Biznes i finanse

Profesjonalne biuro rachunkowe – czy warto?

Wielu początkujących przedsiębiorców zderza się z pytaniem komu powierzyć prowadzenie swojej rachunkowości. Czy lepiej zlecić to profesjonalistom pracującym z biurach rachunkowych czy może zdać się na własne umiejętności. Comiesięczne rozliczenia, mimo że nie muszą sprawiać dużych problemów to często są bardzo czasochłonne. Czas jest bardzo ważną walutą przy młodym, intensywnie rozwijającym się biznesie, dlatego też warto oddelegować czynności rozliczeniowe w ręce specjalistów.

Rachunkowość małej firmy

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wymusza na właścicielu wszechstronności działania. Jednakże należy zastanowić się na jaką pracę poświęcić cenny czas: rozwój firmy czy siedzenie przy biurku ze stosem dokumentacji? Profesjonalne biuro rachunkowe pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy młodego przedsiębiorcy a kolejki w urzędach przejdą do przeszłości. Wykwalifikowana kadra pozwoli uniknąć nam błędów w formularzach, dzięki czemu nie będzie konieczności składania niekończących się korekt.

Podstawowy zakres usług biur rachunkowych.

Miesięczne rozliczanie pracowników zatrudnionych w firmach oraz rozliczenia z ZUSem to podstawowe usługi w ramach działalności biur rachunkowych. Księgowi zajmują się również sporządzaniem sprawozdań finansowych czy wypełnianiem dokumentacji przy staraniu się o świadczenia kredytowe do banków.

Urząd Skarbowy – zmora każdego przedsiębiorcy

Powiedzmy sobie szczerze – kontakt z urzędami w tym z urzędem skarbowym nie należy do największych przyjemności tego świata. Miesięczne, kwartalne czy roczne zeznania podatkowe zazwyczaj są bardzo skomplikowane. Niezależnie od wybranego modelu rozliczenia czy stawki opodatkowania pracownicy biura rachunkowego sprawnie i szybko zajmą się niezbędną dokumentacją. Dodatkowo dobry księgowy na bieżąco orientuje się w najnowszych zmianach ustawowych oraz o możliwościach odliczeń kosztów uzyskania przychodu czy też przysługujących ulg rozliczeniowych.

Jeśli nie chcemy drżeć ze strachu przed niespodziewaną kontrolną pracownika z urzędu skarbowego, to musimy pamiętać o prowadzeniu rzetelnej i przejrzystej księgowości handlowej. Konieczność prowadzenia rejestru podatku VAT czy ewidencji przychodów i rozchodów to czynności czasochłonne i lepiej jeśli zajmie się nimi profesjonalny księgowy.

Unijne środki finansowe

Od czasu wstąpienia Polski w kręgi Unii Europejskiej, przedsiębiorcy mają możliwość korzystania ze świadczeń wypłacanych w ramach różnorodnych programów skierowanych do małych i średnich firm. Dodatkowe finansowanie to nie tylko stos dokumentów, które należy wypełnić, aby móc z takiego programu skorzystać, ale także obowiązek rozliczenia się z wydatkowania otrzymanych środków finansowych. Pracownicy biur rachunkowych w swoich szeregach dysponują specjalistami, którzy doradzą przedsiębiorcy w jaki sposób rozdysponować dofinansowanie, aby uniknąć konieczności ich zwrotu.

Z usług biur rachunkowych korzystają zazwyczaj mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa, których nie stać na zatrudnienie samodzielnego pracownika zajmującego się wyłącznie księgowością. Wybór profesjonalnego biura rachunkowego to gwarancja rzetelności wykonanych usług przy jednoczesnym zaoszczędzeniu sporej gotówki i bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika. Cennik oferowany przez biura rachunkowe jest bardzo zróżnicowany i często cena ustalana jest indywidualnie i zależna od ilości dostarczanych dokumentów do biura. Prowadzenie pełnej księgowości zawsze będzie wiązało się z wyższymi kosztami niż prowadzenie wyłącznie ksiąg rachunkowych. Jednak i tak warto powierzyć prowadzenie księgowości specjaliście, który zapewni spokój ducha i pozwoli oddać się przedsiębiorcy wyłącznie prowadzeniu i rozwijaniu firmy.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *