Dom i ogród

Kotły CO 5 klasy – czy i dlaczego warto? Pytamy producenta!

Mamy rok 2020. Debata o zanieczyszczeniu atmosfery produktami spalania paliw trwa w najlepsze. Na pierwszym planie – kotły grzewcze, czyli urządzenia, które posiadają w swoich domach rzesze Polaków. Piece co kojarzą się głównie z trującym smogiem, który wraz z okresem grzewczym zasnuwa lokalne wsie i miasta. Ustawodawca jako oręż wyznaczył kotły 5 klasy – ekologiczne urządzenia grzewcze o wysokiej efektywności. O ich zaletach opowiedział krajowy lider produkcji kotłów CO – serwis kotly-bialek.pl.

Kotły CO 5 klasy – co to za kotły, jaka charakterystyka?

Kotły 5 klasy z podajnikiem umacniają swoją pozycję na polskim rynku kotlarskim od kilku już lat. To właśnie te urządzenia, np. kotły 5 klasy na ekogroszek, są wśród bestsellerów na rynku. Co oznacza 5 klasa kotła? Mówiąc skrótowo, im wyższa klasa kotła grzewczego, tym mniejsza emisja szkodliwych produktów spalania paliw. Zredukowanie zanieczyszczeń uwalnianych do atmosfery jest możliwe dzięki specjalnej konstrukcji – kotły CO z  5 klasy posiadają wieloetapowy proces spalania, który jest w pełni kontrolowany oraz bardzo efektywny. Piece CO ekologiczne potrafią spalać niemal całkowicie, przez co ubocznych produktów spalania jest po prostu mniej. A mowa o tlenku węgla, substancjach smolistych i pyłach. To właśnie przekroczenia tych wskaźników zanieczyszczeń notują polskie miasta, takie jak Kraków, Wrocław i Warszawa.

Fot. Kotły CO 5 klasy (więcej na Kotły Białek Pleszew)

Dlaczego kocioł 5 klasy a nie tańszy piec grzewczy zasypowy?

Jak podaje serwis kotly-bialek.pl, różnica pomiędzy tym, co oferują nowoczesne kotły 5 klasy z podajnikiem, a tym co dotychczas oferowały zasypowe kopciuchy jest olbrzymia. To właśnie konstrukcja nowych pieców grzewczych, opisana wyżej, jest kluczem do poprawy stanu atmosfery w Polsce. W pierwsze kolejności jednak kotły CO 5 klasy muszą wyprzeć stare, nieekologiczne piece CO z naszych krajowych gospodarstw domowych, gdzie według niektórych szacunków kopciuchy zasilają nawet do 70% polskich domów. Automatyczne kotły 5 klasy z podajnikiem to naturalna odpowiedź rynkowa – ekologiczne kotły CO posiadają zbiornik na paliwo stałe oraz podajnik, dzięki czemu wykorzystanie paliwa jest oszczędne i bardziej ekologiczne, niż zasypywanie starego kotła metodą „na oko”.

Kotły CO 5 klasy z podajnikiem – sposób na wydajne i oszczędne ogrzewanie zimą?

Utrzymywanie stałej, optymalnej temperatury w pomieszczeniach jest możliwe, dzięki nowoczesnym systemom w branży kotlarskiej. Oferuje ona kotły 5 klasy z podajnikiem oraz sterownikiem – taki zautomatyzowany system pozwala monitorować termikę pomieszczeń i palić tylko tyle opału, ile potrzeba do utrzymywania komfortowych warunków w domu. Pomieszczenia nie są ani za chłodne, ani nie przegrzewane, jak często miało to miejsce w przypadku starych kotłów zasypowych.

Dlatego też w kotly-bialek.pl najczęściej wskazuje się, że wymiana kotła CO na kocioł 5 klasy jest zabiegiem w kierunku większych oszczędności. Klienci pytają – ale jak to, przecież te ekologiczne kotły CO są droższe w zakupie. Odpowiadamy – to oszczędność długofalowa, roczne koszty na paliwo stałe są zdecydowanie niższe, dlatego zwrot takiej inwestycji jest krótki, a z czasem zostajemy z ekologicznym i ekologicznym systemem centralnego ogrzewania.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *