Inne

Rodzaje opraw introligatorskich i ich najpopularniejsze zastosowania

Wykonanie oprawy introligatorskiej przez wyspecjalizowaną pracownię to sposób nie tylko na zwiększenie trwałości danego dokumentu, ale również nadanie mu eleganckiego wyglądu. Do oprawienia można zaś oddać różnorodne materiały, od książek, czasopism i kronik, przez akty notarialne oraz oficjalne zarządzenia, po prace dyplomowe lub osobiste albumy. Istnieją jednak różnorodne typy opraw introligatorskich, różniące się między sobą ze względu na sposób łączenia, rodzaj okładziny, a także liczbę grzbietów. Każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami i sprawdza się w odmiennych przypadkach.

Podział opraw introligatorskich

Podstawową klasyfikacją opraw introligatorskich, która większości z nas natychmiast przychodzi do głowy, jest dzielenie ich na twarde i miękkie. Te pierwsze składają się ze sztywnych okładzin wykonanych z kartonu, tworzywa sztucznego, płótna albo skóry, natomiast drugie to zazwyczaj elastyczna okładzina kartonowa. O tym, jaka oprawa najlepiej sprawdzi się w danym przypadku, najczęściej przesądzają jednak inne sposoby podziału. Można go dokonać choćby na podstawie sposobu łączenia:

  • oprawy zeszytowe – okładka i wkład są łączone za pomocą zszywek,
  • oprawy klejone – składki arkuszowe zawierające treść są klejone specjalnym klejem, a cechą charakterystyczną jest płaski grzbiet,
  • oprawy specjalne – wkład z okładką łączy się za sprawą szycia bądź klejenia i wyklejki albo z zastosowaniem innych typów łączeń, np. spirali.

Poszczególne sposoby łączenia doskonale nadają się do określonych typów dokumentów. Oprawa zeszytowa stanowi idealny wybór do katalogów, instrukcji, broszur lub folderów, klejona świetnie sprawdza się przy czasopismach i książkach, natomiast specjalna to opcja dla niestandardowych realizacji.

Wybór właściwego rodzaju oprawy

Oprawy introligatorskie można też sklasyfikować pod względem liczby posiadanych grzbietów. Podział w tym przypadku opiera się na dwóch opcjach: prostej oraz złożonej. Oprawa prosta posiada pojedynczy grzbiet, łącząc części grzbietowe okładki i wkładu. Wariant złożony wyróżnia się zaś dwoma grzbietami, jak również połączeniem opartym na wyklejce.

Dokonanie wyboru odpowiedniego typu oprawy powinno zatem opierać się na indywidualnych oczekiwaniach oraz rodzaju dokumentu. Warto skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanych fachowców z pracowni introligatorskiej, którzy pomogą podjąć właściwą decyzję. Zapewnią oni też możliwość zrealizowania różnorodnych zleceń także pod względem estetycznym, na przykład jeśli zdecydujemy się na usługi introligatorni artystycznej, wykonującej spersonalizowane, stylizowane oprawy.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *