Wizualizacje 3D – dlaczego warto w nie inwestować?
Idąc przez miasto możemy zaobserwować w ostatnim czasie dużą ilość nowych placów budowy. Często widzimy jak na naszych oczach powstają stopniowo nowe obiekty biurowe, wielorodzinne lub inne skomplikowane formy. Zazwyczaj patrząc na powstające szkielety budowli, nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, jak będzie wyglądał efekt finalny. Czy da się jednak zaspokoić swoją ciekawość wcześniej, nim budynek zostanie ukończony? Odpowiedzą na pytanie mogą być coraz częściej rozwieszane na ogrodzeniach tych placów, barwne plakaty. Przedstawiają one przyszły wygląd prowadzonej inwestycji. Dzięki nim możemy zobaczyć przyszłość danego miejsca. Podobnie tego typu obrazy, zwane też renderingami, są bardzo pomocne przy wyborze projektu naszego wymarzonego domu. Jak powstają tego typu obrazy i jak bardzo mogą być one pomocne dla inwestora oraz projektanta?
Spis treści
Wizualizacja, pomocna dłoń projektanta
Od dawna projektanci spotykają problem z komunikacją i przedstawieniem swoich projektów potencjalnym inwestorom. Wynika to z faktu, iż architekci szkolą i rozwijają swoją wyobraźnie przestrzenną, dzięki czemu łatwiej poruszają się w skomplikowanych planach poszczególnych kondygnacji. Znając zasady tego typu grafiki 2 D, są wstanie wyobrazić sobie jak będzie wyglądała sama bryła. Inwestorzy oczekują natomiast, jasnego, łatwego w odbiorze przekazu, który rozwieje ich wątpliwości w wielu kwestiach. Często nieznajomość pewnych problemów związanych z rozwiązaniami projektowymi, wpływa na napięcie pomiędzy projektantem a inwestorem. Z pomocą przychodzą tutaj właśnie wizualizacje. Te barwne grafiki, to formy przypominające zdjęcia, są to obrazy zrobione na podstawie komputerowego modelu projektowanego obiektu. Tworzy się je, jako trójwymiarowe modele w specjalnych programach graficznych. Mogą one być mniej lub bardziej szczegółowe. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć nasz obiekt i oglądać go z każdej strony, oraz we wnętrzu, zanim realnie zabierzemy się do jego budowy. Dzięki temu inwestorzy mogą zobaczyć projekt, w formie obrazów przedstawiających układy wnętrza obiektu oraz elewacji wraz z otoczeniem. Projektanci na podstawie wizualizacji, mogą przedstawić różne alternatywy rozwiązywania pojawiających się problemów, wraz z ich konsekwencjami. Takie formy prezentacji projektu, często zapobiegają zdziwieniu lub rozczarowaniu rysującemu się na twarzy klienta po ujrzeniu gotowego obiektu.
Realistyczne wizualizacje 3d można zobaczyć np na stronie https://www.b1design.pl.
Wiele wariantów – jak wybrać najlepsze rozwiązanie ?
Trójwymiarowe wizualizacje to jedne z najlepszych sposobów na łatwe i szybkie zobrazowanie różnych wariantów przy zmianach w projekcie, również projekcie wnętrz. Dzięki nim na bieżąco możemy zobaczyć efekt planowanych zmian, zanim jeszcze uderzymy młotem w ścianę, którą chcemy wyburzyć. Dawniej funkcję tą spełniały rysunki. Dziś jesteśmy w stanie szybciej, dokładniej, oraz niekiedy bardzo realistycznie przedstawić projekt. Warto zastanowić się nad zamówieniem wizualizacji, zanim zabierzemy się do gruntownych zmian w naszych domach. Ilu z nas po wyborze wymarzonego koloru na ściany, zakupie oryginalnej pięknej czerwonej sofy lub stylowych dodatków, za często nie małe kwoty, stwierdza że jednak nic do siebie nie pasuje. Renderingi przydają się bez wątpienia do aranżacji wnętrz. Rozszerzająca się gama funkcji dostępnych w programach do tworzenia wizualizacji, wpływa na coraz bardziej realistyczne odwzorowanie poszczególnych materiałów. Obecnie bardzo dokładnie możemy odwzorowywać ich barwę, strukturę i sam materiał pod względem przeźroczystości ,refleksyjności i wielu innych cech. Tworzone są rendery fotorealistyczne – niekiedy nie jesteśmy w stanie odróżnić ich od zdjęć z rzeczywistego istniejącego wnętrza. Dzięki takiej dokładności w odwzorowaniu, możemy zmieniać wszystko w projekcie i szukać najlepszych rozwiązań. Jesteśmy w stanie zobaczyć możliwe warianty zmian, zanim podejmiemy konkretne decyzje i precyzyjnie dobrać to co nam odpowiada. Wraz z biegnącym czasem wizualizacje stają się niezastąpionym narzędziem do łatwej i czytelnej komunikacji na linii projektant inwestor.