Biznes i finanse

Oferty franczyzy – jaki biznes otworzyć?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki biznes otworzyć i w jakiej branży warto to zrobić. Ciekawym sektorem, który jest zawsze potrzebny społeczeństwu, jest handel detaliczny związany z żywnością. Zatem jak otworzyć sklep spożywczy?

Kluczowe pytanie: jaki biznes otworzyć?

Przede wszystkim należy zastanowić się, w jakiej branży chcemy działać. Gdy interesuje nas handel, warto postawić na sektory, które są potrzebne konsumentowi niezależnie od okoliczności. Idealnym przykładem są wspomniane  sklepy spożywcze – to placówki, które mogą liczyć na sporą liczbę klientów każdego dnia. Gdy wiemy już, jaki biznes otworzyć, możemy określić szczegóły prowadzenia działalności.

W przypadku sklepów spożywczych mamy do wyboru kilka opcji. Dla początkujących przedsiębiorców świetnym wyborem będzie rozpoczęcie od czegoś niewielkiego – na przykład małego, osiedlowego punktu w stylu „convenience store”. To termin, który możemy przetłumaczyć mniej więcej jako „wygodny sklep” – takie pojęcie doskonale oddaje charakter placówek tego typu. To wyposażone w najważniejsze produkty sklepy, które znajdziemy na każdym rogu, jednak nie zajmują się wyłącznie handlem żywnością. Możemy w nich skorzystać także z wielu innych usług, na przykład doładowania telefonu, zamówienia ciepłej przekąski czy nadania i odebrania paczki.

Jak otworzyć sklep spożywczy dopasowany do swoich oczekiwań i możliwości?

Jak otworzyć sklep spożywczy? W pierwszej kolejności warto pochylić się nad kwestią kosztów, które musi ponieść wchodzący na rynek przedsiębiorca. Utworzenie nowego punktu handlowego wymaga wydatków na szereg różnych kwestii, wiąże się m.in. z:

  • kosztami związanymi z wynajmem i utrzymaniem lokalu, a także umeblowaniem go
  • nawiązaniem kontaktów z dostawcami w celu zatowarowania sklepu
  • stworzeniem unikalnego logotypu
  • zarejestrowaniem działalności gospodarczej
  • zakupem sprzętu

Do tego mogą dojść inne nieoczekiwane wydatki. Koszt utworzenia samodzielnego punktu handlowego może wynieść na start od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych, zależnie od wielkości i charakteru danej placówki handlowej. Zdecydowanie warto to rozważyć podczas zastanawiania się, jak otworzyć sklep spożywczy.

Takie wyliczenia dla wielu osób oznaczają koniec marzeń o własnym punkcie handlowym i pytania samego siebie o to, jaki biznes otworzyć. Większość początkujących przedsiębiorców nie dysponuje tak dużym kapitałem początkowym – zwłaszcza jeśli mówimy o młodych osobach, które nie miały jeszcze możliwości zgromadzenia tak dużego wkładu własnego na tworzenie biznesu od podstaw. Nawet dysponując sporymi oszczędnościami, często wahamy się co do decyzji o utworzeniu własnego punktu handlowego z uwagi na ryzyko niepowodzeń i utraty środków. Istnieje jednak alternatywa, bezpieczna opcja, jaką są oferty franczyzy.

Oferty franczyzy, czyli sposób na rozsądny i bezpieczny zarobek

Ciekawą opcją mogą okazać się coraz popularniejsze w Polsce sieci udostępniające oferty franczyzy. Ich działanie polega na współpracy franczyzodawcy – najczęściej dużej firmy, która udostępnia swoje struktury logistyczne, praktyczną wiedzę o prowadzeniu biznesu oraz znaki towarowe – z franczyzobiorcą, który zobowiązuje się prowadzić lokalne placówki sieci.

Z takim partnerem w biznesie pytania „jaki biznes otworzyć” i „jak otworzyć sklep spożywczy” stają się prostsze! Dzięki wsparciu franczyzodawcy można wejść na rynek nie tylko z mniejszym kapitałem początkowym (gdyż część wydatków związanych ze startem biznesu pokrywa franczyzodawca), ale również z pakietem umiejętności i narzędzi, które mogą być bardzo pomocne przy budowaniu pozycji na rynku lokalnym. To szczególnie ważne w branży spożywczej, gdyż na rynku znajduje się wielu graczy – coś musi wyróżniać nowo otwarty biznes.

Dla przedsiębiorców chcących wystartować w tej branży ciekawe oferty franczyzy ma sieć sklepów Żabka, która bardzo dobrze radzi sobie na polskim rynku. To pierwsza sieć w naszym kraju oparta na wcześniej wymienionym modelu „convenience store”. Sklepy Żabka są bardzo dobrym przykładem tego, że otwierając sklep spożywczy, można radzić sobie dobrze na polskim rynku. Z oferty franczyzy tej sieci skorzystały już tysiące ludzi – w tym momencie w całym kraju działa już ponad 8 tysiąca punktów tej sieci.

Oferty franczyzy – na co zwrócić uwagę?

Gdy początkujący przedsiębiorca decyduje się na skorzystanie z ofert franczyzy, musi zwrócić uwagę przede wszystkim na profil działalności sieci, z którą chce współpracować. Wspólne cele i wartości są bardzo istotne przy prowadzeniu biznesu pod szyldem sieci franczyzowej.

Ponadto musi dokładnie zapoznać się ze szczegółami oferty franczyzy, które zawierają w sobie warunki zapisane w późniejszej umowie franczyzowej. Podpisanie tego dokumentu jest bardzo istotne w kontekście współpracy z inną siecią handlową. Po zdecydowaniu się na podpisanie takiej umowy i rozpoczęciu współpracy z szanowaną przez konsumentów siecią, pytania takie jak „jaki biznes otworzyć?” odchodzą w niepamięć.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *