Dziecko Zdrowie i uroda

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka. Porady dla rodziców

Jako rodzicom przede wszystkim zależy nam na bezpieczeństwie i zdrowiu naszych dzieci. Już od dnia ich narodzin przykładamy bardzo dużą wagę, aby uchronić je przed różnego rodzaju infekcjami, które mogą mieć negatywny wpływ na ich rozwój. W przypadku niemowląt szczególną uwagę powinniśmy poświęcać pielęgnacji skóry. Ta w ich przypadku jest bardzo delikatna i podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia lub działanie drobnoustrojów. Niestety szczególnie powszechnym problemem skórnym, z którym zmaga się wielu rodziców, jest atopowe zapalenie skóry u niemowlaka. To jedna z chorób skóry u dzieci o podłożu alergicznym, która niestety będzie towarzyszyć im przez całe życie.

Czym jest atopowe zapalenie skóry u niemowlaka?

Atopowe zapalenie skóry, znane także pod nazwami AZS, egzemy czy wyprysku atopowego, to przewlekła i zapalna choroba skóry z tendencjami do nawracania. Może wystąpić w każdym wieku, jednak atopowe zapalenie skóry u niemowlaka jest zdecydowanie najczęstszym zjawiskiem. Aktualnie zachorowania na AZS są tak częste, że zaczęło być uznawane za jedną z chorób cywilizacyjnych.

Skąd bierze się atopowe zapalenie skóry u niemowlaka?

Niestety pomimo rozwoju medycyny oraz częstych badań przeprowadzanych w tym kierunku dokładna przyczyna występowania tej choroby w dalszym ciągu nie została określona. Wiele wskazuje na uwarunkowania genetyczne – ryzyko zachorowania znacznie wzrasta, jeśli z tą dermatozą zmaga się jedno lub oboje rodziców. Oprócz tego atopowe zapalenie skóry u niemowląt ma swoje podłoże w nieprawidłowej budowie naskórka dziecka oraz zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Oprócz tego wpływ na wyzwolenie tej choroby lub zaostrzenie jej objawów mają czynniki środowiskowe, do których możemy zaliczyć:

 • alergeny – kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza, grzyby czy wybrane pokarmy;
 • zanieczyszczenia środowiska – stąd AZS pojawia się znacznie częściej u osób zamieszkujących tereny miast;
 • substancje drażniące – detergenty, niektóre tworzywa sztuczne, wybrane składniki kosmetyków;
 • niektóre tkaniny, np. wełna;
 • silny stres.

Co ciekawe, ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry u niemowlaka wzrasta w sytuacji, gdy matka przestaje je karmić piersią przed ukończeniem 4. miesiąca życia.

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u dziecka?

Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą możliwą do wyleczenia. Mimo to, przy jego wczesnej diagnozie, zastosowaniu odpowiednich preparatów i unikaniu substancji pogarszających objawy choroby, można zmniejszyć widoczność i nasilenie symptomów, a przez to wpłynąć na komfort malucha. Do objawów świadczących o atopowym zapaleniu skóry zalicza się:

 • wyraźne zaczerwienienie skóry;
 • uporczywy świąd, który sprawia, że dziecko staje się niespokojne, rozdrażnione, często budzi się w nocy, a także próbuje rozdrapać zmiany;
 • bardzo wysuszona, czasami łuszcząca się skóra;
 • zmiany o charakterze wysiękowym – grudki, pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.

W przypadku AZS u niemowląt ważną rolę odgrywa także specyfika lokalizacji zmian – są one umiejscowione przede wszystkim na policzkach, skórze głowy, pośladkach lub tułowiu. Może się zdarzyć, że zmiany będą obejmować całe ciało.

Aby złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt, należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie natłuszczenie i regenerację naskórka. W tym celu pomocne okażą się emolienty.

Choroby skóry u dzieci – na co zwracać uwagę?

Niestety atopowe zapalenie skóry nie jest jedyną dermatozą, z jaką mogą zmagać się rodzice niemowlaka. Szczególnie częste choroby skóry u dzieci, na które jako rodzice powinniśmy być wyczuleni, to:

 • ciemieniucha – zazwyczaj ustępuje samoistnie, objawia się jako żółtawe i tłuste płatki na skórze, które ulegają łuszczeniu;
 • trądzik niemowlęcy – również w większości przypadków objawy znikają same, pojawia się w okolicy policzków, przyjmując postać grudek lub krostek;
 • pieluszkowe zapalenie skóry – dotyczy miejsc, które bezpośrednio stykają się z pieluszką. Może wystąpić tam rumień, grudki lub pęcherzyki;
 • potówki – zwykle pojawiają się sytuacji, gdy maluch jest zbyt grubo ubrany. Niewielkie krostki najczęściej zlokalizowane są na twarzy i szyi.

 

Choć powyższe choroby skóry z reguły nie są niebezpieczne dla zdrowia naszego dziecka, jeśli zauważymy niepokojące nas objawy, zawsze powinniśmy zasięgnąć porady lekarza.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.