Moda

Jak czyścić i prać różne modele butów?

Buty to element naszej garderoby, który jest najbardziej narażony na różnego typu zabrudzenia. Chronią one stopy przed kurzem, kamykami, błotem i innym podłożem. Aby spełniały one swoje zadanie przez jak najdłuższy czas, należy czyścić je we właściwy sposób. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Buty z materiału

W pierwszej kolejności warto zapoznać się ze sprawdzonymi sposobami na wyczyszczenie butów wykonanych z materiału takich jak np. trampki czy inne sportowe modele. Są one bardzo popularne i często wybierane. Więcej na stronie: https://kobietainspiruje.pl/jak-skutecznie-wyczyscic-biale-buty/.

Czyszczenie należy rozpocząć od usunięcia większych cząsteczek brudu, które zalegają na obuwiu. Można do tego wykorzystać szczoteczkę z miękkim włóknem, ponieważ nie uszkodzi ona butów. Następnie w naczyniu wypełnionym ciepłą wodą zmieszaną z proszkiem do prania trzeba zanurzyć buty i przetrzeć szmatką. Kiedy buty będą już całkiem czyste należy je ostawić do osuszenia.

Niektórzy do czyszczenia butów materiałowych wykorzystują białą pastę do zębów.

Buty skórzane

Obuwie skórzane zwykle jest eleganckie i noszone na wyjątkowe okazje. Jednak mimo to mogą ulec zabrudzeniu, ponadto należy je czyścić za każdym razem, gdy wyjmie się je z szafy, ponieważ osiada na nich kurz.

Czyszcząc buty skórzane należy zachować szczególną ostrożność, aby ich przez przypadek nie uszkodzić. Bardziej zabrudzone miejsca należy przetrzeć wilgotną ściereczką, bez dodatku żadnych środków czy detergentów. Jeżeli jednak brud jest na tyle duży, że nie chce zejść, można dodać odrobinę szarego mydła.

Buty zamszowe

Dość problematyczne do czyszczenia są buty zamszowe. Na zakup tego typu modeli decyduje się coraz więcej osób. Przydatnym gadżetem bez wątpienia jest specjalna szczoteczka do zamszu. Skutecznie usunie ona kurz, a także niewielkie ilości błota.

Natomiast, aby usuwać większe zabrudzenia, należy wykorzystać specjalne środki przeznaczone do czyszczenia tego materiału. Zwykle mają one postać pianki lub aerozolu.

Czy buty można prać w pralce?

Niektóre modele butów można z powodzeniem uprać w pralce. Należy jednak sprawdzić, czy są to modele szyte. Ponieważ w przypadku tych klejonych pranie w pralce mogłoby być zgubne. Natomiast bezwzględnie nie można wkładać do pralki butów zamszowych oraz skórzanych. Jeśli obuwie ma jakieś zdobne dodatki, które mogłyby zostać uszkodzone w trakcie prania, także należy przemyśleć sposób ich czyszczenia.

Do pralki nie można także wkładać botków, butów na obcasie czy koturnie, a także obuwia z gumy.

Czyszcząc buty można wykorzystać różne metody. Wiele zależy od konkretnych modeli, a także od materiałów, z których zostały wykonane. Zła pielęgnacja może doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Niektóre typy obuwia można prać w pralce, inne trzeba czyścić ręcznie za pomocą domowych produktów lub specjalnych środków dedykowanych dla danego materiału. Warto regularnie czyścić swoje buty, ponieważ długo zalegające zanieczyszczenia mogą być bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe do usunięcia.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.