Dom i ogród

Łazienka rozświetlona LEDami

Odpowiednie oświetlenie łazienki ma ogromny wpływ na jej funkcjonalność. W pomieszczeniu powinny znajdować się więc co najmniej dwa źródła światła, które jednak nie będą męczyły oczu i pozwolą się skutecznie zrelaksować. Doskonałym rozwiązaniem dla nowoczesnych łazienek okaże się niezwykle efektywne oświetlenie LED. To właśnie tego typu technologia znajduje swoje zastosowanie zarówno w oświetleniu głównym, jak i dekoracyjnym. Dlaczego warto doświetlić łazienkę żarówkami ledowymi?

Oświetlenie LED – kiedy sprawdzi się najlepiej?

Żarówki ledowe są obecnie jednym z najczęściej wybieranych rodzajów oświetlenia łazienkowego. Wyróżniają się bowiem wysoką energooszczędnością oraz długą żywotnością, przez co stanowią bardzo atrakcyjną propozycję. Ponadto mogą być stosowane w pomieszczeniach wykazujących większą tendencję do zawilgocenia. Oświetlenie LED z powodzeniem może zostać użyte jako główne źródło światła w łazience, oświetlenie miejscowe bądź dekoracyjne. Bez względu na lokalizację taka technologia zapewnia rozproszone i jasne światło, efektywnie doświetlając wnętrze. Coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest również montowanie kilku niezależnych źródeł światła w całym pomieszczeniu. Podświetlane kinkiety łazienkowe, szafki lub lustra nie tylko zadbają o dostarczenie podstawowego światła, ale także będą pełnić rolę olśniewającej dekoracji. Oświetlenie ledowe świetnie sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach, nowoczesnych wnętrzach oraz łazienkach pozbawionych okna.


Żarówki ledowe – możliwości aranżacyjne

Szerokie zastosowanie żarówek ledowych umożliwia stworzenie wielu nastrojowych aranżacji. W przypadku oprawy oświetlania głównego najlepiej prezentują się żyrandole lub halogeny sufitowe, zapewniające wyjątkowo równomierne światło. Bardziej klimatyczną atmosferę wprowadzają kinkiety łazienkowe, pojedyncze punkty ledowe lub miejscowe oświetlenia półek, wnęki pod wanną czy kabiny prysznicowej. Należy też zdawać sobie sprawę, że przy użyciu oświetlenia ledowego da się optycznie podwyższyć bądź obniżyć przestrzeń łazienki. Wystarczy jedynie skierować światło w kierunku sufitu albo podłogi, prowadząc strumień bezpośrednio w dół po obwodzie wnętrza. Niezwykle relaksujący klimat można również uzyskać, dzięki taśmom LED emitującym światło o zmieniającej się barwie. Zamontowane w podłodze, dekoracyjnych wnękach lub obudowie wanny stworzą delikatną poświatę uprzyjemniającą wieczorny odpoczynek i kąpiel.

Oświetlenie LED w łazience – jaką barwę światła wybrać?

Generalnie rozróżnia się dwie barwy światła – ciepłą i zimną. Do łazienek utrzymanych w surowszej, jasnej stylistyce lepiej pasują zimniejsze tony, podkreślające indywidualny charakter pomieszczenia. Z kolei żarówki o neutralnym kolorze idealnie wpasowują się we wnętrza z drewnianymi elementami i cieplejszym wykończeniem. Bez względu na wybór koniecznie trzeba jednak pamiętać, aby unikać drażniących i przytłaczających barw światła, które zamiast wprowadzać nastrojową atmosferę będą niwelować walory praktyczne i dekoracyjne lamp ledowych.

Światło ledowe znakomicie pełni rolę praktyczną i dekoracyjną. Decydując się na halogeny sufitowe można zadbać o dokładne doświetlenie całej łazienki, zaś pojedyncze diody zapewnią atmosferę komfortu, relaksu oraz odpoczynku. Takie rozwiązanie pozwala więc stworzyć funkcjonalną oraz przyjemną dla oka improwizację świetlną.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *