Dom i ogród

Zalety i wady mebli z płyty laminowanej

Meble z płyty laminowanej przeznaczone są dla tych, którzy chcą urządzić piękne i oryginalne wnętrze tanim kosztem. Pokutująca od jakiegoś czasu opinia o tym że płyty laminowane wyglądają nienaturalnie i są niesolidne, jest zupełnie nieprawdziwa. Współczesne meble laminowane to produkty wysokiej jakości tak pod względem designu, jak i trwałości. Oczywiście, jak każde, mają swoje wady i zalety.

Jak powstają płyty laminowane?

Bazą do produkcji płyt laminowanych są płyty wiórowe i płyty MDF. Wytwarza się je w procesie prasowania włókien drzewnych z dodatkiem utwardzaczy organicznych i kleju. W wyniku działania wysokiej temperatury i ciśnienia powstaje jednolity, wytrzymały materiał. Gotowe płyty pokrywa się laminatem, czyli okleiną wyprodukowaną z wielu warstw zaimpregnowanego żywicą papieru, poddanego prasowaniu w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem. Laminat produkuje się w różnych wzorach i kolorach. Jego powierzchnia nie musi być gładka, bardzo atrakcyjne są te z widoczną strukturą.

Wady mebli z płyty laminowanej

Płyty laminowane są trwałe, lecz w miejscach, gdzie ich krawędzie nie są wykończone i zabezpieczone, nie są odporne na działanie wilgoci. Mogą więc pęcznieć, wybrzuszać się i odkształcać. Można zaobserwować to na tych krawędziach mebla, które nie są widoczne, a kryją się na tyłach przy ścianie. Można temu zaradzić, zabezpieczając dokładnie metalową listwą lub silikonem narażone na zniszczenie miejsca.

Z płyt laminowanych można tworzyć tylko formy proste, bez zdobień i zaokrągleń. Jest to w pewnym sensie ograniczenie dla projektujących meble. Laminowane blaty są trwałe, lecz nie na tyle, by na nich kroić czy rozbijać kotlety. Jeżeli powierzchnie poddawane są zbyt długiemu działaniu pary wodnej, mogą zmatowieć.

Zalety mebli z płyty laminowanej

Pomimo kilku wad, wśród cech mebli laminowanych zdecydowanie przeważają zalety. Laminowane powierzchnie są piękne, do złudzenia mogą przypominać drewno lub każdy inny materiał. Jest to doskonała propozycja dla osób z ograniczonym budżetem, które chcą stylowo i elegancko urządzić mieszkanie. Pewnym ograniczeniem aranżacyjnym jest brak możliwości tworzenia z płyt laminowanych dowolnych kształtów, lecz tę niedogodność rekompensuje ogromny wybór kolorów, wzorów i faktur.

Meble laminowane są trwałe, odporne na uderzenia i zarysowania w przeciwieństwie do lakierowanych, na których lakier może odprysnąć. Są również odporne na wilgoć, mogą być wykorzystane w każdym pomieszczeniu, również w kuchni i łazience.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *