Inne

Popularne obrabiarki CNC

Jak dzisiaj zdefiniować czym są popularne obrabiarki CNC? Czy tokarka CNC, której konkretny model sprzedał się w ilości 100 sztuk jest już popularna? Czy może to sterowanie, za pomocą którego obsługiwana jest frezarka CNC, powinno determinować popularne obrabiarki CNC? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i przeanalizować rynek tak, aby wybrana zarówno tokarka CNC, jak też frezarka CNC, mogła nosić miano popularnej.

Analizując polski rynek pod kątem sprzedaży maszyn, niekwestionowanym liderem pozostaje firma Abplanalp, która pochwalić się może sprzedażą nawet do 400 obrabiarek firmy Haas rocznie. Frezarka CNC serii VF produkowana jest niezmiennie od 1988 roku (obecnie w 12 rozmiarach), a jej przystępna cena i szybki termin dostawy sprawia, że zdecydowanie model VF-2 może zostać nazwany najpopularniejszym modelem frezarki CNC w Polsce. Najpopularniejsza Tokarka CNC w gamie firmy HAAS to seria ST, która w bezpośredni sposób wywodzi się z serii SL. Te obrabiarki również pochwalić się mogą ponad dwudziestoletnim stażem na rynku i bardzo szeroką gamą modelową o długościach toczenia od 400mm do ponad 2m.

Jeżeli popularność obrabiarek rozpatrywać będziemy poprzez sterowanie, jakie je obsługuje , dojdziemy do zadziwiających wniosków. Wg. badań cnccookbook.com z 2012r. sterowanie HAAS obsługiwało 14% maszyn CNC (drugie miejsce za sterowaniami Fanuc 26%, kolejny 9.9%), w 2017r. HAAS posiadał już 15.55% rynku (Fanuc 18%, kolejny 5.5%). Niezależnie od tego, czy interesuje nas frezarka CNC czy tokarka CNC, spore różnice między poszczególnymi sterowaniami Fanuc (zależne zarówno od rocznika, jak też od producenta maszyny) pozwalają śmiało założyć, że sterowanie HAAS jest najbardziej popularnym pod względem znajomości i umiejętności obsługi sterowaniem na świecie. Obecne sterowanie nazywane HAAS NGC jest piątą powszechnie dostępną i rozróżnianą pod względem obsługowym rewizją tego sterowania, natomiast wszystkie z nich zachowują te same zasady obsługowe, identyczny układ klawiszy i sposób działania.

Ostatnie rozsądne kryterium to ilość użytkowników. Nie bez powodu co druga tokarka CNC lub frezarka CNC widoczna w szkołach zawodowych i technikach, to właśnie obrabiarka firmy HAAS. Prężnie działający projekt Haas Technical Education Center (HTEC) gwarantuje, że rok do roku szkoły zaoferują dla rynku pracy setki uczniów przeszkolonych przynajmniej w stopniu podstawowym do obsługiwania tych maszyn. Ponad 200 maszyn w ponad 100 szkołach na terenie całego kraju dba o to, aby ponad 2000 firm z ponad 4000 maszynami HAAS zawsze miało dostępną grupę gotowych do pracy operatorów CNC.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.