Dom i ogród

Rodzaje kabin WC – czym się różnią i ile kosztują?

Kabiny WC mają zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej, galeriach handlowych, szkołach, na dworcach lub lotniskach. Ich zadaniem jest zapewnienie intymności osobom korzystającym z publicznych toalet. Powinny być wykonane z materiałów zapewniających łatwe utrzymanie czystości. Ważny jest także ich estetyczny wygląd dopasowany do aranżacji wnętrza publicznej toalety.

Kabiny WC – ogólne wymagania

Pozornie wszystkie kabiny sanitarne wyglądają tak samo, jest to efekt obowiązujących przepisów, do których muszą być dostosowane. Kabiny WC montowane są szeregowo, najczęściej jest ich dwie lub więcej, w zależności od potrzeb i miejsca do dyspozycji.

Każda kabina powinna mieć szerokość 1m i długość 1,5 m. Zabudowa powinna wynosić 2 m wysokości. Drzwi do kabiny powinny mieć 0,8 m szerokości, mogą mieć niezabudowany dół i górę. Kabiny dla osób niepełnosprawnych muszą mieć większe wymiary, które umożliwiają poruszanie się na wózku inwalidzkim.

Kabiny WC dla przedszkoli są niższe (1,4 m) i ze względów bezpieczeństwa drzwi nie posiadają zamków. Najczęściej stosowany jest system drzwi samozamykających się z klamkami gałkowymi.

Kabiny sanitarne różnią się przede wszystkim jakością materiałów, z których zostały wykonane. Ich dobór powinien być dostosowany do warunków, w których będą musiały funkcjonować. Najważniejszym kryterium jest stopień wilgotności panujący w pomieszczeniach. W toaletach na basenie, w saunach materiały użyte do budowy kabin muszą być odporne przede wszystkim na wilgoć. W toaletach w galeriach lub szkołach można zastosować materiały mniej odporne na wilgoć.

Kabiny WC rodzaje

Kabiny WC wykonane z gotowych płyt kompaktowych są znacznie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne kabiny wykonane z murowanych ścianek wykończonych płytkami ceramicznymi. Przede wszystkim znacznie skraca się czas wykonania kabin. Po drugie gładkie powierzchnie znacznie ułatwiają utrzymanie kabin w czystości.

Każda kabina WC musi posiadać minimalne wyposażenie, do którego należą miska klozetowa wraz ze spłuczką oraz kosz na odpady sanitarne. Na zewnątrz kabin sanitarnych muszą znajdować się umywalki do mycia rąk wraz ze środkami czystości.

Każda kabina musi być wyposażona w system odpowiednich zamków. Z jednej strony powinny zapewniać łatwe zamykanie kabiny, ale równocześnie możliwość otwarcia z zewnątrz w razie zatrzaśnięcia się klienta. Najczęściej stosowane są systemy z zamkami, które pozwalają zobaczyć czy kabina jest zajęta (kolor czerwony), czy wolna (kolor zielony).

Rodzaje kabin WC zależą przede wszystkim od rodzaju płyt, z których zostały wykonane. Ich wybór zależy od warunków panujących w pomieszczeniu, w którym mają zostać zamontowane. Najczęściej stosuje się:

  • płyty HPL,
  • płyty HPL-PR
  • płyty V20.

Płyty HPL

Ten typ płyt stosowany jest do budowy kabin w pomieszczeniach o dużej wilgotności, np. na basenach, w saunach. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwoliło na wyprodukowanie płyt laminatowych odpornych na działanie wilgoci i wody. Płyty wykonane są z celulozy z dodatkiem termoutwardzalnych żywic prasowanych w wysokich temperaturach i pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu odporne są nie tylko na działanie wilgoci, ale także na uszkodzenia mechaniczne. Wytrzymałość płyt sprawia, że ścianki kabin mają tylko kilkanaście milimetrów grubości, najczęściej 13 mm.

Kabiny WC wykonane z płyty HPL posiadają idealnie gładką powierzchnię, to ułatwia utrzymanie ich w czystości i zachowanie standardów sanitarnych. Powierzchnia kabin odporna jest na działanie detergentów, światła, dzięki temu przez długie lata nie zmienia swojego wyglądu, nie blaknie i nie matowieje.

Płyty HPL wykorzystywane są także do budowania kabin prysznicowych, przebieralni oraz ścianek działowych w gabinetach masażu.

Płyty HPL-PR

To niezwykle wytrzymałe płyty, które dodatkowo wzmocnione są rdzeniem z pianki poliuretanowej. Podobnie jak płyty HPL odporne są na działanie wilgoci oraz wody. Cechują się większą wytrzymałością i stabilnością niż standardowe płyty HPL, są też grubsze (30 mm) oraz cięższe.

Płyty HPL-PR stosowane są do montażu kabin WC w miejscach o dużym natężeniu ruchu, np. na dworcach, lotniskach czy w galeriach handlowych. Ze względu na odporność na uszkodzenia mechaniczne, ten typ płyt stosowany jest także do wykonania kabin w szkołach i klubach sportowych.

Płyty V20

To typowe płyty wiórowe powleczone cienką warstwą laminatu HPL. Wykorzystywane są do wykonania kabin o standardowym poziomie wilgotności. Najczęściej montowane są w urzędach, firmach, przedszkolach. Płyty V20 wykorzystywane są także do montowania przegród pisuarowych.

Wszystkie rodzaje kabin montowane są na profilach ze stali nierdzewnej lub aluminium. Te ostatnie mogą być barwione na dowolny kolor z palety RAL.

Płyty HPL lub wiórowe pokryte warstwą laminatu mogą mieć nie tylko dowolny kolor, ale także można pokryć je dowolną grafiką. To znacznie ułatwia aranżację toalety i umożliwia nadanie jej indywidualnego wyglądu.

Kabiny WC zawsze wykonywane są na indywidualne zamówienie i indywidualnie wyceniane. Ich cena uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju zastosowanej płyty, profili oraz zamków. Na cenę wpływa także sposób zabudowy kabiny, który może być otwarty lub zamknięty od góry i dołu. W przypadku zabudowy zamkniętej konieczne jest wykonanie dodatkowych otworów wentylacyjnych.

Estetycznie wykonane i czyste kabiny WC mają taki sam wpływ na wizerunek firmy jak aranżacja biura czy sali obsługi klientów. Warto więc zadbać o ich estetyczny i nowoczesny design, z którego klienci będą zadowoleni.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *