Dom i ogród

Zbiornik na gaz – kupno czy dzierżawa?

Instalacja gazowa to bardzo ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie dla naszego domu. Zanim jednak nastąpi decyzja o wyborze tego rodzaju ogrzewania warto przeanalizować kilka aspektów. Decydując się na ogrzewanie domu gazem, zbiornik na gaz jest często jedynym rozwiązaniem, zwłaszcza przy utrudnionym dostępie do sieci gazowej.  Posiadanie własnego zbiornika nie jest tanie, ale posiada wiele zalet. Jakie są wymogi podczas montażu instalacji? Jak dużo formalności się z tym wiąże? Tym razem poruszymy kwestię zbiornika na gaz. Lepiej posiadać własny czy może dzierżawa będzie lepszym rozwiązaniem?

Formalności związane ze zbiornikami na gaz

Instalacje grzewcze na gaz ziemny wykorzystują zbiorniki, które współpracują z kotłami do mocy 50kW.  Montaż wiąże się z dopełnieniem kilku formalności. Instalacja do domu jednorodzinnego, zawierająca jeden zbiornik o pojemności do 7m3 nie wymaga pozwolenia na budowę. Naszym obowiązkiem jest jednak zgłoszenie inwestycji w starostwie powiatowym. Warto również dowiedzieć się, czy nasze starostwo będzie żądać decyzji o warunkach zabudowy. Takie inwestycje, w związku z ustawą wymagają decyzji, gdy zmienia się zagospodarowanie terenu. Konieczne jest także wykonanie projektu instalacji oraz skorzystanie z usług geodety, który wykona mapy do celów projektowych. Powierzchnia na której będzie znajdował się zbiornik powinna być płaska oraz pokryta żwirem. Warto pamiętać o łatwym dojeździe do zbiornika.

Jaki zbiornik wybrać?

W przypadku małych domów jednorodzinnych w zdecydowanej większości wypadków wystarczy standardowy rozmiar zbiornika o pojemności 2700 litrów.  Musimy się jednak wiązać z koniecznością dwukrotnego uzupełniania zbiornika w ciągu roku. Można tego uniknąć inwestując w większy zbiornik, którego będzie wspomagała odpowiednia armatura gazowa. Do wyboru mamy dwie pojemności – 4850 l lub 6700 l. Warto jednak wziąć pod uwagę wielkość działki, sposób jej zagospodarowania, estetykę oraz sąsiedztwo. W przypadku mniejszej działki dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie zbiornika podziemnego. Jest to co prawda droższe rozwiązanie, ale z pewnością rozwiązuje kwestie estetyczne. Korzystając z tej opcji trzeba pamiętać jednak o poziomie wód gruntowych.

Lepszy zakup czy dzierżawa?

Zanim zdecydujemy się na inwestycję powinniśmy sobie odpowiedzieć na ważne pytanie – lepiej kupić własny zbiornik czy może wydzierżawić? Pierwsza opcja powoli na samodzielne podejmowanie decyzji o dostawcy gazu. Jednak nie jest to tania decyzja, często wiąże się z tym kwota pięciocyfrowa. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest dzierżawa, przynajmniej na początku inwestycji. Wówczas interesuje nas tylko projekt i fundamenty, w związku z czym inwestycja początkowa to kwota zbliżona do 1 tys. PLN. Wydatki związane z konserwacją czy przeglądami leżą wtedy po stronie właściciela zbiornika. Ma to jednak swoje minusy. Nie unikniemy opłat za dzierżawę oraz zwiększonych kosztów związanych z samą dostawą gazu. Jaka opcja zatem będzie dla nas korzystniejsza? Zależy to głównie od szacowanego czasu korzystania ze zbiornika. Dla krótszych okresów, lepsza dla portfela będzie dzierżawa. Jednak decydując się na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat użytkowania, warto zainwestować we własny zbiornik na gaz.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *