Biznes i finanse Dom i ogród

Brewa.pl: Czy fotowoltaika dla firm ma sens w Polsce? Trwa debata…

Według raportu brewa.pl, fotowoltaika dla firm wkracza w kolejną fazę rozwoju w naszym kraju – przestaje być tylko ciekawostką technologiczną i szumnie brzmiącą koncepcją dla polityki zrównoważonego rozwoju, a staje się rzeczywistością. Ceny fotowoltaiki dla firm, jej dostępność oraz potwierdzone na rynku korzyści, kuszą coraz większą grupę polskich przedsiębiorców…

Fotowoltaika dla firm – dofinansowanie, dla kogo?

W odróżnieniu od małych, domowych instalacji fotowoltaicznych, realizacje dla firm to spore przedsięwzięcia finansowe i nierzadko także techniczne. W związku z tym, aby zmotywować przedsiębiorców powstał szereg programów wsparcia, realizowany w naszym kraju już od ponad pół dekady. Wraz z UE realizowany jest w ten sposób plan promowania OZE oraz wzrostu wskaźnika udziału „zielonej energii” w całkowitej produkcji energetycznej kraju.

Trwające programy, które umożliwiają dofinansowanie do fotowoltaiki, oparte są na dwóch głównych celach. Pierwszym jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i poprawa stanu atmosfery, drugim zaś zwiększenie innowacyjności i wdrożenie nowych technologii do polskich firm. Przykładem takiego programu jest BOCIAN, fotowoltaika dla biznesu. Firmy mogą się tutaj ubiegać o pożyczkę w wysokości do 4 mln zł, które spłacane są na preferencyjnych warunkach. Dofinansowanie dla małych i średnich firm przewiduje zaś program PolSEFF2, który ma w planie nie tylko wsparcie finansowe, ale również techniczne (więcej o fotowoltaika dla firm na Brewa.pl)

Czy fotowoltaika dla firm się opłaca i dlaczego TAK?

Na nieco humorystycznie zadane pytanie przyjdzie nam odpowiedzieć etapami. W pierwszej kolejności przedsiębiorcy pochylą się nad aspektem ekonomicznym – własne źródło energii po okresie spłaty inwestycji jest olbrzymią oszczędnością dla każdej firmy w ujęciu rocznych kosztów. Można te środki przesunąć w innym kierunku, przyczyniając się walnie do rozwoju przedsiębiorstwa.

Drugim, równie korzystnym aspektem jest planowanie strategicznie kosztów w ujęciu długofalowym. Fotowoltaika dla firm gwarantuje nam uniezależnienie się od zmian kosztów energii elektrycznej, a zatem od dyktatu taryfowego dostawców krajowych. Jak podają eksperci z brewa.pl, możemy być w niedługim czasie świadkami zmian w polityce ekologicznej i energetycznej UE, co poskutkuje zwiększeniem cen. Wówczas przedsiębiorstwa posiadające swoje własne źródło energii odczują te zmiany zdecydowanie lżej lub wcale.

Fotowoltaika dla firm a polityka zrównoważonego rozwoju?

Kolejną, nie mniej istotną dla nowoczesnych, rozwijających się przedsiębiorstw kwestią jest zrównoważony rozwój. Ekologiczne zarządzanie zasobami i działanie z możliwie najmniejszą szkodą dla środowiska naturalnego jest jednym z kluczowych celów polityki firmowej. Instalacje fotowoltaiczne dla firm dają możliwość zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a zatem jest krokiem w kierunku lepszego jutra.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *