Dom i ogród

W jaki sposób nowoczesne budownictwo może wspierać walkę z katastrofą klimatyczną?

Budownictwo jest jedną z głównych branż, która przyczynia się do zmian klimatu. Właśnie dlatego podejmowane są działania, których celem jest wprowadzenie tzw. zielonego budownictwa, które skoncentrowane jest na uniknięciu katastrofy klimatycznej. Rozwiązania w tym zakresie realizują również polskie firmy.

Nowe wyzwania dla branży budowlanej

Europejski Zielony Ład zakłada uzyskanie neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku. Aby ją osiągnąć, kluczowe znaczenie ma redukcja emisji gazów cieplarnianych, do których zalicza się CO2.

Budownictwo odpowiada nawet za 36 proc. emisji szkodliwych gazów cieplarnianych na terenie Europy. Aby temu zapobiec, branża budowlana musi już teraz rozpocząć daleko idące zmiany wymagające współpracy wielu obszarów – od projektu, przez produkcję materiałów budowlanych, a skończywszy na eksploatacji gotowych już obiektów.

Innowacje wspierają zielone budownictwo

Firmy budowlane sięgają coraz częściej po rozwiązania pozwalające na zredukowanie swojego wpływu na środowisko naturalne. To możliwe dzięki innowacjom obejmującym cały cykl życia obiektów budowlanych.

Innowacje te odnoszą się między innymi do większego udziału energii odnawialnej w procesie produkcji materiałów i eksploatacji budynków, lokalnego pozyskiwania materiałów, recyklingu tych już istniejących. Również dotyczą wykorzystania cyfryzacji oraz sztucznej inteligencji, by wspomagać efektywną produkcję i współpracę firm w ramach branży budowlanej, a także zarządzać budynkami w celu minimalizacji zużycia energii oraz pozostałych zasobów.

Już dzisiaj na polskim rynku budowlanym dostępne są materiały niskoemisyjne, które powstają z użyciem technologii redukujących emisję CO2, a budownictwo pasywne i energooszczędne cieszy się coraz większym zainteresowaniem. 

Pilotażowy program wychwytywania CO2 w Polsce

Jednym z elementów daleko idących procesów redukcji CO2 są również systemy pozwalające na wychwytywanie tego gazu cieplarnianego. Dzięki temu możliwe jest efektywne zmniejszenie negatywnego wpływu CO2 na środowisko naturalne.

Systemy typu CCUS (Carbon Capture, Utilisation and Storage) służące do wychwytywania, transportu, utylizowania oraz składowania CO2 mają kluczowe znaczenie w przypadku sektorów energochłonnych, do których zalicza się także sektor budowlany.

Obecnie działania w tym zakresie realizowane są również na terenie Polski. Prowadzone są one w ramach pilotażowego programu ACCSEES, w którym uczestniczy Grupa Górażdże – jeden z liderów w produkcji wyrobów cementowych, powiązany z koncernem HeidelbergCement.

Jak wskazuje Andrzej Reclik – prezes Grupy Górażdże – program ACCSEES pozwoli na zbliżenie Grupy do osiągnięcia celu, jakim jest zrównoważony rozwój oraz redukcja śladu węglowego.

Program ma obejmować uruchomienie systemu CCUS na terenie cementowni należącej do Grupy Górażdże oraz stworzenie szczegółowego studium skupionego na opracowaniu dobrych praktyk w tym zakresie. Projekt zakłada również zarysowanie ram organizacyjnych i prawnych dotyczących systemu transportu CO2.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *