Inne

Opakowania jednorazowe ekologiczne: ABC zmian w branży!

Już w 2021 r. z obiegu zostaną całkowicie wycofane naczynia plastikowe, takie jak tacki jednorazowe, słomki czy sztućce. Jak nietrudno sobie wyobrazić, w branży gastronomicznej są one niezwykle ważnym elementem, to właśnie opakowania jednorazowe umożliwiają szybkie, tanie i wygodne serwowanie jedzenia. Jakie są wobec tego alternatywy? To opakowania ekologiczne.

Z czego wykonane są naczynia jednorazowe biodegradowalne?

Ekologiczne pudełka, naczynia i sztućce wykonane są głównie z trzciny cukrowej lub papieru. Traficie także na wyroby z bambusa lub drewna. Wszystkie te naczynia i opakowania jednorazowe (www.ajk-opakowania.eu) cechują się jednym – są biodegradowalne, czyli potrafią samoistnie ulec rozkładowi na proste związki w środowisku naturalnym. Jeśli nawet nie znajdą się w strumieniu odpadów komunalnych, nie są tak groźne dla ekosystemu, jak naczynia plastikowe.

Jakie produkty eko w branży gastronomicznej?

To szeroko pojęte opakowania jednorazowe, czyli boxy na wieloskładnikowe dania oraz naczynia jednorazowe, jak kubki oraz talerze jednorazowe. To zdecydowanie największa grupa produktów, codziennie zużywa się ich najwięcej. Dochodzą do tego także naczynia jednorazowe eleganckie, a także opakowania cukiernicze i garmażeryjne.

Wszystkie te ekologiczne pudełka i naczynia wyróżnia jedno – krótki czas degradacji w środowisku naturalnym. Przytoczmy proste porównanie – butelka PET, czyli plastikowe opakowanie na wodę lub napój o pojemności 1,5 L będzie rozkładać się w ekosystemie leśnym około 100 lat. Jednorazowe naczynie ekologiczne, jak kubek jednorazowy na napoje gorące z powłoką EKO, zniknie z tego samego ekosystemu w około 2 miesiące.

PLA, czyli kompostowalny bioplastik?

Sklep z plastikowymi naczyniami może mieć w ofercie produkty eko? Cóż, okazuje się, że tak. Jak podaje firma AJK Opakowania w obiegu znalazły się bardzo ciekawe opakowania jednorazowe. Wyrabia się je z polikwasu mlekowego, który to jest polimerem uzyskiwanym z roślin. Posiada właściwości niezwykle podobne do plastiku, jest zatem sprężysty, elastyczny, lekki i odporny. Z tą różnicą, że… w 100% ulega rozkładowi. Naczynia jednorazowe z PLA, jak kubki jednorazowe, tacki, talerze czy opakowania jednorazowe, poznamy po adnotacj, iż produkt nadaje się do kompostowania.

Warto jednak dodać, że przy czasie rozkładu do 90 dni, jednorazowe opakowania i naczynia z PLA mogą kompostować tylko w określonych warunkach i technologii. Oznacza to, że kompostowanie naczyń jednorazowych w domowych warunkach nie będzie efektywne i producenci nie zalecają takich praktyk.

Gdzie kupić naczynia jednorazowe?

Przede wszystkim warto szukać pełnej oferty z konkretnym opisem produktu, potwierdzającym pochodzenie, materiał, oraz postępowanie z odpadem. Jedną z wiodących polskich firm w tej branży jest producent opakowań ekologicznych firma AJK (ajk-opakowania.eu). Można tam znaleźć całą paletę produktów: opakowania jednorazowe, naczynia, w tym eleganckie i dekoracyjne, jak również zamówić opakowania i naczynia z nadrukiem.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *