Dom i ogród

Czy rośliny potrzebują specjalnego oświetlenia?

Każdy z nas uczył się o procesie fotosyntezy już w szkole podstawowej. Niezbędnym składnikiem życia roślin jest światło. Zimowe długie wieczory i suche powietrze w pomieszczeniach znacznie utrudniają rozwój kwiatów doniczkowych. W tym okresie doskonale sprawdzi się lampa CFL, która gwarantuje dobre oświetlenie w małych powierzchniach, przez co zapewnia roślinom optymalne warunki do wzrostu.

Jak brak światła działa na rośliny?

Często mówi się o niekorzystnych skutkach uprawiania kwiatów w zacienionych miejscach. Niedobór światła skutkuje zbyt wolnym wytwarzaniem się chlorofilu, przez co rośliny mają ograniczone możliwości wzrostu. Niektórzy ogrodnicy zdający sobie sprawę z niekorzystnych efektów braku oświetlenia, inwestują w akcesoria takie jak lampa CFL. Urządzenie nie potrzebuje żadnego dodatkowego zasilania, dzięki czemu należy do grupy stosunkowo prostych w montażu i używaniu żarówek doświetlających.

Brak dostatecznego oświetlenia skutkuje osłabieniem roślin. Zaczynają im opadać liście oraz więdnąć kwiaty. Substancje zapasowe zawarte w komórkach roślinnych ulegają wyczerpaniu, a to one decydują o rozwoju i zdrowym wyglądzie liści i pędów. Jeżeli nie masz możliwości zagwarantowania swoim kwiatom dostępu do światła naturalnego, zastanów się nad jego imitacją. Odpowiednia lampa CFL z pewnością pomoże w doświetlaniu, które zapewni Twojej plantacji zadowalające warunki do rozwoju.

Czy barwa światła ma znaczenie?

Wbrew pozorom nie tylko ilość światła jest ważna podczas uprawy roślin doniczkowych. Do prawidłowego przeprowadzenia procesu fotosyntezy konieczne jest zapewnienie odpowiedniej barwy oraz natężenia promieni emitowanych przez lampy CFL. Dla roślin najkorzystniejsze kolory świateł to czerwień, błękit oraz niski poziom podczerwieni i ultrafioletu. Doświetlanie sztucznymi promieniami, jakie emituje lampa CFL, pozwala na regulowanie intensywności barwy oraz dobieranie ich proporcji zgodnie z potrzebami konkretnych roślin i fazy wzrostu, na jakiej obecnie się znajdują.

Kolory oświetlenia wpływają również na inne kwestie dotyczące prawidłowego wzrostu roślin. Czerwona barwa emitowana przez żarówkę jest najczęściej stosowana w uprawie warzyw i owoców, ponieważ korzystnie działa na proces kwitnienia. Lampa CFL o niebieskim kolorze pobudza rozwój liści oraz doskonale wpływa na ich barwę, jednocześnie hamując wydłużanie pędów. Najbardziej uniwersalne jest białe światło, które zapewnia domowym roślinom parametry niezbędne do wzrostu i rozwoju bez nienaturalnej barwy oświetlenia.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.