Moda

Jak ubrać się jesienią na wyprawę w góry?

Odpowiednie ubranie to podstawa bez względu na okazję. Szczególnie jednak ważne jest to, aby dobrać je właściwie na wycieczki w teren. Takie wyprawy jak wyjazdy w góry powinny być starannie przemyślane pod każdym względem, szczególnie odpowiedniego ubioru.

Jakie ubrania wybrać na wyjazd w góry?

Góry to teren, który posiada specyficzne warunki pogodowe. Nawet latem w wyższych partiach może być zimno, a pogoda może się zmieniać nagle w ciągu kilku chwil. Pory roku takie jak jesień czy wiosna są dość zdradliwe dla odwiedzających góry, dlatego tak ważne jest przygotowanie właściwego stroju, który pozwoli cieszyć się w pełni wyprawą bez obaw o zmienne warunki atmosferyczne. Koszulki sportowe męskie to jedne z tych ubrań, które cieszą się dużą popularnością wśród osób regularnie odwiedzających górskie rejony. Tego typu koszulki wykonuje się z odpowiednich materiałów, które pozwalają skórze oddychać w cieplejsze dni a jednocześnie dobrze utrzymują ciepło. Termoaktywne koszulki i bielizna są doskonałym wyborem na jesienną wyprawę w góry. Oczywiście poza koszulkami i bielizną należy się zaopatrzyć w inne elementy stroju, przydatne w każdej sytuacji.

Warstwy i ich zalety

Wybierając się w góry, zwłaszcza w wyższe partie, warto pomyśleć o założeniu kilku warstw ubrań. koszulka z krótkim rękawem, następnie koszulka z długim rękawem, sweter, kurtka i bezrękawnik to niemalże idealny zestaw. W razie konieczności, gdy jest cieplej, można zdjąć jedną czy dwie warstwy odzieży. Takie ubranie zapewnia znacznie lepsze zachowanie ciepła i odpowiednie ogrzanie organizmu w przypadku załamania się pogody. Wszystkie ubrania powinny być wygodne i dobrze dopasowane pod względem rozmiaru. Zbyt małe będą krępować ruchy i mogą niedostatecznie ocieplać, zaś zbyt duże mogą przeszkadzać w wędrówce. Biorąc pod uwagę jesienne zmiany temperatur, z przewagą chłodniejszych, nie można zapominać również o odpowiedniej bieliźnie. Termoaktywne kalesony, założone pod spodnie z pewnością nie będą krępować ruchów, a mogą się okazać zbawienne w przypadku załamania pogody.

Właściwe obuwie – podstawa górskich wypraw

Jednym z istotniejszych elementów stroju na górskie wyprawy jest odpowiednie obuwie. Nawet w cieplejsze dni podstawą są buty z odpowiednio wyprofilowaną wkładką, właściwie przylegające do stóp i sięgające powyżej kostki. Dzięki temu stopa i staw skokowy są odpowiednio podtrzymywane i znacznie mniej narażone na urazy czy skręcenia. Naturalna skóra to najbardziej odpowiedni materiał na tego typu obuwie. Ponadto istotne jest również dobranie odpowiednich skarpet. Powinny one być wykonane z naturalnych włókien, ważna jest również ich długość. Skarpety powinny sięgać nieco wyżej niż koniec cholewki butów. Dobrym wyborem są skarpety wykonane z wełny, pozwala ona bowiem skórze oddychać a jednocześnie zapewnia zachowanie właściwej ilości ciepła. Dobry strój sprawia, że wyprawa w góry staje się przyjemnością i jedyne co można z niej przywieźć, to ciekawe wspomnienia zamiast zmarzniętych stóp czy rąk.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.