Dziecko

Jak ubierać noworodka latem?

Dzieci urodzone pod koniec wiosny i podczas lata nie potrzebują tylu ubrań, co maluchy urodzone w zimne miesiące. Zimą najważniejsze jest, żeby maluch nie zmarzł, natomiast latem – nie przegrzał się, ani nie odparzył delikatnej skóry. W co ubierać noworodka, wybierając się na spacer w ciepły i słoneczny dzień? Jakie ubranka zapewnią mu komfort podczas zabawy w domu i w letnie noce?

Letnie ubranka dla noworodka na spacery

Najważniejsze, aby ubranka dziecięce uszyte były z materiałów, które przepuszczają powietrze. Zwykle jest to organiczna bawełna, bardzo delikatna dla wrażliwej skóry dziecka, a jednocześnie zapewniająca mu odpowiedni komfort termiczny nawet podczas wysokich temperatur. To ważne zarówno pod kątem ryzyka przegrzania malucha, jak i odparzeń, które mogą się pojawić, jeśli do skóry nie dociera powietrze.

Zwykle radzi się, aby tak małe dzieci zawsze ubrane były w jedną warstwę odzieży więcej, niż ich opiekunowie. Kiedy mowa jednak o letnich upałach, zasada ta przestaje obowiązywać. Podczas bardzo wysokich temperatur noworodek na spacerze może mieć na sobie jedynie body lub rampersa, czyli pajacyka z krótkimi rękawami i nogawkami. Przykrycie malucha nie jest obowiązkowe.

Przy temperaturach lekko przekraczających 20 stopni Celsjusza, niemowlak wciąż może zwiedzać okolicę w jednej warstwie ubranek. W takich okolicznościach dobrze sprawdzą się pajace niemowlęce z naturalnej bawełny z długim rękawem. Warto mieć przy sobie także sweterek lub bluzę na wypadek nagłej zmiany pogody.

W co ubierać noworodka w domu?

Ubierając dziecko przebywające w domu, należy brać pod uwagę temperaturę w środku, która bywa różna nawet podczas upałów. Głównie zależy to od izolacji domu, tego, w jakim stopniu mieszkanie nagrzewa się od słońca i czy domownicy korzystają z klimatyzacji. Jeśli w środku jest bardzo gorąco, maluch może bawić się nawet w samej pieluszce. Przy włączonej klimatyzacji lub w mieszkaniu, w którym jest chłodno, warto ubrać dziecko nieco pełniej.

Podczas snu maluch potrzebuje okrycia, ponieważ jego temperatura ciała lekko spada. Niezbędne będzie mu także oddychające ubranko bez syntetycznych włókien, które mogłyby przyczynić się do powstawania odparzeń. Cienki bawełniany pajacyk w zupełności wystarczy.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.