbą plusów oznacza niższe zużycie prądu.
  • silnik – są silniki szczotkowe i bezszczotkowe. Te pierwsze są dość głośne i bardziej awaryjne. Silniki bezszczotkowe mają często 10 lat gwarancji.
  • poziom hałasu –wartości wahają się między 50 a 82 decybelamiNa  cichszy model warto zdecydować się np. gdy mamy małe  dziecko lub gdy pralka będzie  stać w kuchni.
  • prędkość wirowania – do każdego typu odzieży można ustawić odpowiednią prędkość wirowania. Im wyższa prędkość, tym wyciągnięte pranie będzie bardziej suche. Prędkość wirowania może wynosić nawet do 1600 obrotów.
  • liczba programów – mogą znacząco zmienić czas prania. Można wybrać program do prania ubrań dziecięcych, sportowych, delikatnych, do usuwania sierści naszych pupili lub likwidujące roztocza, dostosowane dla alergików  itp. Są też programy do prania ręcznego,  do prania wełny lub lnu.
  • dodatkowe funkcje ( min. blokada rodzicielska,  wyświetlacz Led, funkcja dokładania odzieży w trakcie prania, funkcja odświeżania czy odplamiania)
Zobacz również:  Wkrótce dzień chłopaka - zobacz nasz prezentownik

Nie ma jednego idealnego rozwiązania dla wszystkich. Wybór pralki jest uzależniony od naszych potrzeb. Powinniśmy się zastanowić nad  czym nam najbardziej zależy, jakie gabaryty będą  pasować do naszego mieszkania.. Ważna jest też łatwość obsługi oraz przyjazny serwis. Jeżeli sami nie możemy się zdecydować, warto poradzić się sprzedawcy lub poczytać opinie użytkowników.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *