Biznes i finanse

Czym jest zwrot podatku?

Zwrot podatku to moment, na który czeka każdy płatnik, który w terminie rozlicza się z urzędem skarbowym. Budzi ono duże zainteresowanie już w momencie wypełniania samej deklaracji podatkowej za ubiegły rok. Co bardzo ważne, pieniądze muszą znaleźć się na koncie podatnika maksymalnie w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia deklaracji podatkowej. Co jeszcze warto wiedzieć o zwrocie podatku? Podpowiadamy.

Czym jest zwrot podatku?

Zwrot podatku przysługuje każdej osobie, która w ciągu roku podatkowego wpłaciła zaliczki wyższe, niż są one wymagane. Zwrot przysługuje również osobom, które korzystają z wszelkiego rodzaju ulg i odliczeń. Urząd skarbowy dokonuje zwrotu w terminie maksymalnie do 90 dni od dnia złożenia przez podatnika deklaracji podatkowej. W przypadku korzystania z rozliczeń elektronicznych termin na zwrot podatku może wynieść nawet 45 dni. Z kolei posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na przelanie środków w terminie do 30 dni.

Każdy podatnik jest bowiem zobowiązany rozliczyć się z odpowiednim urzędem skarbowym w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia bieżącego roku. Pracodawca jest z kolei zobowiązany dostarczyć PIT-11 najpóźniej do dnia 1 marca 2023 roku za rok ubiegły. Od 2019 roku nie trzeba już wypełniać samemu rocznego zeznania podatkowego, ponieważ robi to za nas Krajowa Administracja Skarbowa. Często powstaje również pytanie – czy urząd skarbowy rozliczył mój PIT? Można to łatwo sprawdzić za pomocą internetowego konta na stronie rządowej.

Kto nie otrzymuje zwrotu podatku?

Na zwrot podatku nie mogą liczyć te osoby, które mają wobec państwa jakiekolwiek długi. Oznacza to, że osoby, które mają, chociażby niezapłacony mandat, mimo uzyskanego zwrotu nie powinny spodziewać się zwrotu kosztów. Zostaną one zatem automatycznie przeznaczone na pokrycie należności. Innym przypadkiem jest minimalna kwota zwrotu w wysokości nie większej niż 8,70 zł. W takim przypadku urząd skarbowy przekazuje je na uregulowanie ewentualnych niedopłat.

Jakie wyróżniamy progi podatkowe?

W Polsce można rozliczać się w dwóch progach podatkowych, które wynoszą odpowiednio 12% i 32%. Pierwszy próg podatkowy przeznaczony jest dla tych osób, które w 2022 r. uzyskały dochody poniżej 120 000 zł. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że mowa jest o dochodzie, a nie przychodzie, a więc to, co pozostaje po odliczeniu składek. Jeżeli podatnik zarobił więcej niż wyżej wspomniana kwota, musi zapłacić podatek według drugiej skali podatkowej, czyli 32%. 

Jeszcze do 2009 roku drugi próg podatkowy był na poziomie 40%, jednak przekroczenie tej skali w żadnym wypadku nie oznacza, że wszystkie swoje dochody trzeba będzie rozliczyć według stawki 32%. Wyższy podatek podatnik musi zostać opłacony tylko wtedy, gdy kwota będzie przewyższała 120 000 zł.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *