Dom i ogród

Jaki piec na pellet? Piece na pellet

Pellet to granulka, czyli biopaliwo składające się ze sprasowanych pod ciśnieniem trocin, wiórów lub zrębów drzewnych powstałych z obróbki drewna. W przeciwieństwie do drewna pellet pozostawia bardzo niewiele popiołu. Dodatkowo produkt ten podczas spalania nie wydziela dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych gazów. W związku z tym jest uważany za ekologiczną alternatywę dla węgla kamiennego.

Piece na paliwa stałe – pellet

Większość zgłoszonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków źródeł ciepła stanowią urządzenia wykorzystujące paliwa stałe. Jest ich łącznie  5,36 mln. Najliczniejszą grupę stanowią kotły na paliwo stałe tj. węgiel  drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy. Jest ich blisko 3,4 mln. W liczbie tej 2,2  mln to urządzenia z ręcznym podawaniem paliwa a 1,1 mln – z automatycznym. Dodatkowo w polskich domach jest zamontowanych ponad milion kominków, kóz i ogrzewaczy powietrza na paliwo stałe. Jest również 435 tys. pieców kaflowych oraz ponad 520 tys. trzonów kuchennych, pieco-kuchni i kuchni węglowych.

Najwięcej kotłów na paliwo stałe stanowią tzw. kopciuchy, czyli piece mieszczące się  najniższej klasie sprawności. Natomiast najpopularniejszym paliwem stałym jest węgiel i paliwa węglopochodne. Zgłoszono do CEEB prawie 2,6 mln urządzeń zasilanych tym paliwem. Drewno kawałkowe stosowane jest w 1,8 mln urządzeń, a pellet – w 292 tys. pieców.

Pellet – ekologiczne biopaliwo

Pellet powstaje z odpadów drzewnych, które zostały po procesie produkcyjnym w tartaku lub w firmach przetwarzających drewno. Powstały granulat ma wysoką kaloryczność, niską wilgotność i minimalną zawartość popiołu.

W trakcie spalania pelletu do atmosfery dostaje się tylko tyle CO2, ile pochłonęło drzewo w procesie fotosyntezy. To powoduje, że ilość dwutlenku węgla wytwarzana przez pellet jest praktycznie zerowa.

Pellet powinien być spalany wyłącznie w dedykowanych takiemu paliwu piecach lub kominkach. Urządzenia takie są nowoczesne, zautomatyzowane i praktycznie bezobsługowe.

Piece na pellet – rodzaje

Na rynku istnieje wiele rodzajów kotłów na pellet. Najbardziej popularne piece na pellet to te, które posiadają automatyczny palnik. Wyróżniamy dwa rodzaje podajników: ślimakowy i pneumatyczny. Piece wolnostojące na pellet posiadają zbiornik na paliwo oraz pełną automatykę. Dodatkowo niektóre modele są wyposażone w zdane sterowanie za pomocą Wi-Fi.

Jaki piec na pellet wybrać?

Najnowsze piece na pellet to niezawodne systemy centralnego ogrzewania. Większość z nich ma wiele funkcji i dodatkowo charakteryzuje się stylowym designem.

Zanim wybierzemy konkretny model, warto wiedzieć, na jakie parametry pieca zwrócić uwagę:

  • System czyszczenia rur – warto sprawdzić, czy rury w piecu są automatycznie czyszczone i jaka jest ich żywotność.
  • Certyfikaty – każdy piec kominkowy na pellet lub wolnostojący powinien posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające jego bezpieczeństwo dla domowników.
  • Usuwanie popiołu – warto sprawdzić, czy piec ma odpowiednie systemy automatycznie usuwające popiół z paleniska, które przenoszą go do poręcznego pojemnika.
  • Palnik – ma duży wpływ na poprawne funkcjonowanie kotła.
  • Niezawodność – warto sprawdzić, jak wybrany przez nas piec na pellet wypada w testach.

Kotły na pellet wyróżniają się wygodą i ekologicznością. To dobre rozwiązanie dla osób, które cenią dbanie o środowisko oraz stawiają na automatyczne systemy grzewcze. Jednak ogrzewanie pelletem jest możliwe tylko wtedy, gdy w swojej nieruchomości możemy wygospodarować miejsce na kotłownię.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *