Nauka

Czy zajęcia dodatkowe są ważnym elementem w życiu dziecka?

Szkoła nie bez powodu została nazwana naszym drugim domem. Po pierwsze, spędzamy w niej bardzo dużą ilość czasu, ale oprócz tego to właśnie tam poznajemy pierwszych bliższych znajomych, czy znajdujemy nasze pasje. W zależności od szkoły do jakiej uczęszczamy możemy w mniejszym bądź większym stopniu rozwijać swoje zainteresowania zarówno w kontekście naukowych zagadnień, jak i tych fizycznych. Jednak zazwyczaj nie jest to organizowane w takim stopniu, żeby w pełni zaspokoiło rozwój w danej dziedzinie. Żyjemy w czasach, kiedy musimy szczególną uwagę przykładać do tego, aby nasze dzieci znalazły zainteresowanie, które nie będzie korzystaniem ze smartfonu czy laptopa. Dlatego, jeżeli masz taką możliwość to zapisanie go na zajęcia dodatkowe jest wprost idealną opcją. W zależności od tego do czego ma predyspozycje, bądź co go interesuje, taką formę zajęć możesz wybrać. Przyczyni się to do zwiększenia wiedzy w danym obszarze, ale również da mu możliwość nawiązania nowych znajomości czy wypracowania umiejętności interpersonalnych. Mowa tu oczywiście zarówno o zajęciach umysłowych, jak i fizycznych. Warto jak najwcześniej zaangażować dziecko do tego, aby robiło coś więcej oprócz chodzenia na lekcje i spędzania czasu w domu.

Dodatkowa wiedza z przedmiotów

Pierwszym sposobem na to, aby dziecko zaczęło poszerzać swoją wiedzę są klasyczne zajęcia pozalekcyjne. Z pewnością są one organizowane w niemal każdej placówce, a ich różnorodność pozwoli wybrać takie, które sprawią dziecku najwięcej przyjemności. Ponadto, oprócz obowiązkowego materiału będzie ono mogło bardziej zgłębić konkretną tematykę. Dzięki temu nie tylko na bieżąco będzie posiadało więcej wiedzy, ale również w przyszłości o wiele łatwiej będzie mu przystosować się do zmieniających warunków, między innymi zmiany szkoły. Regularne zdobywanie wiedzy wpłynie także na jego pewność siebie i z czasem pozwoli podejmować coraz poważniejsze decyzje o tym co chciałoby robić w przyszłości. Ciekawą alternatywą jest również platforma edukacyjna, która zawiera wiele cennych informacji, które uzupełnią wiedzę w obrębie każdego przedmiotu. Stąd może okazać się, że nie będą potrzebne żadne dodatkowo płatne korepetycje. Materiał na takiej platformie jest przedstawiony w ciekawy i kreatywny sposób. Oczywiście znajdziemy tam tradycyjne informacje w formie tekstowej, ale również quizy, fiszki czy filmy wideo.

Rozwój umiejętności interpersonalnych

W trakcie całej edukacji, większość czasu dzieci spędzają ze swoimi rówieśnikami z tej samej klasy. Oczywiście jest to szansa na nawiązanie długoletnich przyjaźni czy rozwój umiejętności współpracy w grupie. Jednak w związku z tym, że w takich sytuacjach codziennie spotyka się te same osoby, dzieci nie mają możliwości, aby w pełni rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne. Z tego powodu dodatkowe zajęcia mogą pozytywnie wpłynąć na ten obszar ich życia. Na skutek poznawania nowych osób mogą one rozwinąć takie umiejętności jak rozwiązywanie konfliktów, negocjowanie czy asertywność. Jest to ważne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju, ale także wyda swoje owoce w przyszłości, kiedy przyjdzie im pójść na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną, a potem do pracy. Pracodawcy coraz częściej przywiązują wagę właśnie do posiadanych umiejętności społecznych.

Sport, a przyswajanie wiedzy

Wiele badań wykazało ścisły związek pomiędzy uprawianiem sportu, a pracą mózgu. Aktywność fizyczna odpowiedzialna jest między innymi za tworzenie nowych połączeń nerwowych. Dzięki temu dzieci ćwiczą swój umysł, a to z pewnością przełoży się na wyniki w szkole. Po drugie, pozwala on oderwać się od bieżących obowiązków, wyładować energię, a także pracować nad odpowiednią kondycją. Z uwagi na fakt, że dzieci muszą przyswoić niemałą dawkę wiedzy jest to bardzo ważne, aby mogły się zresetować i skutecznie zregenerować. Ponadto, młode osoby zazwyczaj mają na tyle dużo energii, że bez możliwości jej wyładowania, będą szukać sposobów na własną rękę, co jak wiemy może czasem skończyć się na dość nierozsądnych pomysłach. Trzecia kwestia, czyli kondycja i zdrowie fizyczne, to następna korzyść płynąca z uprawiania sportu. Tak więc dodatkowe zajęcia sportowe zdecydowanie ułatwią przyswajanie wiedzy, a ponadto pozytywnie wpłyną na wiele innych aspektów.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.