Motoryzacja

Co warto wiedzieć o systemie e-TOLL dla osobówek?

System e-TOLL dla osobówek pozwala na bezgotówkowe opłacenie przejazdu płatnymi odcinkami dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Taka możliwość została wprowadzona w grudniu 2021 roku. Bilet autostradowy można kupić na wybranych stacjach benzynowych, ale można również płacić wygodniej – przez aplikację lub urządzenie e-TOLL dla samochodów osobowych. 

System E-TOLL dla samochodów osobowych – jak to działa?

System e-TOLL dla samochodów osobowych i ciężarowych jest narzędziem, które pozwala na dokonywanie bezgotówkowych płatności za przejazd określonymi odcinkami dróg krajowych. Do grudnia 2021 za podróżowanie autostradami płaciło się w punktach poboru opłat lub za pośrednictwem aplikacji via-TOLL. Od wspomnianej daty opłaty nie są już pobierane przy bramkach. Kierowca musi więc zrobić to za pomocą aplikacji e-TOLL dla osobówek.

Warto wiedzieć, że aby skorzystać z systemu e-TOLL na samochody osobowe, należy się zarejestrować. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • na stronie rządowej e-TOLL za pomocą danych uwierzytelniających, takich jak profil zaufany, aplikacja mObywatel lub bankowość elektroniczna,
  • w Miejscach Obsługi Klienta e-TOLL na podstawie dokumentu tożsamości, adresu e-mail i dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Warto o tym pamiętać, ponieważ nieuiszczenie opłaty za autostradę za samochód osobowy może skutkować bardzo wysokim mandatem. Co więcej, brak punktów poboru opłat, czyli stale otwarte bramki wjazdowe mogą sprawiać, że wielu kierowców wjedzie na drogę nieświadomych, że poruszają się odcinkiem płatnym. Urządzenie e-TOLL dla osobówek pomaga zatem uniknąć tego problemu – dzięki niemu płatności dokonywane są automatyczne.

system e-toll dla osobówek

Od grudnia 2021 nie można już płacić w punktach poboru opłat za przejazd autostradami zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Służy do tego system e-TOLL, do którego należy się zarejestrować. Dotyczy to także samochodów osobowych.

E-TOLL dla samochodów osobowych – jak zapłacić za przejazd?

Kierowcy chcący wnieść opłatę za przejazd autostradą samochodem osobowym mają do dyspozycji kilka możliwości. Najmniej wygodną jest zakup biletu na stacji paliw (Lotos lub Orlen) lub w punkcie partnerskim. Popularnie wykorzystywanym rozwiązaniem jest korzystanie z aplikacji e-TOLL dla osobówek. Ma ono jednak pewne wady.

Zdarza się, że z powodu braku zasięgu GPS opłata nie jest prawidłowo pobierana i kierowca jest traktowany jak poruszający się po drodze bez uiszczenia należności. Na mandat można się też narazić, jeśli w trakcie jazdy rozładuje się telefon lub zwyczajnie zapomni się uruchomić aplikacji e-TOLL dla samochodu osobowego.

Sposobem na uniknięcie tych problemów jest wyposażenie się w urządzenie e-TOLL dla osobówek. Co to takiego? E-TOLL OBU to jednostka pokładowa, która umożliwia dokonywanie opłat za przejazd drogami płatnymi. Takie rozwiązanie jest dobrze znane kierowcom samochodów ciężarowych, jednak coraz częściej wyposażają się w nie także kierujący osobówkami.

Urządzenie e-TOLL dla samochodów osobowych jest korzystną opcją przede wszystkim dlatego, że działa w sposób ciągły. Na bieżąco przesyła dane lokalizacyjne do systemu, umożliwiając pobranie odpowiedniej opłaty niezależnie od zasięgu telefonii komórkowej w danym obszarze. Dzięki temu kierowca zyskuje gwarancję, że nie ryzykuje mandatem.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.