Biznes i finanse

PITy 2021 – przygotuj się na coroczne rozliczenie

Nieuchronnie zbliżamy się do końca 2021 roku. Wiąże się z tym wiele przyjemności: czas odpoczynku i świątecznego lenistwa, huczne zabawy sylwestrowe i wyjazdy na narty. Niemniej w ferworze tych zimowo-świątecznych przyjemności nie wolno zapomnieć o ciążących na każdym obywatelu obowiązkach. Należy do nich coroczne rozliczenie z urzędem skarbowym. Jak się do niego przygotować? Skąd czerpać informacje na temat zmian w prawie podatkowym, nowych możliwości odliczeń? A wreszcie: jak rozliczyć e-pit i jaką drogą złożyć zeznanie? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Twój e-pit

Twój e-PIT – co to takiego i do czego służy? Jak sama nazwa wskazuje – jest, a raczej będzie, to usługa służąca sprawnemu rozliczeniu się z fiskusem, bez konieczności przepisywania danych z lat ubiegłych. Usługa ta ma wystartować 15 lutego 2022 roku, a więc za jej pomocą będzie można rozliczyć mijający właśnie 2021 rok podatkowy. Zyskamy wówczas dostęp do wstępnie wypełnionej i przygotowanej deklaracji PIT 2021. Warto podkreślić, że jest to usługa, oferowana przez Ministerstwo Finansów. Niemniej przewidziane są takie sytuacje, kiedy nadal trzeba będzie samodzielnie wprowadzić pewne dane, na przykład wskazanie w PIT wszystkich źródeł przychodów, w przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. Zeznanie nie zawiera także danych, których nie ma urząd skarbowy, czyli przede wszystkim informacji na temat przysługujących konkretnemu podatnikowi ulg podatkowych. Nie ma obowiązku korzystania z ministerialnego serwisu. E-PIT można przygotować samodzielnie, za pomocą sprawdzonych i rzetelnych programów komputerowych. Wstępnie przygotowane w usłudze Twój e -PIT zeznanie można poprawić w programie, a dopiero potem wysłać do urzędu skarbowego.

Złożenie zeznania podatkowego do urzędu skarbowego

Zeznanie podatkowe, dziś z reguły w formie PIT online, można przygotować i przesłać na portalu podatkowym. Ministerstwo Finansów przygotowało taką możliwość. Niemniej, jak już wspominaliśmy, lepiej zadbać o rzetelne wypełnienie e-pit samodzielnie, a dopiero potem wysłać je tą drogą. Program e-pit to intuicyjne narzędzie, które pomoże sprawnie wypełnić rozliczenie roczne i uniknąć błędów. Na początek warto wiedzieć, w jaki sposób w ogóle uzyskać dostęp do swojego rozliczenia e-pit w serwisie e-Urząd Skarbowy. Trzeba wykonać w tym celu kilka kroków, a mianowicie:

  • Należy mieć profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną;
  • W przypadku braku wyżej wymienionych trzeba podać następujące dane: PESEL albo NIP, daty urodzenia, kwoty przychodu z rozliczenia za 2019 rok, kwoty przychodu z jednej informacji od płatników za 2020 rok (np. PIT-11), następnie potwierdzić je kwotą nadpłaty lub podatku do zapłaty z rozliczenia za 2019 rok.

E-PIT – o czym należy pamiętać?

Jak już wspomnieliśmy – program do rozliczeń e-PIT jest bardzo intuicyjnym narzędziem. Niemniej przed rozpoczęciem wypełniania zeznania warto zaznajomić się z nowymi możliwości odliczeń od podatku (na stronach o tematyce prawa podatkowego lub na stronie Ministerstwa Finansów). Przede wszystkim warto wiedzieć, jakie przysługują nam ulgi podatkowe. Informacje te nie są bowiem wczytywane automatycznie podczas przygotowywanie e-PIT. Ponadto warto przeanalizować swoje zeznanie pod kątem ewentualnych błędów. W tym celu najlepiej skorzystać z programu do wypełniania rozliczeń, które zdecydowanie minimalizuje ryzyko podania błędnej informacji. To ważne, by wysłać dobrze przygotowane zeznanie podatkowe. Każdy błąd może bowiem generować konieczność złożenia korekty. Natomiast brak podania należnej ulgi podatkowej pozbawia nas zwrotu podatku, który zwyczajnie nam się należy. Zamiast bezwarunkowo ufać Ministerstwu, zdecydowanie lepiej wziąć sprawy w swoje ręce!

 

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.